Potraviny s konopím – neškodný trend nebo snadná cesta k psychotropním látkám?
Všichni už jsme asi zaznamenali, že konopí se postupně z tabuizované rostliny mění na léčivý přípravek, který se využívá nejen v kosmetice. Přesto si cannabis pořád zachovává poněkud kontroverzní postavení. Tato původem himalájská rostlina se stala populární zejména v průběhu 60. let minulého století. Tehdy zažila naprostý boom jako nutná součást image hnutí hippies. Ti však marihuanu nevyužívali pro účely léčivé, nýbrž psychotropní. A možná proto také získala svou špatnou pověst. Vědci ale dnes již ví, že konopí dokáže i léčit, a pro mnoho lidí znamená skutečný průlom v doposud neúspěšné léčbě. Může pomoci i vám?
Konopná kosmetika
Kosmetický průmysl sahá po konopí čím dál častěji. Je totiž kvalitním zdrojem mnoha zdraví prospěšných látek – v takové nenápadné rostlince jich najdeme více než 600! Konopná kosmetika je blahodárná na pleť, má hydratační účinky a působí protizánětlivě. Právě proto se často používá v boji s akné a problematickou pletí obecně, ale dokáže si poradit i s atopickým ekzémem, dermatitidou nebo s lupy. Cannabis účinně působí také proti stárnutí pleti, a není tedy vůbec divu, že se u zákazníků těší stále větší oblibě.
Konopí se nachází i v řadě léčebných přípravků a většina uživatelů si jeho účinky nemůže vynachválit. Na toto použití už jsme si možná zvykli, ale dnes se dá marihuana najít i na místech, kde byste ji nečekali a kde se s ní případně mohou setkat i vaše děti.
Konopné pivo
Mezi novinky patří například konopné pivo. Zní pro vás tato kombinace lákavě? A jaké na vás bude mít účinky? Pravda je taková, že žádné nepředvídatelné stavy vás po požití takového nápoje nečekají. Zákon v České republice totiž hovoří velmi jasně – potraviny s obsahem tetrahydrokanabinolu (THC) – oné halucinogenní látky – striktně zakazuje. Podle platných zákonů tedy na český trh nemůže přijít žádná potravina, která by obsahovala byť i jen minimální množství této látky.
THC má nejvyšší koncentraci v květu rostliny, ale pro výrobu potravin, které obsah konopí slibují, se využívají pouze listy nebo semena rostlin. Ty zajistí určitou příchuť nebo aroma, ale nemusíte se bát, že byste o sobě nevěděli podobně jako po vykouření jointa. Tímto způsobem jsou také chráněny děti, které by jinak logicky mohly mít k takovým potravinám snadný přístup.
Zmzlina z příchutí „trávy“
Nabídka konopných potravin je u nás stále ale relativně malá v porovnání s jinými státy. Většinou lze u nás zakoupit právě ono zmiňované konopné pivo nebo jiné energetické nápoje. Nedávno ale také oblíbený výrovce zmrzlin Ben & Jerry’s oznámil, že plánuje vyrábět lahodnou zmrzlinu s kanabidiolem (CBD). Tato látka je obsažená v marihuaně, ale není psychoaktivní. Doposud však není její použití v potravinách legalizováno, a tak se zatím čeká na rozhodnutí americké vlády.
Evropská unie je ale přesto ke konopným potravinám poněkud zdrženlivá. Docílit u všech potravin zcela nulové koncentrace THC je totiž poměrně složité, a dokonce se registrují i případy, kdy se tato psychotropní látka dostala do mléka skrze krmivo krav.
Evropský úřad pro bezpečnost potravin EFSA jedná o zvýšení povoleného limitu THC, ale zatím není jasné, jestli k tomu skutečně dojde nebo nikoliv. Riziko u takového množství je minimální, ale pokud by docházelo k jeho pravidelné konzumaci zejména u dětí, mohlo by to mít negativní následky. Je otázkou, zda něco takového vůbec zbytečně riskovat. Potraviny s konopnou příchutí jsou přeci jen záležitostí jakési senzace, než že by se skutečně jednalo o zásadní chuťovou revoluci. Těžko vůbec říci, jak by takové potraviny přesně chutnaly. Využít konopí pro zdravotní účely tedy není vůbec špatný nápad, ale tam by to také mělo nejspíš skončit.