Vápníkem se můžete předávkovat. Hrozí vám tyto potíže
Jenže dá se vápníkem předávkovat? A pokud ano, hrozí nám nějaké nebezpečí? Výzkumy ukazují, že cpát do sebe vápník zcela nezřízeně rozhodně není dobrý nápad. Doporučené denní množství přijatého vápníku je něco okolo 1000-2000 mg v závislosti na věku.
Existuje celá řada problémů, které se dají s pomocí příjmu vápníku eliminovat nebo zlepšit. Neznamená to ale, že byste to měli s vápníkem přehánět. Jinak vám hrozí zdravotní problémy, které si s těmi z nedostatku vápníku v ničem nezadají.
Situaci, kdy máte ve svém těle až příliš vápníku, se říká hypercalcemie. Pokud je to váš případ, rozhodně byste to neměli podceňovat. Může se vám to přihodit zejména tehdy, pokud berete potravinové doplňky obsahující vápník a zároveň se stravujete správně a vyváženě. Jíte-li dost listové zeleniny i mléčných výrobků, pak doplňky ve většině případů nepotřebujete a mohou vám spíše uškodit.
Takže jaké potíže vás mohou při přehnaném příjmu vápníku potkat? Rozhodně to není nic příjemného.
Zvýšené riziko onemocnění srdce
Toto riziko se týká zejména žen ve středním věku. Ty často berou kalciové doplňky stravy kvůli obavám z osteoporózy. Bylo ale zjištěno, že tyto ženy mají zvýšené riziko srdečního onemocnění, a to právě kvůli zvýšenému přísunu vápníku, které tělo nedokáže úspěšně zpracovat.
Potíže s kostmi
Je to trochu paradox. Vápník bereme kvůli zdravým kostem, ale když je ho příliš, může nám vlastně dost uškodit. Může například vyústit v bolesti kostí a potíže s pohybem. Někdy také může dojít k nepřirozenému kroucení kostí, bolestem zad nebo výrustkům, které je nutné chirurgicky odstranit.
Ledvinové kameny
Ledvinové kameny jsou typickým následkem předávkování minerály. A je jedno, zda jde o vápník nebo o jiný minerál. Proto buďte v konzumaci potravinových doplňků s vápníkem střídmí. A to zvlášť tehdy, pokud také pijete hodně mineralizovaných vod nebo máte ledvinové kameny v rodinné anamnéze.
Problémy se zažíváním
Zpracování minerálů může být pro náš zažívací systém někdy dost obtížné. Nadbytek vápníku může vyústit ve ztrátu chuti k jídlu, zvracení, průjmům nebo bolestem břicha. Někdy se také stane, že se zažívání zcela pokazí a dojde k zácpě, která trvá i několik dní. Můžete se „těšit“ na dlouhé hodiny nepříjemných bolestí a napnutého břicha.
Deprese, náladovost, ztráty paměti
Kdo by to byl řekl, že nadbytek vápníku se může projevit i na psychice. Ale je to tak. Vápník zvyšuje citlivost některých nervových zakončení, což vede ke zvýšené citlivosti na psychický tlak a problémy. Takový člověk je pak plačtiví, snadno se nechá vyvést z míry, špatně zvládá stres a tlak.
Pomoci může celková detoxikace organismu, která pomůže snížit zásoby kalcia a také odstranit z těla toxiny a chemické látky.
Svalové potíže
Vápník patří do skupiny elektrolytů. To znamená, že je nezbytný pro správnou funkce svalů a pro přenášení signálu z mozku ke svalům. Jenže všeho moc škodí.
Jakmile je v těle kalcia až moc, svaly začínají slábnout, špatně reagují na pokyny, můžete zažívat i křeče nebo bezděčné napínání svalstva, které může být i bolestivé. Pokud sportujete, rozhodně se to projeví na vašem výkonu.