Trápí vás nadýmání? Pak možná děláte tyto chyby
Nadýmání není něco, co by se u vás mělo objevovat na denním pořádku. Pokud to tak je, měli byste se zamyslet nad svými stravovacími návyky a zjistit, kde děláte chybu. Každodenní nadýmání je nejen nepříjemné a trapné, ale také rozhodně neprospívá vašemu zdraví.
Nadýmání je způsobeno nadbytkem plynů, které vznikají při trávení potravy. Vaše břicho se nafukuje do obřích rozměrů, a navíc vás často doprovází nepříjemné projevy v podobě plynatosti, která často neunikne ani pozornosti vašeho okolí. Běžným doplňkem je samozřejmě také bolest nebo mimořádné nepohodlí.
Zjednodušeně řečeno, nadýmání je problém. Pokud vás trápí, pak čtěte dále a dozvíte se, jaké chyby možná děláte a jak se jim do budoucna vyhnout.
Nežvýkáte
Ano, víme, že dnešní doba je uspěchaná. Na oběd často nemáte víc než jen pár minut, snídani dojídáte ještě po cestě do práce a večeři nestíháte dojíst kvůli dětem a domácnosti. Nikdo neříká, že je snadné najít si na jídlo klid a čas, ale v zájmu vašeho zdraví je to nezbytné.
Stravu je nutné řádně rozkousat, aby s ní naše zažívání nemělo tolik práce. V opačném případě se žaludek a střeva musí mimořádně namáhat, aby velké kusy potravy zpracovaly, a v důsledku toho se uvolňují nadměrné množství plynů. Experti doporučují každé sousto rozkousat nejméně 20krát.
Spěcháte
Tento bod úzce souvisí s předchozím. Problémem však není jen žvýkání, ale také to, že při spěšném jídlem spolykáte daleko větší množství vzduchu, které do zažívacího traktu nepatří.
To může vyústit ve škytavku anebo také v nadýmání. Ve vašem břichu se najednou objeví až moc plynů, které se rozpínají a také musí někudy ven. No a pak už přichází klasický kolotoč napnutého břich a plynatosti, která vás může dostat do dost nepříjemných situací.
Nepijete
Správné zažívání funguje jen tehdy, když je tělo dostatečně hydratované. Žaludeční šťávy se samozřejmě z velké části tvoří z vody, takže pokud je jí v těle nedostatek, ani trávení nebude fungovat tak, jak má. Každý den byste jako dospělý člověk měli vypít minimálně dva litry vody. V létě však tato potřeba výrazně roste a totéž platí, pokud sportujete nebo pracujete fyzicky.
Myslete na pitný režim celý den. Mějte vždy po ruce láhev s vodou a klidně každou půl hodinku si z ní lokněte. Hlídejte si, kolik vypijete, a zabráníte tím nejen nadýmání, ale také únavě a bolestem hlavy.
Pijete příliš během jídla
Udržovat pitný režim je důležité, ale není jedno kdy a jak pijete. Lékaři radí, že 30 minut před a po jídle byste neměli mnoho pít. Ideálně jen několik loků po jídle, ale ne více. Nadměrné množství vody v žaludku může komplikovat trávící proces.
To samé také platí pro bublinkové vody. Ty obsahují oxid uhličitý, který tělo nadýmá a celkovému stavu vašeho zažívání rozhodně neprospěje. Dopřejte si tedy raději čisté nesycené nápoje.
Stresujete se
Seznam by nebyl úplný, kdyby nepřišel viník takřka všeho – stres. Není to žádná nadsázka. Stres opravdu řadu potíží přímo způsobuje a některé zase významně zhoršuje. Dlouhodobé vystavování stresu je tedy stejně nezdravé jako třeba kouření nebo přejídání. Proto na to myslete, až se příště zase budete nad něčím rozčilovat.
Stres zhoršuje také nadýmání. Zažívací systém je totiž dost významně propojen s naší psychikou. To je také důvod toho, že když jsme nervózní, máme stažený žaludek nebo nám bývá nevolno. Stres tedy významně ovlivňuje trávicí procesy a snižuje množství žaludečních kyselin, které potravu tráví. Ta pak odchází ze žaludku jen napolo strávená a ve střevech pak dochází k tvorbě plynů. Stres navíc zvyšuje množení bakterií, které vznik plynů podporují.
Snažte se tedy uvolnit, relaxovat a naučit se aktivity, které vám pomohou zvládat stres a tlak. Je to nesmírně důležité pro zdraví celého vašeho těla.