Vaše květiny brzy vadnou? Zjistěte, co dělat, aby dlouho vydržely
Příležitostí, kdy žena dostane květinu, pokud ovšem nemá pozorného manžela či přítele, není příliš mnoho. Proto se každá obdarovaná snaží, aby jí nádherná kytice vydržela co nejdéle. Některým květinám je to dáno do vínku, jiné už druhý den nevypadají příliš hezky.
Co tedy dělat, aby květiny vydržely co nejdéle krásné?
Zkrácením prodloužíte životnost
Nestačí jen připravit vázu s vodou a květinu do ní naaranžovat. Než ji do vázy umístíte, ostrý nožíkem proveďte dlouhý, hladký řez, kterým odstraníte asi tři centimetry stonku. Květině tak umožníte přijímat co nejvíce vody. Nejlepší je řez provádět pod vodou, tím zabráníte bakteriím ze vzduchu, aby do květiny pronikly. Právě tyto bakterie způsobují znečištění vody ve váze, což se samozřejmě odráží i na životnosti. Váza či nádoba, do níž se chystáte květiny umístit, musí být dokonale čistá.
Dobrá voda se živinami
Vodu ve váze nechte chvíli odstát, než do ní budete aranžovat květiny. Je také vhodná výživa, kterou někdy obdržíte v květinářství. Podle babských rad stačí dát do vázy kostku cukru. Výživa z obchodu však obsahuje všechny potřebné složky a je obohacena o baktericidní složku, která zabraňuje žloutnutí vody. Kytici aranžujte tak, aby stonky byly ponořené 3 až 5 centimetrů a při každé výměně vody je opět zkraťte.
Chladno a čistý vzduch
Květinám nesvědčí průvan, zdroj tepla jako je radiátor, kouř z cigaret či blízkost ovoce. To vše mějte na paměti při jejich umisťování. Bude jim dobře v chladnější místnosti bez přímého slunečního světla. Některé druhy jsou také více citlivé na přítomnost jiných květin, jako například růže, které dejte do vázy samotné. Totéž platí pro květiny, které uvolňují bílé „mléko“ nebo sliz (narcisy).
Rada na závěr:
Pokud přinesete květiny v době mrazivého počasí, dejte je do vody i s obalem. Zhruba po hodině, kdy si již přivykly na pokojovou teplotu, je můžete z obalu vyndat a teprve začít s její úpravou.