Dům a zahrada

Vypěstujte si vlastní houby na zahradě

Pěstování hub má dlouhou tradici. U nás se pěstují hlavně žampiony nebo hlíva ústřičná, ale pokud jste trpěliví a máte rádi výzvy, tak zkuste vypěstovat na zahrádce i něco jiného – hříbky, kozáky, bedly, lišky. Je důležité ujasnit si, jaké houby budeme pěstovat a podle toho jim nejprve připravíme vhodné prostředí.

Stanoviště

Lesní houby – kořeny stromů. Tyto houby totiž žijí se stromy ve vzájemné symbioze a dodávají si důležité živiny. Vhodnými stromy jsou břízy, duby, smrky, borovice nebo jedle.

Pýchavka obrovská – travnaté plochy a kopřivy

Hlíva ústřičná –  prorůstá stromy nebo špalky.

Sadba

Máte – li pozemek, který leží poblíž lesa, doufejte, že se houby sporami rozšíří až k vám.

Sazenice z lesa – spory se nacházejí v mechu nebo kůře na zemi. Můžeme zkusit zakopat odkrojky.

Připravená směs – zakoupíme v obchodech. Aplikuje se po odeznění posledních mrazíků do vlhké půdy ke kořenům stromů. Ideální místo je stinné, nejlépe na západní části. Sadba obvykle plodí následující rok. Podhoubí se totiž musí uchytit a prorůst půdou. Nepropadejte tedy skepsi, pokud sadba nezačne plodit hned první rok po výsadbě.

Dokonce můžete koupit sazenice stromů, které mají naočkované podhoubí.

Místa, kam jsme zasadili podhoubí, pravidelně zaléváme, nejvhodnější doba je podvečer, kdy se voda tolik neodpařuje.Také  doplňujeme suchými listy a lesní hrabankou. Dbáme na to, aby plocha nezarostla plevelem.

 

Zdroj náhledového obrázku: Depositphotos

Štítky

Podobné články

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Back to top button