Dům a zahradaRady a tipyZajímavé články

Živá sekačka: Tato plemena jsou skvělá i pro začátečníky

Máte velký pozemek, na kterém roste tráva? Pak asi sami nejlíp tušíte, že stačí na pár týdnů zanedbat péči a trávník se promění v hustou džungli. Nebaví vás neustálé sekání, které je zdánlivě nekonečné a k ničemu neslouží? Možným řešením je pořídit si ovce. A nemusí to být nutně celé stádo – stačí i dvě nebo tři, aby se necítily samy. Velmi vhodná pro tuto úlohu a naše podnební je ovce ouessantská, kamerunská či skudde, která si vystačí s menší plochou, navíc je velmi odolná a celoroční pobyt venku je pro ni úplně v pohodě.

Ouessantská ovce – hodně práce v malém provedení

Ovečky známé také jako ouessantky jsou vůbec tím nejmenším plemenem ovcí na světě. Obvykle dosahují váhy okolo 12 až 16 kilogramů a v kohoutku výšky jen 40 centimetrů. Jsou tedy menší než třeba pes typu labrador. Pocházejí z ostrova Ouessant, který se nachází u jihozápadního konce Lamanšského průlivu, asi 20 kilometrů západně od pobřeží francouzské Bretaně. Jde o malinký ostrov, který je ale velmi typický svým drsným podnebím. Je zde hodně vlhkosti, vítr a také nepříliš kvalitní pastva. Právě tyto tvrdé podmínky ale daly vzniknout velmi odolnému plemenu, které žilo až do počátku 20. století výhradně ve své domovině. Dnes se však rozšířilo takřka do celého světa a všude je velmi oblíbené pro svou velikost i odolnost.

Ovce mívají většinou černou barvu, některé jsou ale i bílé a vzácně hnědé. Rodí většinou jedno, zhruba kilové mládě, kojí ho půl roku. Jejich chov je velmi nenáročný. Vystačí si s minimem péče, a i poměrně malou plochou. Velmi dobře spásají trávu, dokonce zvládnou sníst i rostlinné druhy, které jiná hospodářská zvířata nechtějí. Dále je potřeba jim pravidelně dodávat seno, vodu a minerální liz. Vhodné je celoroční ustájení venku s otevřeným přístřeškem. I jejich vlna je velmi kvalitní a dá se také využít, a i jejich maso je křehké a lahodné. Pro svůj roztomilý vzhled a užitečnost při spásání trávy se však málokdy chovají pro maso.


Kamerunská ovce – přátelská a užitečná

I název tohoto afrického plemene je odvozen od místa jeho původu. Poměrně běžně se u nás chová a lidé ji dobře znají z návštěv farem nebo minizoo. Ovce váží 30 až 35 kilogramů, berani od 35 do 40 kilogramů a měří do 50 centimetrů. Opět se jedná o menší plemeno, které je ale velmi specifické tím, že nemá vlnu, ale srst – proto není nutné ji stříhat. Ovce jsou velmi snadno ochočitelné, ale hlučné, navíc kamerunské ovce se umí postavit jako kozy na zadní nohy a ožrat listí a plody ze stromů. Ohledně chovu mají podobné nároky jako výše zmíněné plemeno, ale v zimě je vhodné jem trošku dokrmovat mrkví, řepou či bramborami.

Skudde – ovce Vikingů

Toto hrubovlnné, krátkoocasé plemeno pochází z Východního Pruska a Pobaltí. Tato zvířata jsou nesmírně odolná, otužilá, spasou téměř všechno a celoroční chov venku pro ně není žádný problém. Toto plemeno má také velmi kvalitní vlnu a ceněné maso, které se spíše podobá zvěřině než skopovému, takže se některé kusy dají snadno využít i takto. Původ těchto ovcí se odvozuje až od Vikngů – jde tedy o velmi odolná zvířata, která si poradí téměř s jakýmikoliv podmínkami. Hodí se tedy i do chladnějších horských oblastí. Kromě vody a trochy sena vlastně nic nepotřebují. Je však třeba je stříhat a vlnu nějak zužitkovat.

Všechna tato plemena můžete úspěšně chovat i vy. Samozřejmě je třeba zjistit si nejen více informací o chovu, ale i možná omezení s ohledem na právní předpisy apod. Ovce mohou být nemocné, a proto je třeba počítat i s možnými náklady na zdravotní péči, stříhání atd. Přesto je to jeden z nejlepších způsobů, jak udržovat louky v dobrém stavu s minimem práce.

ZDROJ: https://www.jandeb.cz/n/pustte-ovce-do-zahrady-cenne-rady-pro-zacinajici-chovatele-ovci

Štítky

Podobné články

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Back to top button