Dům a zahradaZdraví

Vysedávání na toaletě se nevyplácí. Co dalšího o vyprazdňování nevíte?

Na toaletu musíme několikrát za den úplně všichni. I když se tedy o tom moc nemluví, je to prostě zcela přirozená součást života a neměli bychom se stydět za to, že nás zajímá, jak vypadá zdravé vylučování a co dělat nebo nedělat, aby vše dobře fungovalo.

Pravdou totiž je, že se během pobytu na záchodě možná každodenně dopouštíte chyb, které se vám v dlouhodobém horizontu mohou pořádně vymstít.

Co do toalety nepatří?

Na začátek se hodí zopakovat, co bychom do toalety rozhodně házet neměli, protože ji můžeme ucpat, případně způsobit problémy dál v kanalizaci. Do toalety by se neměl splachovat vlhčený toaletní, protože se ve vodě nerozloží a ucpává kanalizaci, což vyjde podobně, jako kdybyste do záchodu hodili zubní nit, náplast, vložku, tampon nebo kondom.

Dlouhé vysedávání

I když si většina z nás na záchodě ráda prolistuje nějaký magazín nebo jednoduše stráví pár chvil o samotě, vysedávání na toaletě se nedoporučuje. Trávicí potíže mnoha lidí jsou totiž často vyvolány právě dlouhým vysedáváním na toaletě. Posed na toaletě totiž není pro naše vylučování vůbec přirozený. Daleko lépe by nám svědčilo vyprazdňovat se v podřepu, jak to dělali naši předkové. Navíc kvůli tomu nemusíte do lesa – stačí si podložit nohy menší stoličkou a docílíte podobného efektu, jako když dřepíte.

Až moc se namáháte

Přílišné tlačení při vylučování stolice zvyšuje tlak na žíly v dolní části konečníku, a tím si můžete velmi rychle zadělat na nepříjemné hemoroidy. Jedná se o zduřelé žíly, které se projevují krvácením, svěděním nebo štípáním. K jejich léčbě pak budete potřebovat různé volně prodejné krémy nebo masti, ale je také možné, že budete muset své potíže konzultovat s lékařem.

Kontrola stolice

Jakkoliv to zní nechutně, vyplatí se po vykonání potřeby ohlédnout a prozkoumat obsah mísy. Podoba stolice totiž o vašem zdraví může hodně napovědět. Pokud zaznamenáte nějaké změny, není žádná ostuda poradit se s lékařem. Jde nejen o vzhled, ale také o pravidelnost vyprazdňování apod. Může se klidně jednat o jednu z prvních známek závažné choroby – zánětu střeva nebo nádoru.

Nelibě vonící moč

Pach moči mohou ovlivnit potraviny, které jíme, ale třeba také dehydratace nebo infekce močových cest. Dále může naznačovat onemocnění jater nebo špatně kontrolovanou cukrovku. Ideální moč by měla být světle žlutá, čirá a bez zápachu. Pokud páchne, může být něco špatně. Sledujte změny a pokud trvají déle něž několik dní, určitě by to měl být důvod, proč zajít k lékaři.

Agresivní očista

Nadměrné drhnutí konečníku toaletním papírem může podráždit a způsobit svědění. Ideální nejsou ani různě parfémované toaletní papíry a vlhčené ubrousky. Můžete si na ně vypěstovat alergii a nejsou většinou ani ideální pro splachovací systémy a kanalizaci. Očista by měla být prováděna ohleduplně. Stačí jemně otřít toaletním papírem nebo využít služby bidetu.

Úklid nevhodnými prostředky

Většina z nás na úklid toalety běžně používá chlorové bělidlo. Možná ale nevíte, že to byste rozhodně neměli kombinovat s jinými čisticími prostředky. Ve spojení s amoniakem (který se mimo jiné nachází i v moči) spouští produkci toxických plynů. Ty mohou vést ke kašli, nevolnosti nebo k slzení. Ve spojení s kyselinou (třeba v octu) uvolňuje jedovatý plynný chlór, který působí pálení očí a potíže s dýcháním. Úklid tedy provádějte opatrně a s ohledem na své zdraví.

K čemu je to víko?

Takovou otázku si možná klade spousta z nás, kteří jej nepoužívají. Ve skutečnosti má ale velmi důležitou funkci. Během splachování mohou částice z mísy putovat až do vzdálenosti 180 centimetrů – a právě víko jim v tom může efektivně zabránit. Díky tomu zůstanou choroboplodné pěkně uvnitř mísy a neohrozí vás.

Štítky

Podobné články

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Back to top button