Spolupráce

7 triků, jak si zjednodušit topení dřevem

Topit dřevem je jeden z nejúspornějších způsobů, jak mít doma hezky teplo. Na druhou stranu to od vás vyžaduje ruční přípravu dřeva a hlavně pravidelné přikládání do ohně. Zjišťovali jsme, jak si práci při vytápění dřevem co nejvíc usnadnit.

Dřevem můžete topit v kamnech i krbu, ale pro vytápění domu je nejlepší instalovat kotel připojený na centrální topnou soustavu. Kotel na dřevo pak ohřívá vodu, která se rozvádí do radiátorů nebo moderního podlahového vytápění po celém domě. Teplou vodu můžete používat také pro běžnou spotřebu v domácnosti.

Do kotle na dřevo je potřeba ručně přikládat palivo, aby nevyhasl. Ani palivovému dříví se nevyhnulo současné zdražování. Stále ale jde o velmi ekonomické řešení, jak vytápět dům nebo chalupu. Poradíme vám, jak vybrat takový kotel, který má malou spotřebu paliva a nepotřebuje časté přikládání. Díky tomu je obsluha kotle velmi jednoduchá.

1.             Vysoká účinnost kotle

U každého kotle najdete stanovenou takzvanou účinnost, která v procentech vyjadřuje, kolik energie paliva umí kotel využít pro vytápění vašeho domu. Čím vyšší číslo, tím menší ztráty. Proto vybírejte takový kotel, který dosahuje účinnosti přes 90 procent. Díky tomu ušetříte za palivo, spotřebujete ho méně a nebudete muset tak často přikládat. Přitom budete mít doma stále příjemnou teplotu –⁠ přesně takovou, jakou si zvolíte.

2.             Velké kusy dřeva

Příprava dřeva na zátop může být manuálně náročná. Nařezat a nasekat dříví na menší polínka zabere čas. Ideálně tedy zvolte kotel tak, aby si poradil i s většími poleny, minimálně v délce 30 centimetrů. Ušetříte si tím práci s přípravou a nemusíte tak často do kotle přikládat.

3.             Prostorná přikládací šachta

Podobně si pohlídejte také velikost přikládací šachty kotle. Když je šachta velká, vejde se do ní hodně dřeva, které pak postupně hoří. Jakmile šachtu na maximum naplníte dřevem, máte na několik hodin vystaráno a nemusíte ke kotli vůbec chodit.

4.             Signalizace dohoření paliva

Nechte kotel, ať přemýšlí za vás. Nemusíte se starat o to, kdy přiložit, protože kotel se sám připomene. „Náš kotel na dřevo má chytrou řídicí jednotku, která na svém displeji zobrazí, že je vhodná doba přiložit,“ vysvětluje Roman Boczek ze společnosti OPOP. „Pokud zákazník používá také naši aplikaci, přijde mu upozornění jednoduše do mobilu,“ dodává.

5.             Akumulační nádoba pro uchování tepla

Důležitým doplňkem kotle na dřevo bývá akumulační nádoba, která umí uchovat přebytečné teplo na pozdější dobu. Díky tomu může dům vyhřívat i v době, kdy se zrovna netopí. Podle typu kotle může jít klidně o celý jeden den bez nutnosti zatápění. Zapomeňte na nepříjemné návraty do vymrzlého domu.

6.             Stáložárná vrstva pro delší vytápění

Udržet teplo v domě i bez pravidelného přikládání paliva umí také stáložárná vrstva, kterou si v kotli můžete vytvořit. Pomalé hoření s udržováním žhavé vrstvy zajistí teplo po dlouhou dobu –⁠ například přes noc. Nemusíte ráno vstát a hned spěchat do kotelny zatopit.

7.             Přikládání bez kouře

Ačkoli interval mezi nutným přiložením můžete různými způsoby prodloužit, nakonec ke kotli stejně musíte. Abyste se během přikládání paliva nenadýchali kouře, zkontrolujte, že váš kotel má odsávací klapku. „Ta odsaje kouř z násypky do komína. Po krátké chvíli můžete bez problémů otevřít dveře kotle a v klidu přiložit nové dřevo bez úniku kouře do místnosti,“ upřesňuje Roman Boczek, jak funguje kotel na dřevo z dílny OPOP.

Zdroj náhledových obrázků: Shutterstock, OPOP

Podobné články

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Back to top button