Trápí vás bolesti a brnění končetin, ale příčinu neznáte? Možná je na vině polyneuropatie
Trpíte brněním dolních končetin, často vás bolí nohy nebo jednoduše máte pocit, jako byste měli sníženou citlivost v dolních končetinách? To vše mohou být nenápadné a plíživé příznaky nepříjemného onemocnění, kterému se říká polyneuropatie. Tato nemoc postihuje především nervovou soustavu, a kromě dolních končetin může zasáhnout i jiné části těla.
Jak polyneuropatii poznáte?
Jedná se o velmi nepříjemné a bolestivé projevy, které se postupem času zintenzivňují. Při postupu nemoci dochází ke snižování citlivosti v končetinách, a to vede mimo jiné i k tomu, že při běžných aktivitách pacienti pociťují nepříjemné pálení nebo bolest. Následkem toho jsou nemocní lidé výrazně omezeni v pohybu, trpí křečemi svalů a dochází také k viditelnému úbytku svalové hmoty v končetinách.
Proč toto onemocnění vzniká?
Lékaři i vědci si s odpovědí na tuto otázku stále poněkud lámou hlavu. Pokud máte podezření na toto onemocnění, obvykle je nutné vyšetření pomocí elektromyografie (EMG), laboratorního vyšetření a někdy i další nezbytné zákroky. I když však dojde k potvrzení diagnózy polyneuropatie, až u 30 % pacientů se nikdy nepřijde na to, proč vlastně nemoc vznikla. Mezi běžné příčiny patří metabolické a endokrinní vlivy, ale také například zánětlivé onemocnění (jako třeba Lymská borelióza, HIV apod.). Na vině však může být také nedostatek některých živin, kdy nejzávažnější problémy může způsobovat nedostatek vitamínů skupiny B. Určitý vliv má zcela jistě i genetika, byť není prokázáno, že by tato nemoc musela být nutně dědičná.
Jak polyneuropatii léčit?
Léčba polyneuropatie dolních končetin bývá náročná a vyžaduje často využít metody pokus – omyl. Je nutné vyzkoušet více léčebných procedur a zjistit, co zabírá nejlépe a skutečně přináší úlevu. Za předpokladu, že se lékaři podaří odhalit příčinu vzniku nemoci, je většinou prvním krokem odstranění této příčiny.
Druhým běžným krokem bývá také potlačení akutních nepříjemných projevů nemoci. Lékař tedy obvykle doporučí a předepíše léky proti bolesti, antidepresiva, antikonvulzíva a podobné medikamenty. Účinné obvykle bývá také rehabilitační cvičení.
Cesta zpět do normálního života
Moderní a velmi efektivní metodou bývá využití magnetoterapie. Lze ji doporučit zejména jako podpůrnou léčbu u všech typů polyneuropatie. Její velkou výhodou je, že působí přímo na imunitní systém a má velmi dobré protizánětlivé účinky. Dokáže také velmi účinně tlumit bolest, zlepšuje prokrvení a okysličení tkání, ale také regeneruje jednou poškozené nervy a vrací jim zpět jejich funkčnost.
Nejlepší účinky magnetoterapie je možné pozorovat při dlouhodobém a pravidelném používání magnetoterapie. Ideální je, pokud je možné denně podstoupit dvě, tři až čtyři aplikace, a to po dobu minimálně několika měsíců. Pokud příznaky přetrvávají již delší dobu a nemoc je v pokročilém stadiu, je obvykle délku terapie nutné prodloužit.
Zdroj náhledového obrázku: Pixabay