Konečně! Po mnoha měsících hledání jste našli ten pravý a stěhování do nového bytu či domu může začít. Je to samozřejmě radostná událost a určitě už plánujete první kolaudační party a v obýváku už si malujete tu úžasnou sedačku, na kterou už roky koukáte ve výloze. Ještě než se ale pustíte do zařizování a návštěv přátel, chvíli se zastavte a udělejte několik zásadních kroků, za které vám vaše budoucí já jednou poděkuje.
Možná si myslíte, že o své bytě či domě už víte všechno, co můžete potřebovat, ale opak je pravdou. Tušíte, kde třeba najít hlavní uzávěr vody? Až se vám porouchá pračka a půjde o vteřiny, bude na hledání pozdě. Pečlivě si tedy projděte tento seznam věcí, které byste měli v novém bytě či domě udělat. A pak můžete klidně spát a plánovat si ve vašem novém příbytku pokojný a bezproblémový život.
Bezpečnost
Jak se říká, bezpečnost na prvním místě. A v novém bydlení to platí dvojnásob. Je několik věcí, které byste měli udělat, než budete moci pokojně spát. Nevynechejte ani jednu, abyste jednou nemuseli být nemile překvapeni.
1.Vyměňte zámky
Netušíte, kolik náhradních klíčů od vaše bytu může bloudit po světe. Opatrnosti není nikdy dost a je zbytečné riskovat. Výměna zámků trvá chvíli a nestojí také mnoho. Výměnou vám bude klidný spánek a pohoda na dovolené.
2. Zapomeňte na klíč pod rohožkou
Ohraný zvyk dávat náhradní klíč pod rohožku je zloději tisíckrát zneužitý trik. Nebuďte hloupí a takové věci nedělejte. Náhradní klíč můžete uložit ke známým nebo k sousedům, které znáte a důvěřujete jim. Raději riskujte nutnost vypáčit dveře od zámečníka, než riskovat, že si necháte hloupě nechat vykrást byt vlastní neopatrností.
3. Otestujte požární alarm
I když vám předchozí majitel či nájemník sliboval, že alarmy byly zrovna nedávno otestovány, raději si vše překontrolujte sami. Jedná se o dost důležitý zabezpečovací prvek a když už ho doma máte, měl by také správně fungovat. Pozvěte si odborníka a nechte si od něj funkčnost zařízení potvrdit. Může se to hodit při případném jednání s pojišťovnou.
Údržba
4. Zkontrolujte průchodnost okapů
Pokud bydlíte v bytě, pravděpodobně se o tento problém postará správce nebo údržbář. Bydlíte-li ale v domě, je veškerá údržba na vás a okapy jsou často zacpané a neudržované. Plní ale velice důležitou funkci, a proto je nutné, abyste jejich kontrole věnovali zvýšenou pozornost. Nechcete přece aby se vám hromadila voda na střeše a vy pak bojovali s prosaky.
5. Kontrola trubek a přípojek
Možná jste je běžně zkontrolovali ještě před samotným nastěhováním. Ale nyní je načase udělat pořádnou kontrolou, která by měla mít za cíl odhalit jakýkoliv potenciální problém. Hledejte jakýkoliv únik nebo známky rezivění a buďte připraveni tento problém řešit. Často objevíte jen drobné vady, které s trochou šikovnosti zvládnete vyřešit sami.
Pro případ krize
6. Zjistěte, kde najdete hlavní uzávěry
Najděte hlavní uzávěry vody, plynu a hlavní elektrický spínač. Takové věci se hodí častěji, než byste potřebovali a často je nutné jednat velice rychle, takže na hledání už čas nezbývá. Ujistěte se, že také víte, jak uzávěr zavřít, protože často se k tomu vyžaduje užití speciálního nářadí. Mějte všechno připravené po ruce, ať můžete v případě nutnosti rychle zasáhnout.
7. Mějte po ruce důležité kontakty
Na viditelném a snadno dostupném místě mějte připravený seznam důležitých kontaktů. Od čísel na policii a záchrannou službu, až po kontakt na plynaře, elektrikáře nebo údržbáře. Takové kontakty se hodí častěji, než byste čekali a vy poté už nebudete muset ztrácet čas obvoláváním známých a hledáním ztracených kontaktů. Kdo je připraven, není zaskočen, jak se říká.