Dům a zahrada

Jak pečovat o domovní dveře? Údržba je klíčová, aby dveře dobře sloužily

Na vchodové dveře většinou příliš nepamatujeme. Ve skutečnosti je jejich volba a následná péče o ně poměrně zásadní. Nejen že reprezentují naše bydlení, ale také slouží jako ochrana před nežádoucími návštěvníky. Proto by měly být vždy v dobré kondici. Jak o ně správně pečovat, co jim škodí, a co naopak prospívá?

Je jasné, že se domovní dveře každodenním používáním opotřebovávají. Je tedy nutné předcházet problémům a zajistit jim péči a údržbu, kterou potřebují, dříve než bude pozdě a bude potřeba je rovnou vyměnit.

Vchodové dveře dostávají pořádně zabrat

Je jasné, že vlivem povětrnostních podmínek mohou být dveře dost značně namáhány. V létě svítí ostré sluníčko, v zimě se do nich opírá mráz a k tomu je třeba připočítat vlhkost, případně i silný vítr. Možná se zdá, že jsou to prostě „jen dveře“, ale ve skutečnosti obsahují poměrně složitý mechanismus, který potřebuje minimálně jednou do roka údržbu. Nejde o nic náročného, a proto bychom tuto údržbu neměli zanedbávat.

Omývání je základ

K pravidelné péči o dveře bezpochyby patří jejích omývání. K tomu postačí obyčejná mýdlová voda nebo voda s prostředkem na nádobí. K tomu si vezměte hadřík a dveře čas od času jemně otřete. Na silné znečištění nepoužívejte chemická čistidla či abrazivní prostředky, ale spíše zkuste nechat čisticí prostředek chvíli působit a potě jemným třením nečistoty odstranit. Drátěnky a hrubé kartáče nechte na jindy, na dveře se rozhodně nehodí. Pokud si nevíte rady, raději kontaktujte prodejce dveří a poptejte se na nejlepší možnosti, jak dveře efektivně vyčistit.

Vlhkost škodí

V každém případě ale platí, že dveře by se neměly namáčet zbytečně. Vzít špinavé dveře hadicí nebo rovnou tlakovou myčkou rozhodně není něco, co byste měli dělat. Především dřevěné dveře jsou na vlhkost poměrně náchylné, a je vhodné na to pamatovat.

Jak pečovat o panty a kliky?

Dveře samozřejmě nejsou jen deska. Je nutné při péči nezapomínat také na jejich nejdůležitější části – panty a kliku. Pokud máte na dveřích klepadlo nebo jiné doplňky, i ty si zaslouží maximální péči. Opět bychom měli pamatovat na to, že není dobré používat žádné abrazivní přípravky a hrubé kartáče. Doplňky dveří bývají často z měkkých kovů jako je ocel či mosaz, na ty se dají pořídit speciální čistidla, která navíc mají i lešticí efekt. Když už budete u leštění kliky, zmůžete také zkontrolovat, zda na ní není žádný uvolněny šroubek. Pokud ano, pokuste se jej dobře utáhnout, aby nehrozilo, že se klika začne uvolňovat.

Dveřní závěsy neboli panty by se měly pravidelně kontrolovat. Pokud se vykašlete na promazávání, nevyhnete se vrzajícím dveřím, ale také možnému rezivění. U vchodových dveří je ideální panty promazat silikonovým olejem. Jestliže si sami na vyvážení dveří netroufáte, není nic jednoduššího než oslovit odborníka a budete mít jistotu dokonalého výsledku.

Zkontrolujte těsnění

Není snad nic horšího, než když vám pod dveřmi profukuje chladný vzduch zvenku. Dveře vás mají chránit nejen před zloději, ale také před únikem tepla. Proto musí dokonale těsnit. Pro výrobu těsnění se zpravidla využívá plast, který je poměrně stabilní a ani vlivem tepla se nemění a nerozpíná. Problém ale může nastat zejména v zimě, kdy je každá strana dveří vystavena extrémně odlišným teplotám a v těchto podmínkách mohou být i na plastovém těsnění viditelné určité negativní změny. Aby bylo těsnění co nejdéle v dobré kondici, určitě jej vždy po zimě zkontrolujte a v případě potřeby jej vyměňte.

ZDROJ: https://www.humedoors.com.au/blog/how-to-properly-maintain-and-care-for-your-doors/

ZDROJ obrázku: Fotografie od uživatele Gerritt Tisdale ze služby Pexels

Štítky

Podobné články

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Back to top button