Dům a zahradaRady a tipy

Létající krysy: Jak se zbavit holubů a toho, co po sobě zanechávají

Jestliže žijete ve městě, jistě se jim nevyhnete. Holubi jsou nadšenými obyvateli všech míst, kde bydlí lidé, protože právě zde mají nejlepší šanci získat co možná nejvíce potravy. Ne náhodou se holubům poněkud nelichotivě přezdívá létající krysy. Skutečně totiž žerou celou škálu nejrůznějších věcí – od toho, co odpadne lidem od úst, až po to, co naleznou u popelnice.

Nejsou jen otravní, ale také přenášejí desítky různých nemocí. Navíc svými výkaly mohou silně znečišťovat okolí a také jsou poměrně dost hluční. Není však vůbec tak jednoduché se jich zbavit. Ztrácejí totiž strach a zábrany a často je boj je vůbec odehnat. Pokud se navíc někde zabydlí, nedostanete je už nikdy pryč. I s holuby nicméně lze úspěšně bojovat – pokud víte, jak na to.

Otravní sousedé

Holubi se skutečně dovedou nastěhovat takřka kamkoliv. Rádi se usazují například na lodžii, balkonech nebo římsách či parapetech a znečišťují je odpadem i výkaly. Stačí pár týdnů a takový povrch bude pokrytý silnou vrstvou trusu a peří. Výkaly jsou pak nebezpečným zdrojem mikrobů, plísní a parazitů, ale mohou způsobovat velké potíže také alergikům. V jejich hnízdech přežívají nejrůznější druhy roztočů. Je tedy nutné vědět, jak se jich nadobro zbavit.

Fungují různé přípravky proti holubům?

Nejlepší je samozřejmě předcházet vůbec tomu, aby se holubi u vás usadili. Na výběr máte hned z několika možností. Některé jsou účinnější, jiné méně. Někteří lidé nedají dopustit na elektronické plašiče, gelové odpuzovače, pachové odpuzovače, modely ptáků nebo různé lankové systémy. Jiní zase volí spíše drastičtější řešení ve formě různých hrotů a bodáků, případně odchytových klecí.

Gelové odpuzovače

Gel se nanese na místo, kde ptáci rádi sedávají, a vytvoří tam souvislou lepivou vrstvu. To pak holuby odrazuje od sedání, protože je jim lepení nepříjemné a bojí se jej. Výhodou je samozřejmě snadná a rychlá aplikace, ale také poměrně vysoká spolehlivost. Mezi značné nevýhody lze ale zařadit to, že do gelu se postupem času nalepí vrstva prachu, peří a různého nepořádku, která se často obtížně odstraňuje.

Pachové odpuzovače

Jedná se o něco jako repelenty proti holubům, které mají potenciál zabránit v delším pobytu na balkonu či parapetu. Koupíte je v balení s pumpičkou a vetřelce odpuzují nepříjemným zápachem. Snadno se aplikují, ale mají relativně krátkou a nízkou účinnost.

Elektronické plašiče

Tyto vychytávky holuby plaší tím, že vydávají nepříjemné zvuky. Ptáci se tak raději přesunou na místa, kde budou mít klid. Je možné koupit i takové, které vysílají ultrazvukový signál, pro lidi neslyšitelný, takže vás samotné nic rušit nebude. V nabídce jsou i solárně dobíjené modely, u kterých navíc nemusíte řešit napájení. Ve velkých městech ale spíše neuspějete, protože ptáci jsou zde na velký hluk zvyklí a obvykle je moc nerozhází.

Ochranné sítě

Snadno je umístíte prakticky kamkoliv. Efektivně jimi zakryjete fasádu nebo balkóny, lodžie či terasy. Kvalitní sítě také zvládnou dobře odolat povětrnostním vlivům, jako jsou déšť, slunce a sníh. Nevýhodou samozřejmě může být rušivý vzhled sítě a celkově horší estetický dojem.

Lankové systémy

Ideální jsou zejména na parapety, římsy, atiky a podobně. Holubi sem nebudou moci usedat a řadit se. Je to výrazně levnější varianta než zasíťování, poměrně snadno a rychle se instaluje, stejně tak jsou lanka docela nenápadná. Pro instalaci je ale nutné obvykle oslovit profesionály.

Hroty a bodáky

Fungují jako efektivní mechanická zábrana, která nedovoluje holubům přistát a postavit se na ošetřenou plochu. Jde o velmi spolehlivý způsob, který ale logicky není příliš hezký na pohled. Navíc pokud nejsou hroty správně umístěné, mohou si holubi sedat i mezi ně a vynaložené náklady jsou k ničemu.

ZDROJ: https://www.ovocontrol.com/how-to-get-rid-of-pigeons
ZDROJ obrázku: Autor/ka fotografie: Genaro Servín: https://www.pexels.com/cs-cz/foto/ptak-zvire-ptaci-zobak-763197/

Štítky

Podobné články

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Back to top button