Vypěstujte si vlastní kiwi! Jde to i doma v květináči
Zimní období je pro většinu z nás časem neustálého posmrkávání, kašle, nachlazení a dalších zdravotních potíží. Je to zapříčiněno sníženou obranyschopností našeho organismu, který se v chladných měsících musí vypořádat z celou řadou faktorů. Jedním z nich je samozřejmě všudypřítomný chlad, ale důležitou roli hraje i snížené množství přijímaných vitamínů a minerálů. V chladném počasí totiž přirozeněji tíhneme k hutnějšímu a kaloričtějšímu jídlu, a naopak přestáváme mít chuť na ovoce a zeleninu, které tělo ochlazují. Navíc je spousta zeleniny v zimě jakoby bez chuti a i ovoce je méně dostupné nebo dražší.
Je tedy určitě skvělým nápadem pokusit se vypěstovat si doma nějaký zdroj vitamínů, za který bychom jinak v obchodech museli draze platit. Jednou z možností je vypěstovat si vlastní kiwi! Ačkoliv se jedná o exotické ovoce, které v našich přirozených podmínkách neroste, lze jej bez větších obtíží pěstovat v květináči třeba u vás v obýváku.
Kiwi je navíc zdrojem mnoha vitamínů a minerálů, které vám pomohou zimu překlenout bez jediné nemoci.
- jen málokteré ovoce má tolik vitamínu C jako kiwi
- podporuje látkovou výměnu
- zpevňuje žíly a cévy
- pomáhá zvládat stres a zátěžové situace
- působí jako prevence chřipek a nachlazení
Jak si doma vypěstovat kiwi
1.Nejdůležitější je nejprve nakoupit kvalitní a hlavně opravdu zralé plody kiwi. Ty pak oloupejte, rozmačkejte na kaši a zalijte vodou. Směs krátce povařte. Semínka díky tomu vyplavou na povrch. Ty pak sesbírejte – čím více jich bude, tím lépe.
2. Nyní přichází na řadu klíčení. Semínka zabalte do vaty nebo gázy, vložte do misky (nejlépe keramické nebo skleněné), zalijte vodou, přikryjte fólií a nechte na teplém místě klíčit po dobu 7 – 10 dní.
3. Průběžně kontrolujte, zda je v misce stále dost vody a zda semínka nezahnívají. Misku je dobré mít umístěnou na slunném místě, ale nikoliv na přímém slunečním záření.
4. Jakmile začnou semínka klíčit, je čas přemístit je do květináče. Na dno nasypte keramzit a použijte substrát na tropické rostliny. Do substrátu poté prstem udělejte malé důlky, do kterých vložíte naklíčená semínka. Pečlivě je pak zahrňte zeminou, zalijte, přikryjte fólií a opět postavte na teplé místo.
5. První výhonky by se měly objevit po 3 – 6 dnech. Některá vyklíčená semínka se možná správně neuchytí a vyschnou. Takové rostlinky odstraňte, aby nebrali zdravým výhonkům místo a živiny. Rostlinku nechte postupně růst, vždy dbejte na dostatečný přísun vláhy a tepla.
6. Když se rostlinky vytáhnou do výšky přibližně 10 cm, je načase přesadit je do samostatných květináčů.
7. V této chvíli jsou již rostliny připravené nést plody. Nejprve vykvetou bílými květy, které se posléze přemění v malinké chlupaté plody, jež postupně vyrostou do toho, co známe jako kiwi, které běžně koupíte v obchodě.
8. S růstem plodů může pomoci i správné hnojení. Volte takové, které je určeno na tropické plodiny.
Jak kiwi konzumovat
Kiwi je sladké či lehce nakyslé ovoce, které je výborné samo o sobě. Mnoho lidí jej rádo dává do ovocných salátů, protože jim přidá zajímavou chuť i barvu. Kromě toho lze kiwi využít i při přípravě studených dortů či koláčů. Dort ozdobený plátky kiwi bude vždy vypadat skvostně a na návštěvu jistě udělá dojem.
Poměrně populárním způsobem zpracování kiwi je v dnešní době také smoothie. Jedná se o zdravý nápoj z rozmixovaného ovoce. Připravíte ho jednoduše:
- Do mixéru vložte ba kostky nakrájené kiwi, přidejte půlku banánu na kolečka a polovinu jablka.
- Můžete dosladit lžičkou medu nebo přidat pár kapek limetkové šťávy.
- Nakonec zalijte asi 100 ml vody a rozmixujte, dokud nevznikne řídká kašovitá hmota.
- Podle potřeby můžete vodu přidat nebo naopak zahustit jogurtem či tvarohem.