Dům a zahradaRady a tipyZdraví

Myčka na nádobí jako nová. Vraťte ji zpět do života díky těmto jednoduchým tipům

Každý týden poctivě vytíráme, vysáváme, utíráme prach a dezinfikujeme koupelnu. Na jedno místo však velice často zapomínáme a rozhodně to není dobře. Zamysleli jste se někdy nad tím, jak je na tom vaše myčka na nádobí? Kdy naposledy jste ji čistili?

Pokud si myslíte, že špinavá myčka může úspěšně mýt nádobí tak, aby bylo čisté nejen na pohled, ale také hygienické pro použití, pak jste na velkém omylu. Budete-li nádobí mýt ve špinavé myčce, dřív nebo později sami zjistíte, že nádobí už není tak čisté jako obvykle a dokonce může zapáchat. A co víc – obyčejné bakterie, které na nádobí po každém mytí zůstávají ani nevidíte, takže netušíte, jak na tom vaše nádobí skutečně je.

Krok 1 – Zkontrolujte odtok

Odstraňte spodní držák na nádobí a zkontrolujte odtok myčky. Nejčastější poruchy souvisí právě s ucpaným odtokem, tak buďte o krok napřed a předejděte problémům. Divili byste se, co všechno můžete v odtoku najít. Kousky rozbitého skla, kosti, skořápky a mnoho dalšího. I když to nebude zrovna nejpříjemnější práce, všechno odstraňte a vyhoďte.

Krok 2 – Mycí cyklus s octem

Druhým krokem je provést jeden mycí cyklus společně s octem. Uděláte to jednoduše tak, že na vrchní držák na nádobí umístíte misku, do které nalijete asi hrnek octa. Poté nechte myčku provést standardní mycí cyklus. Ocet odstraní nejen mastnotu a špínu, ale také zápach. Při mytí použijte opravdu horkou vodu. Na čištění nešetřete.

Krok 3 – Mycí cyklus se sodou

Poté nasypte hrst jedlé sody do okolí odtoku a celé spodní části myčky. Opět použijte mycí cyklus s nejteplejší vodou, ale nemusí být úplně dlouhý. Soda dokončí práci, kterou započal ocet a pomůže odstranit především zašlé skvrny a špínu, která už v myčce sedí roky.

Krok 4 – Mycí cyklus s bělidlem (volitelně)

Tento krok můžete přeskočit, pokud je už po dvou předchozích krocích vše čisté a voňavé. Potýkáte-li se však s plísní nebo silným znečištěním, pomůže vám bělidlo dokonat práci až do konce. Opakujte předchozí postup a bělidlo umístěte dospodu myčky. Tento postup však nepoužívejte, pokud je vnitřek vaší myčky tvořen ocelí. Bělidlo by jí mohlo poškodit a nadělat více škody než užitku!

Čistá myčka, čisté nádobí

Po takové očistě je vaše myčka opět připravena vykonávat svou práci pořádně a s těmi nejlepšími výsledky. Čistá myčka je nezbytná pro dokonale čisté a hygienicky umyté nádobí. Nepodceňujte tedy tento krok a myčce dopřejte čištění alespoň jedenkrát do měsíce. Zabráníte tak vzniku usazeni a skvrn, které pak půjdou těžko odstranit.

K čištění můžete použít také přípravky, které se běžně prodávají v drogeriích. Budou také stejně účinné a pomohou vám dosáhnou téhož cíle. Je však otázkou do jaké míry jsou ekologické a zda se vyplatí do nich investovat tolik peněz. Jistě si dokážete dobře spočítat, že o mnoho levněji vyjde vyčistit si myčku s pomocí octu, sody a případně bělidla. Tyto suroviny máte navíc běžně dostupné i doma a nemusíte tedy hned běžet do obchodu a shánět specializované produkty.

Myčka nebo ručně?

Mnoho lidí stále váha s nákupem myčky a raději myjí nádobí ručně. Pokud patříte mezi ně, je načase udělat změnu a konečně si myčku pořídit. Je potvrzeno mnoha zkušenostmi i profesionálními studiemi, že mytí v myčce šetří čas, peníze, energie, přírodu a hlavně udělá práci kvalitněji. Tato investice se vám vždycky vrátí, takže není na místě otálet. Oceníte to vy, ale i životní prostředí. Při mytí v ruce spotřebujete o mnoho více vody i saponátu, se kterým se pak musí potýkat matka příroda. Zapomeňte na předsudky a pořiďte si myčku do své domácnosti co nejdřív, určitě nebudete litovat. Na trhu jsou i modely malé a dostupné, takže se nemusíte bát, že byste si nevybrali.

 

 

Štítky

Podobné články

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Back to top button