Cestování

„Mořská jiskra“ je malým zázrakem Tasmánské pláže

Stejně jako alarm, který se rozsvítí je-li vaše domácnost v nebezpečí se nyní rozsvěcí pláž v daleké Tasmánii. Nejedná se ale o nic menšího či většího, než je reakce živočichů, které se říká bioluminiscenci, přesněji řečeno se tento jen jmenuje noctiluca scintillans. Tasmánští jí ale stačili získat přezdívku „mořská jiskra“. 

Gustav Hallegraeff, mořský botanik a profesor Tasmánské univerzity tento jen vysvětlil takto: Je-li váš domov v nebezpečí, zapne se alarm, který odežene zloděje, jsou-li v nebezpečí živočišné druhy, snaží se vás taktéž odehnat světelným blikáním. Je to úžasná podívaná, není divu, že se pláž Bay stala okamžitou atrakcí a místní i turisté si „mořskou jiskru“ chodí den co den fotit. Pro některé se její focení dokonce stalo koníčkem…

Autorem těchto snímků je jistý Brett Chatwin a ačkoliv se mu čas od času „mořskou jiskru“ podaří zahlédnout, v takovém množství to bylo prý poprvé. „Vypadalo to prostě magicky,“ říká, „celá zátoka se zbarvila duhově modrou, nikdy jsem nic takového neviděl! “ Chcete-li ale tuto nádheru spatřit, nemusíte putovat až na Tasmánii, dá se zahlédnout třeba i v bližším Puerto Ricu a výjimečně i v oblastech Středozemního moře – chce to jenom sledovat novinky! Tak co, už máte letenky a plavky sbalené?

 

 

 

 

Zdroj náhledového obrázku: Depositphotos

Štítky

Podobné články

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Back to top button