7 podzimních nebezpečí, která číhají na vašeho psa
Podzim může být pro psi i pejskaře považován za ideální období. Konečně jsou pryč spalující vedra, zároveň ještě nezačaly třeskuté mrazy a procházky venku v barevné přírodě jsou skutečným pohlazením po duši. Je však třeba si uvědomit, že podzimní příroda zároveň skýtá pro vaše čtyřnohé miláčky celou řadu nebezpečí. Která to jsou a co můžete udělat pro to, abyste své psí mazlíčky ochránili?
1. Žaludy
Žaludy rostou na dubu a na konci léta (obvykle kolem září) dozrávají a padají na zem. Žaludy obsahují toxin zvaný tanin, který může být pro psy při konzumaci dostatečného množství jedovatý.
Mezi příznaky otravy žaludy patří:
- zvracení (může obsahovat krev)
- únava
- třesení
- zarudlá svědící kůže
Žaludy také představují riziko udušení. Hořká chuť žaludů je obvykle dostatečným důvodem, že je většina psů nejí, ale je lepší se vyhnout procházkám v oblastech s duby a pečlivě kontrolovat, co si váš pes strká do tlamy. Pokud máte podezření, že váš pes žaludy snědl, okamžitě se obraťte na svého veterináře.
2. Kaštany
Oblíbené kaštany, které milují zejména děti a představují úžasný herní prostředek, jsou al nebezpečné pro vaše chlupáče. Obsahují toxin zvaný aesculin, který může být pro psy jedovatý.
Mezi příznaky otravy kaštany patří:
- zvracení (může obsahovat krev)
- žaludeční nevolnost/bolest žaludku
- zvýšená žízeň
- nechuť jíst jídlo
- neschopnost pohybu
Kaštany jsou také velké a tvrdé a představují pro psa riziko udušení. Pokud k vám domů přijdou děti, zkontrolujte, zda nemají kaštany, které by váš pes mohl omylem sníst. Pokud jste na procházce, vyhněte se místům, o kterých víte, že zde kaštany v hojném množství vyskytují,
3. Houby
Pokud jste Čech jako poleno, určitě se váM nevyhla „houbová horečka“. Houbám se daří na tmavých a vlhkých místech, jako jsou lesy, pole a parky, takže na ně váš pes na procházkách snadno narazí. Ne všechny houby jsou pro psy jedovaté, ale je těžké rozlišit, které jsou bezpečné a které ne. Snědení houby tak může vašemu psovi způsobit žaludeční potíže, nebo může být i v krajním případě smrtelné.
3. Alabamská hniloba neboli Alabama rot
Alabamská hniloba je vzácné, ale smrtelné onemocnění. Zatím není známo, co alabamskou hnilobu způsobuje, ale předpokládá se, že souvisí s chůzí v bahnitém prostředí. Alabamská hniloba blokuje a poškozuje cévy v kůži a ledvinách psa, což způsobuje vředy na spodní polovině nohou a selhání ledvin (zvracení, zvýšený hlad a únavu).
Protože příčina není známa, neexistuje na ni žádný lék. Protože se však předpokládá, že souvisí s procházkami v bahnitých místech, doporučuje se takovým místům se vyhýbat nebo psa, který se v bahně pohyboval, co nejrychleji dobře umýt a osušit.
4. Spadané ovoce
S nástupem podzimu začínají stromy shazovat své plody. Ta mohou být pro psy lákavá k jídlu, ale některé plody, jako jsou třešně, jablka a švestky, mohou kvasit a vytvářet přírodní alkoholickou látku. Při požití většího množství může způsobit intoxikaci alkoholem. V ovoci mohou také začít růst plísně (mykotoxiny), které mohou být pro psa nebezpečné a způsobit mu žaludeční potíže a ve vážných případech i záchvaty a třes.
5. Klíšťata
Klíšťata, která se vyskytují po většinu roku, ale častěji na jaře a na podzim, představují pro vašeho psa (i pro vás) nebezpečí, protože jsou přenašeči nemocí, zejména boreliózy. Když pes (nebo člověk) projde v jejich blízkosti, okamžitě se na vás přisají a najdou si teplé místo, kde se mohou zdržovat. U psů je to obvykle mezi prsty, pod ušima a někdy i v tlamě. Na klíšťata je třeba si dávat největší pozor právě na podzim, kdy většina majitelů již polevuje s nošením ochranných obojků, jelikož se domnívají, že klíšťat už nepředstavují nebezpečí. Ve skutečnosti se ale klíšťatům na podzim dobře daří a mohou činit potíže až do prvních mrazíků. Proto psa pečlivě kontrolujte a myslete také na prevenci.
6. Plicnivky
Hlemýždi, slimáci nebo žáby (kterých je na podzim hodně) mohou být pro některé psy lákavou svačinkou. Kromě toho, že tito tvorové nemají žádnou výživnou hodnotu, mohou obsahovat plicní červy, parazitické hlístice, které cestují po těle vašeho psa prostřednictvím jeho cév.
Plicní červivost lze těžko diagnostikovat, ale u psa je třeba si dát pozor na následující věci:
- dušnost
- nechutenství
- zvracení
- průjem
- úbytek hmotnosti
Nejlepším způsobem, jak zabránit tomu, aby váš pes dostal plicní červivost, je vyhýbat se místům, kde se vyskytují slimáci, hlemýždi, žáby a jiné zvířecí výkaly.
7. Výsadba jarních cibulovin
Při sázení cibulovin, které budou na jaře připraveny k vyrašení, dávejte pozor na svého psa, protože některé cibuloviny, zejména lilie, narcisy, tulipány a jarní krokusy, jsou toxické. Cibulka rostliny obvykle obsahuje vyšší koncentraci toxinů než ostatní části rostliny, takže její konzumace může vašemu psovi způsobit vážné onemocnění. Pokud máte k dispozici venkovní prostor, zvažte pěstování rostlin vhodných pro psy, jako jsou měsíčky, levandule a růže. Nebo bylinky jako tymián, bazalka a máta.
Podzim je nádherným obdobím, které si v přírodě můžete se svým psem užít naplno. Dávejte ale pozor na skrytá nebezpečí, která se mohou všude kolem vás nacházet. Váš pes je pořád „jen“ zvíře, které nechápe, že některé jídlo může být nebezpečné. A se svým nadšením a všudypřítomnou „hladovostí“ může občas sníst i něco, co jej může ohrozit.
ZDROJ: https://living.iprima.cz/bydleni/skryta-nebezpeci-pro-psy-houby-kastany-cokolada-nemrznouci-smes-kliste
ZDROJ obrázku: Autor/ka fotografie: Humphrey Muleba: https://www.pexels.com/cs-cz/foto/1612861/