Kyselý žaludek může mít mnoho příčin. Pozor si dejte na alkohol i léky
Pocit překyseleného žaludku může být dost nekomfortní. Často je navíc doprovázen pálením žáhy nebo nevolností, což vám jistě může dost pokazit celý den.
Pokud se tyto nepříjemné pocity dostavují často, pak byste se měli zaměřit na to, co jíte a pijete. Existují typy jídel a nápojů, které překyselenost snadno způsobují, a vy jste možná jejich obětí. Kromě toho je ale dobré zamyslet se i na vaším zdravotním stavem a nad léky, které užíváte. A také si možná konečně jednou přečíst jejich příbalový leták. Možná zjistíte, že vaše kyselost v žaludku má jednoduché vysvětlení.
Jaké jsou tedy nejčastější příčiny překyselenosti žaludku? Zjistěte, co se s vaším problémem dá dělat, a jak se příště cítit o mnoho lépe.
Přejídání
Ruku na srdce, jíte skutečně jen tolik, kolik potřebujte, nebo se občas neubráníte tomu, že si dáte víc jídla, než je nutné? Přejídání je bohužel poměrně častý problém. A to u dětí i dospělých. Všichni dobře víme, že bychom měli jíst střídmě, ale jak často se nám to skutečně daří, je už jiná věc.
Při přejídání je náš žaludek prostě přetížen, a tím pádem začne produkovat nadbytek žaludečních šťáv. Ty se pak mohou dostávat do trubice vedoucí směrem k ústům, a my můžeme pociťovat nepříjemné pálení. Zkuste tedy držet svůj apetit co možná nejvíce na uzdě. Jezte pomalu a zkuste se překonat a dát si spíše méně než více. Ocení to vás žaludek i vaše postava.
Kofein
Káva, zelený čaj, černý čaj, cola a další nápoje, které obsahují kofein, mohou způsobovat překyselení žaludku. Mají přirozeně kyselou povahu a když se jich konzumuje nadbytek, tělo nedokáže kyselost a zásaditost prostředí účinně vyrovnávat. Podobně jako u výše uvedeného, kyseliny se mohou dostávat do trubice a způsobovat nepříjemné pocity. Pokud po kávě, čaji nebo cole pozorujete podobné příznaky, zkuste jejich konzumaci maximálně zredukovat.
Alkohol
Alkohol je ve své podstatě jed. To, že jej můžeme požívat, aniž bychom se otrávili, je proto, že jej pijeme jen v malém množství, se kterým se tělo dokáže vyrovnat. U citlivých osob však může i tak docházet k podráždění žaludku, které se projeví nadprodukcí žaludečních šťáv. Zvláště konzumace alkoholu na prázdný žaludek je velmi riziková. Když už si tedy chcete dopřát sklenici vína či piva, raději si k tomu něco zakousněte.
Úzkosti
Překyselenost žaludku může mít i psychické příčiny. Pokud trpíte úzkostmi, depresí, únavou, závratí, zrychleným bitím srdce a dalšími příznaky, může na to žaludek reagovat tak, že se přikyseluje. Typicky to pak doprovází také nevolnost, snížená chuť k jídlu, časté pocity plnosti, nadýmání apod.
Léky
Berete-li jakékoliv léky, je vhodné seznámit se pečlivě s jejich příbalovým letákem. Není tam náhodou. Každý lék má své vedlejší účinky. Ne vždy se projeví, ale je dobré s tím dopředu počítat a být na to připraven. Navíc také hned budete vědět, odkud vítr vane, a nebudete se hned bát, že jde o něco vážného. Pokud je jedním z uvedených vedlejších příznaků i kyselost žaludku, je vhodné kontaktovat lékaře, který vám lék předepsal. Sdělte mu, jaké máte potíže, a můžete zkusit společně odhalit jinou možnost jak daný problém řešit. Typicky se může jednat o léky proti bolesti, proti zánětu i proti otokům.
Gastritida
Neboli chronický zánět žaludku je vážná nemoc, kterou je nutné léčit. Vnitřní výstelka žaludku je v takovém případě vlastně pořád zanícená a žaludek si nemůže správně plnit svou roli. Proto také dochází k překyselenosti. Tento problém ale vždy musíte řešit s lékařem, sami si neporadíte. Pokud to necháte být, hrozí vám v budoucnu vážné problémy. Jen lékař dokáže tento problém odborně posoudit a navrhnout řešení.