Rady a tipyZdraví

Naučte se zastavit krvácení z nosu správně. Rozhodně není dobré zaklánět hlavu

Každý se s krvácením z nosu alespoň párkrát za život setkal. Někdy se může jednat o následek úrazu, ale občas se krev spustí zcela bez zjevné příčiny. Pokud se taková situace opakuje skutečně jen zcela výjimečně, není nutné se nijak znepokojovat.

Krvácení z nosu je často způsobeno problémy s výstelkou nosní dutiny. Někdy je příliš suchá, a v důsledku toho popraskají jemné žilky, což pak vede ke krvácení. Náchylnější jsou k tomu alergici nebo lidé s vyšším krevním tlakem. Celkově se nejedná o žádný dramatický problém, krvácení jde většinou snadno zastavit, ale je vhodné vědět jak, abyste nenadělali více škody než užitku. Následující tipy se dají použít ať už se jedná o vaše krvácení nebo pomáháte někomu jinému.

Správná pozice

Pokud je krvácení lehké a nejedná se o důsledek nějakého vážného úrazu, můžete si se zastavením krvácení snadno poradit doma. Důležité je především posadit se, aby se vám nezamotala hlava. Poté se předkloňte a hlavu směřujte směrem k zemi. Spousta lidí dělá to, že hlavu zaklání, ale to není správný postup. Krev by vám mohla začít stékat do krku a mohli byste začít kašlat.

Stiskněte špičku nosu, abyste zmírnili kapání krve a vydržte v této pozici několik minut. Zároveň můžete použít ručník nebo kapesník k zachytávání krve a zastavení krvácení. Na zátylek si můžete dát ručník namočený ve studené vodě, který vám uleví a pomůže rychleji zastavit proud krve.

Stlačení

Pokud se krvácení nezastaví během několika minut, zkuste stlačit špičku nosu v dolní oblasti, kde končí tužší chrupavka a začíná normální kůže. Právě odtud nejčastěji krvácení vychází a stlačení pomůže tok krve zastavit. Důležité je samozřejmě dýchat ústy, a ne nosem, a zůstat v klidu. Ve stlačování pokračujte, dokud krvácení neustane, většinou to ale během pár minut spolehlivě zabere.

Nosní sprej

Některé nosní spreje s obsahem oxymetalozinu mohou pomoci zklidnit podrážděnou sliznici. Nepoužívejte je však, pokud máte vysoký krevní tlak, anebo pokud vás trápí jiné potíže uvedené v příbalovém letáku výrobku. Nejlepší je nanést několik kapek nosního spreje na vatový tamponek a ten poté vložit do nozder. Opět můžete nosní dírky lehce stisknout a nechat léčivé látky působit. Nosní spreje ale neužívejte příliš často, protože mohou způsobovat otoky nosní sliznice a závislost.

Zchladit se

Snížení tělesné teploty sníží také proudění krve a krvácení se snadněji zastaví. Pokuste se tedy chladit nejen zátylek, ale můžete si třeba také dát nohy do studené vody, případně se posadit do chladu nebo dobře větrané místnosti. Pokud se vám takový úraz stane v létě, je to ještě důležitější. Nezůstávejte na slunci a snažte se vyhledat chladné místo. Pomůže vložit si do úst kostku ledu, která stáhne žilky a cévy v dutině ústní a nosní, a krvácení půjde snadno zastavit.

Prevence

Krvácení vás může zaskočit zcela nepřipravené. Může se jednat o řadu příčin, z nichž mnohé jsou i jen psychického charakteru. Mnoho lidí zažívá krvácení z nosu při velkém psychickém vypětí nebo stresu. Na vině může být i přehnané smrkání nebo časté záněty nosní dutiny, které jsou léčeny nešetrnými léky. Jako prevence může posloužit vhodná mast do nosu, která bude chránit nosní sliznici před vysycháním.

V každém případě nepanikařte, krvácení lze většinou snadno zastavit. Lékaře kontaktujte pouze tehdy, když se situace opakuje často a vy nejste schopni odhalit příčinu krvácení. Někdy se může jednat o vážnější zdravotní komplikace, ale je to spíše výjimečné. Většina lidí nemá s tímto vážnější problémy a krvácení z nosu je něco podobně marginálního jako třeba, obyčejné říznutí se do prstu. Pozor ale, abyste krvácení zastavovali správným způsobem a nenadělali více škody než užitku.

Zdroj náhledového obrázku: Depositphotos

Štítky

Podobné články

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Back to top button