Také máte doma předškoláka, který se už nemůže dočkat, až v září vyrazí do lavic? Pak vás jistě čeká a nemine také nákup školního vybavení, zejména pak školní aktovky. Ale jak vybírat, když je nabídka na trhu opravdu široká? Vyplatí se nekoukat jen na design, ale zaměřit se hlavně na funkčnost a zdravotní parametry. Vyberte aktovku, která bude skutečně kvalitní a bude i vhodná pro dětská záda.
Je pravdou, že nákup první školní aktovky je významná chvíle pro předškoláka i pro rodiče. Pro děti samozřejmě hraje zcela zásadní roli zejména vzhled, barva, motiv oblíbeného superhrdiny nebo zvířátka. Samozřejmě je dobré, pokud rodiče přání dítěte co možná nejvíce zohlední, ale myslet musí i na praktičtější otázky. Jak poznat, že je aktovka kvalitní a nebudě dětským zádům škodit? Přinášíme vám 6 tipů, které vám s výběrem pomohou.
Speciálně vyztužená záda pro ochranu dětské páteře
Kosti a páteř dětí bývají v tomto období stále ještě v procesu růstu a vývinu. Nejsou tak pevné a snadno podléhají různým tlakům a deformují se. Abychom předešli pozdějším problémům se zády, je nutné vybírat aktovku s kvalitně zpracovanou zádovou část. Ujistěte se, že model, který chcete pořídit, má polstrovaná a ergonomicky tvarovaná záda aktovky, nastavení podle výšky dítěte díky přítažným popruhům a hrudní popruhy, které pomohou váhu rozložit.
Aby dobře seděla
Děti, které nastupují do první třídy, jsou ještě hodně malinké a každá aktovka na jejich zádech působí obrovsky. Nicméně stejně tak platí, že děti rostou skoro před očima, takže tento nepoměr se časem skutečně vyváží. Správně by výška aktovky měla být ve velikosti zad vašeho dítěte, usazená by měla být mezi křížovou kostí a rameny, ale rozhodně by neměla padat na zadek. Špatné nošení aktovky může v budoucnu vést ke zbytečným zdravotním problémům.
Rizika špatného nošení
Nevhodné nastavení ramenních popruhů, nebo také nošení aktovky na jednom rameni zvyšuje riziko špatného držení těla a deformace páteře. Je třeba na to myslet a nemávnout nad špatným nošením aktovky rukou. Pokud kvůli špatnému nastavení omezuje aktovka pohyblivost krční páteře, může snadněji dojít k blokacím a bolestem. Stejně tak i ramenní popruhy nesmí být v těsném kontaktu s oblastí krku, protože zde mohou způsobovat bolestivé otlaky.
Kvalitní a pevná konstrukce
Aktovka by měla stabilně stát, a to i když je zcela prázdná. Konstrukce by však měla být lehká, aby zbytečně nezvyšovala celkovou hmotnost, kterou musí dítě nosit. Pevné dno drží tvar a chrání obsah batohu. Stejně tak je dobré vybírat pevný, nepromokavý materiál, který bude také snadno omyvatelný.
Pozor na vysokou hmotnost
Podle odborníků by prvňáčci měli na zádech nosit maximálně 10–14 % své váhy. To je skoro nemožné dodržet, když zvážíme hmotnost různých učebnic a školních pomůcek, které dítě každodenně potřebuje. Proto je dobré zjistit, zda některé učebnice nemohou zůstávat ve škole nebo alespoň vybrat skutečně lehkou aktovku bez zbytečných gramů navíc. Děti toho sice zvládnou hodně, ale pokud je to možné, vyplatí se jejich záda co možná nejvíc šetřit.
Reflexní prvky
Bezpečnost dětí je na prvním místě. Určitě by proto na aktovce neměly chybět reflexní prvky, které jsou nejen zepředu, ale také po obvodu a na popruzích. Doporučuje se pokrytí alespoň 10 % plochy aktovky, aby byla školní taška viditelná za každého počasí, ve tmě, v podzimním šeru, nebo ráno, kdy bývá často ještě úplná tma.
ZDROJ: https://www.mykidstime.com/school/tips-on-picking-the-best-school-bags-for-your-child/
ZDROJ obrázku: Autor/ka fotografie: Katerina Holmes: https://www.pexels.com/cs-cz/foto/pracovni-stul-blok-pero-tuzka-5905436/