Zakročte proti kouření radikálně. Pomohou vám odborníci, náplasti i příroda
Někdo chce zhubnout, jiný si che najít novou práci a další možná našetřit na exotickou dovolenou. To jsou všechno skvělé cíle. Pokud jste se ale vy rozhodli přestat s kouřením, pak děláte něco nejen pro sebe, ale také pro své okolí a celou společnost. Rozhodně vám tleskáme a v tomto článku se vám pokusíme pomoci.
Stejně jako u hubnutí, je i u snahy přestat kouřit zásadní motivace. Někdo se k tomu rozhoupe až po doporučení lékaře nebo ze strachu z rakoviny. Někomu postačí fakt, že už se nesmí kouřit v jeho oblíbené hospůdce nebo v práci. Dobrou motivací jsou i finance. Koneckonců, když stojí krabička cigaret okolo stokoruny, je tento „koníček“ pěkně finančně náročný. Ať je váš důvod jakýkoli, stále si ho opakujte, a ideálně si najděte i nějaké spojence.
Nebuďte na to sami
Zdravotní pojišťovny uvádějí, že v Česku je kolem 2,5 milionů kuřáků a víc než polovina z nich by s tím ráda přestala. Bohužel procento těch, kterým se to skutečně trvale podaří, je relativně malé. Statistiky také ukazují, že těch, kteří skončili jen díky vlastní snaze, jsou asi dvě procenta. Proto je zřejmé, že je dobré nebýt na to sám. Daleko vyšší šanci mají ti, kteří požádají o odbornou pomoc. Může to být praktický lékař, odborník z Centra pro závislé na tabáku nebo adiktologické ambulance. Ve větších městech se také organizují skupiny, které si vzájemně pomáhají a podporují se.
Musíte počítat s tím, že zvládnout závislost na nikotinu není snadné a pocítíte abstinenční příznaky. A nemusí to být jen hrozná chuť na cigaretu. Nezřídka se přidávají i deprese, úzkost, nesoustředění, poruchy spánku nebo podráždění. Typická je i zvýšená chuť k jídlu, která zejména ženy odrazuje. Nemusíte se ale bát, pokud si budete dávat pozor a dopředu se budete hlídat, přibrat vůbec nemusíte.
Pomocníci s nikotinem
Nedostatek nikotinu v těle promění mozek právě v chuť si zapálit. Lze ho ale trochu obalamutit. A k tomu vám mohou pomoci náplasti, žvýkačky nebo i inhalace.
- Nikotinová náplast má dlouhodobý účinek, nikotin se uvolňuje postupně, takže se nesmíte obávat abstinenčních příznaků. Lze ji kombinovat se žvýkačkou i inhalátorem. Je skoro neviditelná, takže vás nijak neomezuje v běžném životě.
- Nikotinová žvýkačka je spíš pohotovostní řešení, nikotin se uvolní rychle a naráz. Samotné žvýkání pomáhá uklidnit, ale jen se žvýkačkami to nejspíš nezvládnete.
- Nikotinový inhalátor je vhodný pro ty, kteří potřebují napodobit kouření cigarety, nikotin dodá okamžitě jako žvýkačka. Je ale méně častý, u nás jej lidé tak často nevyužívají.
V dnešní době vám s tímto problémem mohou pomoci i léky. Ale ty vám musí předepsat lékař a jejich dávkování určí dle vašich konkrétních potřeb. Velmi důležitá bývá také to zaměstnat své ruce. Mnoho čerstvých nekuřáků najednou neví, co s nimi. Připravte se i na tuto možnost a kupte si předem nějakou drobnost, která vaše prsty spolehlivě zaměstná. Třeba malý hlavolam, antistresový přívěsek, cvakací propisku apod.
E-cigarety
Oblíbenou alternativou klasického kouření jsou elektronické cigarety. Je to taková zkratka pro ty, kterým ještě chybí dobrá motivace proč přestat úplně. Elektronické cigarety u nás užívá necelých pět procent lidí, jejich obliba narůstá zejména mezi mladými. Jenže nelze rozhodně říci, že by šlo o nějakou zdravou variantu kouření. Elektronické cigarety produkují aerosol, který sice obsahuje méně škodlivin než klasické cigarety, ale stejně mohou způsobit zdravotní komplikace, jde hlavně o záněty plic, a v případě nikotinových náplní také závislost.
Zahřívaný tabák
Méně častou variantou je i přístroj, který zahřívá tabák. Ten v něm tzv. „tlí“ nebo doutná, což vede ke vzniku dehtu, i když ve výrazně menší koncentraci. Na trhu jsou tyto vychytávky až příliš krátkou dobu na to, aby se přesně zhodnotily zdravotní dopady jejich dlouhodobého užívání. Lze však předpokládat, že vzhledem k přítomnosti dehtu budou rizika vyšší než u elektronických cigaret, přesto však nižší než u klasických cigaret. Jsou to ale pouhé lékařské odhady, a navíc je třeba říci, že na každého člověka mohou jednotlivé typy kouření působit jinak. V žádném případě nelze tento způsob doporučit.
Pomoc od přírody
Jestli byste se rádi i v době odvykání kouření spolehli spíš na přírodu, můžete to zkusit. Existuje řada tip, ale sami musíte vyzkoušet, co platí přímo na vás. Při velké chuti na cigaretu lze žvýkat směs sušeného oddenku puškvorce s lněným semínkem. Prý pomáhá také čichání směsi 20 kapek citronového a 20 kapek mátového esenciálního oleje.
Docela ftipné. Chcete přestat kouřit? Tak užívejte nikotin 🙂