Dům a zahradaRady a tipy

Skvělé vychytávky, které vám ulehčí každodenní boj s prádlem

Praní prádla, věšení, sušení, žehlení a skládání. Nekonečný koloběh, který začíná nanovo sotva jej dokončíte. Existují nějaké způsoby jak si tento proces ulehčit a netrávit jím zbytečně tolik času? Ano, my vám dnes poradíme několik skvělých a užitečných vychytávek, které vám usnadní každodenní boj s prádlem a pomohou vám ušetřit spoustu času.

Investujte do sušáku

Mohlo by se zdá, že při nákupu sušáku není co pokazit. Vybírejte takový, který je skladný, stabilní a také dostatečně variabilní pro vaše potřeby. I když máte sušičku, vyplatí se mít sušák po ruce. Řada typů prádla totiž do sušičky nesmí a někdy se také doporučuje prádlo v sušičce jen lehce vysušit a poté nechat doschnout na sušáku. Zbavíte se tím rizika poničení látky nebo ztráty barevnosti.

Už žádné ztracené ponožky

Také se u vás zabydleli ponožkožrouti? Nenechte je zvítězit a vyzrajte na ně! Ponožky vždy vkládejte do síťového uzavíratelného sáčku a ten pak celý dejte do pračky. Ponožky zůstanou pěkně pohromadě a nikam vám neutečou.

Vybírejte vhodné prací prostředky

Není prášek jako prášek. A co teprve různé gely, kapse a další vychytávky? Všechno má své pro a proti a vy sami musíte nejlépe zvážit, co se k vašemu typu a účelu praní hodí nejlépe. Obecně však platí, že prášek se při nízkých teplotách někdy špatně rozpouští, a je tedy vhodné používat spíše gel nebo kapsle. Na bílé bavlněné prádlo však lépe zabírá koncentrovanější prášek. Závisí tedy hlavně na praní ve vaší konkrétní domácnosti, co je pro vás nejlepší. Každopádně se vyplatí se nad těmito možnostmi zamyslet a nebrat jen to první co vám přijde pod ruku.

Pryč se skvrnami

Jakmile dojde na skvrny, je dobré jednat rychle. Proto nanášejte odstraňovač skvrn na postižené místo hned, jakmile hodíte oblečení do koše na špinavé prádlo. Usnadní se tím celý proces praní a existuje o mnoho větší šance, že se vám skvrnu skutečně podaří odstranit.

Drahé přípravky nepotřebujete

Určitě znáte všechny reklamy na přípravky, které slibují odstranění skvrn během pár minut. Bohužel jejich cena je často taková, že vás od koupě spolehlivě odradí. Nenechte se zlákat reklamou a použijte to, co máte doma. Věděli jste, že stejně dobře funguje i obyčejná zubní pasta, jedlá soda nebo třeba dětský pudr. Na každou skvrnu platí trochu něco jiného, ale drahé přípravky z drogerie rozhodně nepotřebujete.

Organizace na prvním místě

Vytvořte si fungující systém, který vám praní významně urychlí. Prvním dobrým tipem je naučit všechny osoby žijící ve vaší domácnosti, jakým způsobem se má odkládat špinavé prádlo. S vyprázdněnými kapsami, naruby, nijak nepomuchlané ani srolované. Zadruhé si vytvořte systém třídění prádla. Kam přijdou košile, ručníky, povlečení a jemné prádlo. V neposlední řadě si udělejte pořádek i v pracích prášcích a gelech. Zjistěte správné dávkování a další doporučení, která vám pomohou dosáhnout těch nejlepších výsledků.

Sušte rychleji

Rychlejší sušení vám ušetří nejen čas, ale i peníze. Existuje řada způsobů jak sušení co možná nejvíce urychlit. Někteří lidé doporučují vložit do sušičky společně s mokrým prádlem i suchý ručník. Te pomůže absorbovat vlhkost a oblečení bude rychleji suché. Další možností je přidat další ždímání v rámci pracího cyklu. Sušení se výrazně zkrátí, ale pozor na jemné látky, které by přehnané ždímání mohlo poškodit.

Skládejte ihned

Jakmile je prádlo suché, poskládejte ho. Neoddalujte to, co za vás stejně nikdo neudělá. Pokud to uděláte hned, bude prádla méně než později. Také už nebude tak zmačkané a většinu z něj vůbec nebudete muset žehlit. To je docela dobrá motivace, ne?

Odměňte se

Posledním krokem k rychlému, efektivnímu a úspornému praní je také výkonný obslužný personál, tedy vy. Nezapomínejte se za tuto tvrdou dřinu pravidelně odměnit. Může to být cokoliv, co máte rádi. Dobrý zákusek, káva v oblíbeném podniku nebo večer se zábavným seriálem.

Zdroj náhledového obrázku: Depositphotos

Štítky

Podobné články

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Back to top button