Spolupráce

Solární energie najde využití i ve vaší domácnosti. Proč jí dát šanci?

Slunce nám poskytuje energii zcela zdarma, tak proč ji nevyužít? Solární energie nabízí využití nejen pro firmy nebo celé bytové domy, ale také pro jednotlivé domácnosti, které její sílu mohou využívat třeba na ohřev vody, svícení, nabíjení autobaterií a podobně. Tyto tipy vás přesvědčí, že solární energie je budoucností, do které má smysl investovat.

Ohřívejte vodu – a to nejen v bazénu

Bez teplé vody si dovedeme každodenní provoz domácnosti představit jen stěží. Solární ohřev vody se může uplatnit nejen při běžném provozu, ale třeba také pro ohřev vody ve venkovním bazénu. Technických možností je dnes již hodně a často se dá vytvořená energie využít klidně na více místech. Pro ohřev vody se v poslední době stále více využívají právě fotovoltaické panely, ale v případě bazénu je možné využít také solární plachtu, která přes den vodu jemně ohřívá a v noci zabraňuje vychladnutí.

Úsporné LED osvětlení

LED zdroje se řadí mezi úsporné osvětlení, které dnes již zcela nahrazuje klasické žárovky. Velmi oblíbené jsou například LED pásky s diodami, které se dají umístit do kuchyně, ale třeba i do pokoje pro jemné tlumené osvětlení. Takové pásky malé stejnosměrné napětí 12 až 24 voltů, a ideálním zdrojem proto mohou být fotovoltaické panely společně s akumulátorem.

Čerstvý vzduch

Jak souvisí čerstvý vzduch se solární energií? Více než si myslíte. Díky tzv. solární ventilaci je možné do domu přivádět efektivněji čerstvý vzduch a zajišťovat jeho dobrou cirkulaci. Díky tomuto řešení pak ani v zimě nedochází k zásadním energetickým ztrátám jako při klasickém větrání prostřednictvím oken.

Využití na zahradě

Domácí solární elektrárna najde skutečně řadu využití. Pokud máte zahradu, můžete služby sluneční energie využít i tam. Navíc často není potřeba ani solární regulátor či akumulátor. Můžete energii použít třeba pro čerpání vody ze studny nebo jako pohon různých čerpadel či pro noční osvětlení vaší zahrady.

Zdroj náhledového obrázku: Pixabay

Zdroj náhledového obrázku: Depositphotos

Podobné články

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Back to top button