Trpíte postcovidovým syndromem? Léčbu neodkládejte
V posledních letech měl snad skoro každý co do činění s covidem. Tato nemoc nás poznamenala v mnohém – a častokrát spíše finančně nebo sociálně než fyzicky. Najdou se však i tací, kteří i několik měsíců po prodělaném onemocnění stále bojují s následky covidu. Mezi typické projevy tzv. postcovidového syndromu patří dušnost, únava těla, bolesti hlavy či svalová slabost. Jedná se o potíže, které sice na první pohled nemusí působit nijak děsivě, ale pokud je prožíváte dlouhodobě, je to jistě něco velmi nepříjemného. Jak se s následky covidu vyrovnat? Lékaři radí nečekat a situaci aktivně řešit. Pomoci mohou lázně.
Lázeňské pobyty
Ať už jste prodělali těžký nebo lehký průběh onemocnění Covid-19, mohou vás i nadále provázet potíže, jako je únava, bolesti hlavy, dušnost či svalová slabost. Někteří odborníci zpočátku doporučovali především trpělivost, ale pokud potíže trvají již skutečně dlouho a nezlepšují se, může být dobrým nápadem zkonzultovat s lékařem možnost lázeňské léčby.
Nejlepší je obrátit se přímo na odborníka – v případě covidu tedy na praktického nebo plicního lékaře, který může váš zdravotní stav odborně posoudit a případně vám také vypsat žádanku na lázeňský pobyt.
Co když lékař lázně nenapíše?
Mnohdy nejsou lékaři příliš ochotni vycházet pacientům vstříc, nebo prostě váš stav nesplňuje dané požadavky či podmínky. Ano v takovém případě ale není třeba zoufat. Lázně můžete navštívit i jako samoplátci. Všichni pacienti, ať už samoplátci nebo ti s pobytem přes pojišťovnu, dostávají stejně kvalitní procedury, takže se nemusíte bát, že byste byli o něco ochuzeni.
Procedury jsou u každého pacienta stanoveny individuálně na základě vstupní lékařské prohlídky. Lázeňský lékař vyhodnotí vaši zdravotní dokumentaci a posoudí aktuální zdravotní stav či obtíže a podle toho pak stanoví léčebný rehabilitační plán a dílčí procedury.
Jak vám lázně pomohou?
Složení procedur se v každé lázeňské společnosti liší. Záleží totiž také, do jakých lázní vyrazíte a jaké přírodní léčebné zdroje jsou zde dispozici. V případě onemocnění dýchacího ústrojí by měly být základem léčby efektivní inhalace přírodních minerálních vod. Tyto inhalace pomáhají především tak, že rozpouštějí hlen v dýchacích cestách. Umožňují lidem pročistit dýchací cesty, odkašlat si a podpořit tak funkci i kapacitu plic. Například v Lázních Luhačovice se využívá Janova vodu a Vincentka, které mají vysoký obsah oxidu uhličitého.
Kromě toho bývá součástí léčby také spousta různých fyzioterapeutických metod, při kterých se s klienty cvičí či trénuje dechová gymnastika. Terapeut nabádá pacienta ke správnému dýchání a plnému bráničnímu dechu, tak aby se efektivně zapojily oba plicní laloky, a tím došlo také ke zkvalitní okysličení krve a léčbě zánětu v plicních tkáních.
Na jak dlouho vyrazit?
Záleží na typu pobytu a vašem aktuálním zdravotním stavu. Do lázní se obvykle jezdí minimálně na týden, ale lepší je, pokud můžete zůstat alespoň dva týdny nebo více. Je jasné, že čím bude program delší, tím lepší léčebné účinky lze očekávat. Doléčení po covidu každopádně není radno příliš oddalovat. Včasný začátek rehabilitace dýchacího ústrojí dovede stav vašeho ústrojí zlepšit rychleji a efektivněji.
Jak podpořit zdraví plic?
Jen samotné lázně nestačí, o zdraví plic je třeba pečovat pravidelně i doma. Pomůže vám k tomu dodržování několika jednoduchých pravidel:
- Choďte často na procházky do přírody a dýchejte zhluboka čerstvý lesní vzduch.
- Dbejte na správnou stravu, která obsahuje dostatek vitamínů a minerálů.
- Nezanedbávejte spánek a pravidelný denní režim.
- Nezlepšuje-li se postupně váš zdravotní stav po prodělaném onemocnění, určitě léčbu neodkládejte a řešte svůj stav s odborníkem.
ZDROJ obrázku: Autor/ka fotografie: cottonbro: https://www.pexels.com/cs-cz/foto/zena-znacka-upozorneni-varovani-3951608/