Pomalé načítání? Zlepšete rychlost své Wi-Fi pomocí několika snadných triků
Mít doma rychlou a fungující Wi-Fi je dnes už skoro nezbytnost. Umožňuje rychlé připojení z více přístrojů, nemusíte řešit žádné kabely, a i rychlost připojení již dnes bývá velmi slušná. Co ale dělat, kdy není taková, jakou byste si představovali? Bezdrátový internet se stále může potýkat s některými omezeními nebo nedostatky, ale s trochou snahy a těch správných vědomostí je můžete vyřešit sami a rychle. Jak na to?
Router
Zdrojem vašeho bezdrátového internetového připojení je router. Právě jeho správné umístění je základním předpokladem pro to, aby vám internet fungoval bezchybně, rychle a spolehlivě. Možná máme tendenci nevzhledný router ukrývat někam do kouta v místnosti, kam se příliš nechodí, ale to není úplně nejlepší strategie. V ideálním případě by měl být umístěn někde ve středu domu nebo bytu tak, aby signál skutečně měl šanci dosáhnout všude přibližně ve stejné síle. Zajistíte tak, že nebudete muset s mobilem běhat po bytě a hledat vhodné místo, kde se dají sledovat vaše oblíbená videa na YouTube.
Důležité je také to, že router by se neměl nacházet v těsné blízkosti jiných domácích spotřebičů. I ty totiž většinou vysílají nějaké vlny nebo záření, což se může negativně podepsat na přenosu internetového signálu. Často je právě snížená rychlost internetu způsobena tím, že router se nachází na nevhodném místě. Než se tedy začnete rozčilovat nad špatným poskytovatelem, zkuste router někam přemístit a sledovat, co to udělá.
Více kutilskou variantou je i možnost regulovat zaměření signálu. Platí totiž, že router většinou vysílá ve směru 360 stupňů. To znamená, že signál jde i tam, kde jej nepotřebujete. Proto se můžete pokusit směřovat signál na tu správnou stranu například tak, že použijete pár plechovek nebo alobal, kterým zajistíte správné odrážení signálu.
Je Wi-Fi jen vaše?
Častokrát se na špatné kvalitně signálu podílí to, že váš internet nepoužíváte pouze vy či členové vaší domácnosti, ale i někdo úplně cizí. A ten vaši linku zatěžuje třeba stahováním velkého množství obsahu. Dá se toto riziko zcela eliminovat? Pokud vedle vás nebydlí zrovna jeden z nejlepších hackerů, pak máte dobrou šanci svou Wi-Fi stoprocentně ochránit. Stačí si nastavit silné heslo, které nebudete nikomu sdělovat.
Údržba
I router se časem může unavit. Nejlépe mu dáte odpočinout, pokud jej čas od času restartujete. Tímto způsobem lze internet výrazným způsobem zrychlit. V souvislosti s tím se vyplatí podívat se do jeho nastavení, zda tato funkce nejde automaticky nastavit třeba na čas, kdy většinou všichni spí a internet nepotřebují.
Pokud se vám nedaří i s použitím předchozích kroků dosáhnout lepšího signálu, je na místě zvážit výměnu antény. Sílu signálu zlepšíte nejenom tím, že ho směřujete na správné místo. Právě použitá anténa může představovat velký rozdíl. Většina routerů má antény průměrné, ale pokud chcete zainvestovat více, uvidíte, že se vám podaří signál výrazně zlepšit.
Nový kanál
Na Wi-Fi síť je v současnosti připojena téměř každá domácnost. Jen málokdo má stále klasické pevné připojení, Wi-Fi je prostě pohodlnější a lepší. To ale zároveň znamená, že se na stejné frekvenci sítě může sejít i několik sousedů, což snižuje rychlost internetového připojení. Tyto problémy se nejčastěji řeší v husté panelákové zástavbě, kde je mnoho lidí na malém prostoru. Nejjednodušším řešením je nalézt kanál, který je nejméně rušený. Na to lze využít aplikaci, která změří dostupné kanály, např. aplikace Wi-Fi analyzer. Pak jen zvolíte kanál, který je nejméně využívaný, a ručně jej nastavíte. Pokud doma stále máte návod k routeru, tento postup tam bude popsaný, takže byste to měli zvládnout, i když nejste žádný internetový mág.