Dům a zahradaRady a tipy

Šetřete chytrým výběrem spotřebičů. Podle čeho se orientovat?

Kromě ochrany přírody a celkového životního prostředí má úsporné bydlení také zcela zásadní vliv na naše finance. Už při samotné stavbě domu je vhodné začít se zajímat o úspory energií a následně na to nezapomínat také při výběru zařízení a spotřebičů. Takové chování je nejen ekologické, ale především ekonomické, a ušetří vám tisíce.

Protože úspory se týkají celkového provozu domu, vyplatí se vědět především to, jaká zařízení nám uspoří nejvíc energie. Obvykle je nejnákladnější vytápění a ohřev užitkové vody, poté následuje vybavení domu, osvětlení a spotřebiče.

Na čem ušetříte nejvíce

Každý, kdo staví nový dům, určitě přemýšlí, jaké technologie, zařízení a spotřebiče zvolit, aby na provozu domu co nejvíce ušetřil. Jestliže chceme skutečně citelně ušetřit, je nejlepší zaměřit se na výběr moderních technologií a energeticky méně náročných zdrojů.

Malé a velké elektrospotřebiče

Kromě klasických a nezbytných velkých spotřebičů (jako je například chladnička, sporák a pračka), má každá domácnost velké množství malých spotřebičů. Téměř v žádné domácnosti dnes nechybí varná konvice, kávovar, mixer, kuchyňský robot, žehlička, vysavač či televize. Obvykle je životnost těchto spotřebičů omezená, v průměru se uvádí zhruba do 10 let. Pokud chcete na jejich provozu ušetřit, je nutné umět je také správně používat. Zastaralé spotřebiče je vhodné vyměnit čas od času za nové, moderní a ekonomicky výhodnější.

Jak vybírat spotřebiče

Při výběru spotřebičů je nezbytné myslet nejen na jejich vzhled, ale i kvalitu, výkonnost, záruční dobu a náklady na provoz. Dnes je poměrně snadné najít zdroje, které nabízejí porovnávání kvality výrobků od různých dodavatelů i s posouzením jejich energetické náročnosti. Jestliže si recenze a doporučení profesionálů pečlivě přečtete, jistě neuděláte při výběru chybu. Vyplatí se vybrat také výhodného dodavatele energií, který vám udělá férovou a výhodnou nabídku.

Jaký je rozdíl mezi energetickými třídami?

Spotřebiče jsou rozděleny podle energetické náročnosti. Rozdíl mezi jejich energetickou náročností může být poměrně velký, někdy až dvojnásobný. Je asi zřejmé, že nejméně energeticky náročné jsou označeny písmeny A+ až AAA+++, což je nejlepší třída. Naopak nejméně kvalitní jsou pod písmenem D. Možná si říkáte, že třídy B nebo C také nemusí být špatnou volbou, ale pravdou je, že rozdíl ve spotřebě oproti třídě A může být klidně až dva tisíce korun za rok.

Energetické štítky

Energetické štítky se zavedly proto, aby poskytovaly informace zákazníkům o energetické náročnosti a úspornosti výrobků. Od března 2021 byla schválena konečná a zjednodušená podoba nových energetických štítků u několika výrobků. Místo označení plus se nyní využívají pouze písmena od A do G (týká se to myček, praček, lednicí, svítidel a televizí).

Výběr lednice a mrazničky

Při výběru nové lednice je třeba zaměřit se na několik parametrů. K nim bezpochyby patří výkon, objem, hlučnost a samozřejmě spotřeba energie. Úsporné lednice musí být viditelně označeny písmenem A, naopak náročné G. Životnost lednice bývá kolem 7 až 10 let, po překročení této doby bude spotřeba obvykle stoupat a vyplatí se pořídit lednici novou.

Nové štítky u myček a praček

Kromě písmena je na štítcích uvedena energetická třída, barevná škála energetické účinnosti, spotřeba energie a vody, doba mytí jednoho cyklu v programu ECO, maximální kapacita myčky a hlučnost. Mezi jednotlivými třídami je rozdíl často až dvojnásobný. Vždy bychom měli dbát na to, abychom využívali pokud možno plnou kapacitu a zvolili co nejekonomičtější program.

Jak šetřit osvětlením?

Dnes už se všechny klasické žárovky nahrazují úsporným LED osvětlením nebo halogenovými žárovkami a zářivkami. Náklady na pořízení jsou sice vyšší, ale mají nižší spotřebu. LED žárovky spotřebují zhruba sedminu toho, co klasické, jen se více zahřívají a vrhají světlo pod malým úhlem. Není pro ně problémem ani časté zhasínání a rozsvěcování. Zdokonalené halogenové žárovky svítí okamžitě naplno a nevadí jim ani časté zapínání. Ušetříte ale dík nim 20 až 45 % energie.

Kolik zaplatíte ze energie?

Za energie platíme zálohy, které by měly přibližně odpovídat spotřebě. Pokud se jedná o již běžící odběr, obvykle se vychází ze spotřeby v předchozím roce. V případě nově zahájeného odběru je vhodné poradit se s dodavatelem, který posoudí a nastaví zálohy podle počtu a výkonu spotřebičů v domácnosti. Pokud nevíte, kolik energie spotřebiče využijí, podívejte na energetický štítek. Na něm je uvedena roční spotřeba energie v kilowatthodinách, a tak si snadno můžeme spočítat spotřebu.

ZDROJ: https://energysavingtrust.org.uk/advice/home-appliances/

ZDROJ obrázku: Pexels

Štítky

Podobné články

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Back to top button