Spolupráce

Vyberte si tepelné čerpadlo, které má smysl. Ne pro každého se hodí to samé

O tepelných čerpadlech se toho namluvilo a napsalo dost a dost, ale vyplatí se i vám? Nemusí se totiž hodit do všech objektů a vždy záleží na vašich konkrétních představách, požadavcích a typu budovy. Jak vybrat tepelná čerpadla pro rodinné domy, aby se vám to skutečně vyplatilo?

Má smysl ve starších domech?

Bohužel platí, že u starších domů, kdy je nutné počítat s vyššími tepelnými úniky, se tepelná čerpadla často nevyplácí. Muselo by mít obvykle velmi vysoký výkon, podobně jako tepelná čerpadla pro průmysl, ale to se menším odběratelům nevyplatí. Nedostatečný výkon by musel být kompenzován jiným zdrojem vytápění, což opět zvyšuje náklady.

Typ čerpadla hraje zásadní roli

Výběr typu čerpadla volte zejména dle druhu podnebí a teplot, které jsou v dané oblasti běžné. V teplejším podnebí se častěji volí tepelné čerpadlo vzduch/voda. Pokud se naopak jedná o oblast, kde teploty mohou klesat hodně nízko, je ideálnější variantou tepelné čerpadlo země/voda. Vzhledem k tomu, že Česko se nachází v mírném pásu, je potřeba vždy individuálně posoudit, co bude lepší. První typ zařízení má rychlejší návratnost investice, ale pouze tehdy, pokud teploty příliš často neklesají pod bod mrazu. Jinak se může vytápění opět prodražit. V některých příhodných oblastech je možné pořídit i tepelné čerpadlo voda/voda. To však vždy musí posoudit odborník.

Kolik můžete ušetřit?

To je samozřejmě velmi individuální. Je potřeba si uvědomit, že čerpadlo vlastně funguje tak, že spotřebovává elektrickou energii, kterou ale následně přeměňuje na teplo s velmi vysokou účinností. Velmi efektivní typ čerpadla vzduch/voda dokáže při správných podmínkách a instalaci vytvořit až 75 % energie zdarma. Někdy ale nemusí být úspora tak dramatická a podaří se vyrobit navíc třeba jen 30 % energie. I tak lze ale říct, že je tepelné čerpadlo při správném výběru, instalaci a využívání úsporou, která se vrátí – někdy to však trvá i několik desítek let. Abyste vždy vybrali dobře a zainvestovali skutečně do něčeho, co má smysl, vyplatí se obrátit na profesionály MasterTherm. Situaci posoudí individuálně a navrhnou to nejlepší řešení s maximální úsporou.

Zdroj náhledového obrázku: Pixabay

Zdroj náhledového obrázku: Depositphotos

Podobné články

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Back to top button