Náhlá ztráta sluchu. Co za tím vězí a jak to řešit?
Věděli jste, že vás zcela zničehonic může postihnout ztráta sluchu? Nejedná se o nic trvalého a problém většinou s pomocí lékaře za pár hodin či ní vymizí, ale je dobré vědět, co tuto situaci způsobuje a jak ji řešit, když vás potká.
Nejčastěji k této situaci dochází ihned ráno po probuzení, kdy najednou na jedno nebo třeba i obě uši neslyšíte. Buď vůbec, anebo jen velmi omezeně. Pokud se něco takového stane, je jasné, že byste neměli otálet s návštěvou lékaře, který vás pečlivě vyšetří a určí další postup.
Příčiny
Jaké jsou možné příčiny vašich potíží? Pravdou je, že jistá příčina krátkodobé ztráty sluchu doposud nebyla úspěšně a jednoznačně identifikována. Lékaři tvrdí, že se nejčastěji jedná o kombinaci více faktorů, z nichž největší roli hraje cirkulace krve v oblasti uší.
Lidé, kteří trpí potížemi s krevním oběhem jsou ztrátou sluchu ohroženi víc než jiní. Mezi další rizikoví faktory patří pak celá řada běžných onemocnění jako je cukrovka, vysoký krevní tlak, obezita, autoimunitní onemocnění a další.
Dojde-li ke ztrátě sluchu, je třeba navštívit lékaře a pečlivě mu popsat vaši rodinnou anamnézu a také vaše aktuální životní prostředí a podmínky. Bylo zjištěno, že i stres je velký faktor při potížích se sluchem. Dále je na vině samozřejmě i život v hlučném prostředí, používání sluchátek nebo chození na koncerty, kde hraje hudba velmi nahlas.
Symptomy
Dočasná ztráta sluchu přichází zcela zničehonic. V naprosté většině případů se prostě ráno probudíte a nic neslyšíte nebo slyšíte velmi omezeně. Ve výjimečných případech přichází ztráta sluchu postupně v řádech několika hodin či dní.
Častěji se stane, že ztráta sluchu ovlivní jen jedno ucho. Zcela běžně je ztráta sluchu doprovázena projevy jako je hučení v uších, cinkání, pískot, tlak v uších a bolest hlavy. Rozhodně nic příjemného. Můžete také pociťovat potíže s rovnováhou nebo se cítit extrémně unavení.
Léčba
A nyní k tomu co vás zajímá nejvíc. Jak se tohoto nepříjemného problému zbavit? Především je zcela nezbytné navštívit lékaře. A to samozřejmě čím dřív, tím líp. Nemá cenu otálet, jen zřídkakdy se stane, že byste dokázali problém vyřešit sami.
Doktor se pokusí identifikovat příčinu ztráty sluchu a poté bude následovat doporučená léčba. Podle příčiny se léčba velmi liší. Zatímco pokud jde zcela zjevně o problém se stresem, lékař vám doporučí relaxační aktivity a vynechání práce nebo jiných stresových činností.
Půjde-li o krevní tlak, bude třeba vyhodnotit léky, které berete, a případně zvýšit jejich dávkování. Lékař vám také může doporučit bylinky, doplňky stravy nebo kapky, které si budete aplikovat do uší.
Buďte opatrní
Ke ztrátě sluchu vždy přistupujte s velkým respektem. Pokud nebude včas řešena příčina, může postupem přerůst v až nenapravitelné poškození ucha, zejména jeho vnitřních citlivých částí.
Někdy se bohužel nepodaří odstranit všechny projevy nemoci. Stává se, že přetrvá nepříjemné hučení nebo pískot v uchu, který se může ozývat zcela nečekaně a poté zase odezní. Jedná se o dost nepříjemný projev, který vám může dost komplikovat život.
Vždycky se to ale dá nějak řešit. Jen je nutné nepodceňovat prevenci, pečlivě dodržovat léčebný postup od lékaře a případně být připraven podstoupit další léčbu a vyšetření v závislosti na možnostech medicíny a vašich obtížích.
Každopádně se hodí ze svého života vyloučit rizikové faktory jako je poslech hlasité hudby, používání sluchátek, návštěva akcí, kde hraje hlasitá hudba. Svému sluchu dáte odpočinout také tehdy, když budete trávit dostatek času tam, kde není žádný hluk – tedy v lese nebo mimo civilizaci. Žijete-li ve městě, je to skoro nutná terapie pro celé vaše tělo. Hluk je totiž stejně nebezpečný jako každé jiné znečištění a působí na nás víc, než si možná myslíme.