CestováníDárkyRady a tipy

Vybíráme běžky, lyže a skialpy. S přípravami na sezonu bychom neměli otálet

Minulý rok asi na lyže vyrazil vzhledem ke covidové situaci málokdo. Letos doufáme, že by situace mohla být lepší, byť samozřejmě do skutečné zimy se toho může spousta ještě změnit. Jelikož loni nešlo vyrazit na sjezdové lyže, zažívaly velký boom běžky a také skialpy. Jak je vybrat na novou sezónu a na co je nejdůležitější dávat pozor? Provedeme vás také výběrem vhodných sjezdových lyží, abyste byli na zimu včas nachystaní a nehonili to pak na poslední chvíli.

Běžky skin

Běžky byly loni zcela vyprodané, takže možná zvažujete, že byste si je konečně pořídili letos, kdy by snad na skladech opět mohly být k dispozici. Vyznat se v nabídce ale nemusí být snadné. Jaké zvolit? Combi, se šupinkami, s tuleními pásy, klasické, na bruslení – skaty nebo snad ještě něco jiného? Normálnímu smrtelníkovi tyhle názvy nic moc neřeknou. Odborníci radí vyhnout se kombinované variantě – na trhu prý prakticky nelze najít běžky, na kterých by šlo kvalitně bruslit i klasicky běžkovat. A pokud ani tak netušíte, o čem mluvíme, je třeba si uvědomit, že je nutné rozlišovat bruslení a klasiku (klasický styl). Jedná se o dva naprosto rozdílné styly, které vyžadují naprosto odlišné lyže. Kombi běžky jsou marketingovým tahákem, který se ale nevyplatí.

Platí ale, že většina rekreačních běžkařů většinou touží po klasickém běžkování. Na delší bruslení nemá většina z nich ani techniku, ani fyzickou zdatnost. V takovém případě je nejvýhodnější koupit si běžky skin s mohérovým páskem. V podstatě jde o klasickou běžku, kterou ale není nutné mazat, což je zcela zásadní výhoda. Na takových běžkách snadno zvládnete běžný terén a hodí se i pro začátečníky nebo jen občasné běžkaře.

Skialp hlásí rekordní zájem

Skialp se loni dostal vysoko na žebříčku popularity. Jedná se totiž o velmi efektivní a hezký fitness sport, kdy snadno uniknete davům na sjezdovkách. Vyrazit navíc můžete nejen v Alpách, ale i u nás. Velmi dobré podmínky jsou například v Krkonoších, kde najdete řadu tras pro úplné začátečníky i pro pokročilejší. Kromě pandemie má na popularitu skialpu vliv i to, že je konečně i u nás dostupné kvalitní vybavení, díky kterému jde najednou o mnohem pohodovější sport, na který si mohou troufnout i lidé, kteří s ní nemají žádné předchozí zkušenosti. Skitouringové lyže jsou dnes lehčí, kratší a univerzálnější. Raději ale na první výšlap vyrazte s někým zkušenějším, protože se přeci jen pohybujete ve volné přírodě a v zimě a může hrozit řada nebezpečí.

Pamatujte na to, že skialpinistické lyže volíme maximálně tak dlouhé, jako je výška naší postavy. Pokud budou delší, dá se předpokládat, že nám budou na strmém svahu při otočkách způsobovat problémy. Kratší lyže jsou obratnější a praktičtější do terénu. U skialpinistických lyží určených více pro chůzi je nejdůležitější nízká váha. Obvykle se délka lyží pohybuje okolo 160–178 cm – záleží samozřejmě na vaší výšce, ale také na terénu, do kterého chcete lyže pořizovat. Jestliže je vaším cílem zejména chodit kondičně po sjezdovce nahoru, je možné mít lyže i kratší. V terénu v hlubokém sněhu je dobré, když lyže dokážou efektivně rozložit vaši váhu, a proto by měly být delší, aby se nebořily.

Populární novinka

Velký boom ve sjezdovém lyžování zažívají také lyže all-mountain. V zahraničí už je znají, tuto sezónu se čeká, že nastoupí s plnou silou i u nás. Jejích hlavní výhodou je, že nejedou tak rychle, děláte s nimi větší obloučky, ale ale především si s nimi velmi dobře zalyžujete jak ráno na zmrzlé sjezdovce, tak odpoledne v rozbředlém sněhu. Vynikají tedy svou univerzálností a jsou skvělou volbou pro rekreační lyžaře, kteří jedou jednou ročně na hory a chtějí si týden na lyžích skutečně pořádně užít za každého počasí.

ZDROJ: https://www.sport-conrad.com/blog/en/ski-touring-guide-find-the-best-skis-for-your-next-ski-tour/

ZDROJ obrázku: Pexels

Štítky

Podobné články

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Back to top button