Dům a zahradaRady a tipy

Pergola – nerušený odpočinek na zahradě

Pohodlně se usaďte do křesílka a relaxujte na čerstvém vzduchu, vůbec nevadí, že zrovna mrholí, máte totiž pergolu, která vás ochrání nejen před deštěm, ale i ostrými slunečními paprsky. Že je to váš sen? Tak proč si ho nesplnit. Můžete pak v klidu pozvat vaše přátele na večerní posezení u sklenky vína a třeba si i ugrilovat nějakou tu dobrotu.

Kam pergolu umístit

Volte takovou část zahrady, kde je nějaké zajímavé zákoutí, které vám nabídne krásný pohled na přírodu. Tvar vybírejte podle doplňků – uvažujte – li o tom, že ji necháte porůst popínavkami, volte tvar spíše oblejší. Ani dřevěná pergola bez rostlin není špatná volba, pokud se hodí do zahradní krajiny, kterou může zdobit třeba jako sochy v parku. Jestliže máte terasu, vhodně zvolená pergola ji může zastínit a zároveň vytvoří prostor k venkovnímu posezení či stolování.

Jaký materiál zvolit

Materiál vybíráme podle typu stavby.

  • Velká samostatně stojící pergola – cihlové nebo kamenné sloupy (udrží překladové trámy).
  • Střední a menší stavby – dřevěné sloupky a nosníky.
  • Hrubě tesané hranoly – selské stavení a venkovské zahrady.
  • Kulaté kmeny s kůrou – lesní prostředí.

Střecha pergoly

Ta vám umožní zde pobývat i v případě deštivého počasí. Dříve se používala prkna, lepenka či rákos. V současné době je zčásti nahrazují polykarbonátové desky (jsou odolné vůči mrazu, krupobití a slunečnímu záření, jejich výhodou je i lehkost). Jestliže pergola přiléhá k domu, vhodnější volba je však střecha látková a stahovací, nebude vám ubírat denní světlo v případě, že zrovna nebudete na terase pobývat.

Štítky

Podobné články

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Back to top button