Vyrobte si vlastní parfém: Osobní vůně vám dodá pocit jedinečnosti
Také milujete svět vůní a rádi navštěvujete parfumérie, čicháte nové vzorky a hledáte tu, která vás na první přičichnutí okouzlí? Najít tu pravou, která vás skutečně vystihuje, je mnohdy oříšek. A navzdory tomu, co si myslí většina masových parfumérů, takovou osobní vůni pravděpodobně nenajdete na pultech obchodů.
Pokud jste unaveni nekonečným hledáním dokonalého parfému nebo prostě nechcete vonět jako všichni ostatní v kanceláři, může být dalším logickým krokem naučit se vyrábět parfémy z esenciálních olejů. A díky tomu si vytvořit skutečně svou vlastní „signature“ vůni, která vás bude dokonale zosobňovat. Koncentrované parfémové oleje jsou totiž vrcholem smyslného luxusu, prohlubují se s přirozenou chemií vaší pokožky a vytvářejí intimní vůni, která vydrží po celý den.
Nebojte se, k vytvoření vlastních parfémových olejů nebudete potřebovat oprášit hodiny chemie. S výrobou parfémů z esenciálních olejů může začít takřka každý. Zkuste to i vy – třeba najdete to, co vám celý život zatím unikalo mezi prsty.
Vyberte si svůj oblíbený parfém
Při výběru esenciálních olejů, které chcete smíchat do své vůně, mějte na paměti, že citrusy jsou dobrým hlavovým tónem, protože jsou silné a asertivní, lehké a vzdušné květiny dobře fungují jako srdeční tóny a dřevité vůně mají dlouhou životnost, která dobře funguje jako základ. Můžete namíchat jakoukoli kombinaci vůní, která se vám líbí, ale vytvoření směsi těchto tří kategorií je dobrým začátkem – ukázková směs by mohla být něco jako bergamot, jasmín a santalové dřevo. Pokud byste totiž míchali třeba jen květiny či citrusy, vůně by rychle vyprchala, a to rozhodně nechceme.
- Dřevité vůně: Jako nejlepší se často označují cedrové dřevo a labdanum. Je vhodné je nakombinovat s něčím jasnějším a svěžím, jako je extrakt z koňaku, který není příliš sladký. Mezi další dřevité vůně patří borovice a santalové dřevo.
- Pižmové vůně: Vůně pižma historicky pocházejí ze zvířat, i když existují i některé botanické varianty. Zkuste ho pro vyváženost smíchat s bílou růží nebo cedrovým dřevem. S pižmem ale zacházejte citlivě – jeho nadbytek může působit až nepříjemně a rušivě.
- Citrusové vůně: Vůně bergamotu, citronu a grapefruitu jsou citrusové vůně, které jsou v kurzu zejména v teplejších ročních obdobích, ale skvěle oživí každý parfém. Jsou výrazné, svěží a oživující.
- Bylinné vůně: Vůně levandule, heřmánku a rozmarýnu jsou uzemňující bylinné esence, které bývají lehčí, méně nápadné, ale parfému umí dodat hloubku a přirozenost.
- Květinové vůně: Mezi nejoblíbenější květinové vůně patří růže, pelargonie, kosatec a jasmín, ale také magnólie, pivoňka a ylang-ylang. Nabízejí jemné tóny a lahodnou vábivou vůni, která ke každému parfému neodmyslitelně patří.
Zvažte možná rizika
Při výrobě parfémů s esenciálními oleji byste si měli uvědomit, jaký účinek mohou mít jednotlivé složky – esence rostlinného původu mohou být velmi silné a některé citrusové esence (například limetkový olej) mohou způsobit foto senzitivitu (přecitlivělost na světlo). Bylinné oleje získané z máty peprné, oregana, hřebíčku, tymiánu, jasmínu a skořice, abychom jmenovali alespoň některé, mohou způsobit podráždění pokožky a je známo, že vyvolávají alergické reakce. Proto je důležité dodržovat poměry a s oleji to nepřehánět. To, že je složka přírodní, ještě neznamená, že je neškodná, proto postupujte opatrně.
Pokud používáte esenciální oleje k vytvoření parfémovaného pokojového spreje, je důležité si uvědomit, že některé esenciální oleje mohou být škodlivé pro domácí zvířata. Tea tree, skořicový, hřebíčkový, anýzový, mátový, borovicový, ylang-ylang, citrusový, zimostrázový a sladký březový olej jsou považovány za potenciálně toxické pro domácí zvířata. Zejména kočky mohou být vystaveny většímu riziku, protože nejsou schopny zpracovávat fenolové sloučeniny obsažené v některých esenciálních olejích, ale i psům mohou některé z nich přitížit. Dýchacími potížemi z působení éterických olejů mohou trpět také malí savci a hlodavci, jako jsou králíci a křečci, a ptáci.
Jdeme vyrábět
Budete potřebovat:
- Jednu lahvičku o objemu 5 ml s rollerem
- Tři esenciální oleje: hlavový, srdeční a základní
- Čtyři pipety nebo skleněná kapátka: jedno pro každý esenciální olej a jedno pro nosný olej.
- Nosný olej bez vůně, například jojobový nebo mandlový olej
Pro jistotu vždy dodržujte pravidlo 20 % – to znamená maximálně 20% koncentrace esenciálních olejů v nosném oleji. Každý mililitr kapaliny představuje zhruba 20 kapek pipetou nebo skleněným kapátkem – takže pro lahvičku o objemu 5 ml budete muset počítat se 100 kapkami kapaliny. A pro případ, že budete chtít svou vůni později znovu vytvořit, nezapomeňte si vlastní recept zaznamenat.
Stručně řečeno, k výrobě jednoho parfému s esenciálními oleji budete potřebovat:
- 80 kapek nosného oleje
- 20 kapek směsi esenciálních olejů (10 kapek základu, pět kapek hlavy, pět kapek srdce)
Pokud máte citlivou pokožku, buďte opatrní a používejte nižší koncentraci esenciálních olejů, maximálně 15 %.
Namíchejte si vlastní složení
Jakmile budete mít připravené ingredience a materiály, postupujte podle těchto pěti jednoduchých kroků pro výrobu parfému s esenciálními oleji:
- Do lahvičky s parfémem přidejte 80 kapek nosného oleje pomocí jednoho z kapátek.
- Pomocí dalšího kapátka přidejte do každého z nich 10 kapek základních tónů esenciálního oleje, poté pět kapek tónů hlavy a pět kapek tónů srdce.
- Lahvičku uzavřete a dobře protřepejte (a před každým použitím to udělejte znovu, aby se oleje vždy dobře promíchaly).
- Skladujte na chladném a tmavém místě.
Tuhý nebo tekutý parfém?
Zatímco nejběžnější parfémové formule jsou tekuté a aplikují se buď válečkem, stříkáním nebo nanášením z lahvičky, někteří milovníci vůní dávají přednost hmatově příjemnějšímu přístupu, kdy se tuhý parfém rozpouští přímo na pokožce. Jemné vmasírování vůně do pulzních bodů nabízí luxusnější, pomalejší zážitek, který zapojuje více smyslů, konkrétně čich a hmat. Chcete-li si takovou vůni vytvořit, budete muset výše uvedený recept upravit tak, aby obsahoval také vosk, například včelí. Mnozí standardně používají poměr míchání dvou dílů oleje a jednoho dílu vosku, ale tento poměr lze upravit tak, abyste si vytvořili preferovanou konzistenci. Před přidáním požadovaných olejů je rozpusťte a společně smíchejte. Po smíchání nalijte do vybrané nádoby a nechte ztuhnout. Tuhý parfém uchovávejte na chladném a suchém místě, protože vyšší teploty by mohly způsobit roztavení směsi a její únik.
Použití parfémového oleje
V závislosti na vybrané lahvičce budete parfém aplikovat buď rollerem, natíráním, nebo stříkáním. Aplikujte jej za ucho, na klíční kost a přes hrudník, abyste pomohli rozptýlit vůni. Obecně se doporučuje nanášet parfém na horní část paží a vyhnout se zápěstí, odkud se vůně rychleji odpařuje. Dalším místem, kde mohou parfémové oleje působit dlouhodobě, je zátylek. Parfémové oleje, které si sami vyrobíte, jsou dokonalým elixírem pro pokožku, nabízí hedvábný pocit, výdrž a intenzitu, která se stupňuje po celý den, na rozdíl od jednorázové vůně.
ZDROJ: https://www.wikihow.com/Make-Perfume
ZDRJO obrázku: Autor/ka fotografie: Mareefe: https://www.pexels.com/cs-cz/foto/kvetiny-sklenice-barvy-korek-932577/