Dům a zahradaRady a tipy

Kousek wellness u vás doma: Naučte se správně pečovat o vířivku

Po dlouhém dni není lepší způsob relaxace než odpočinek v horké vaně. Když k tomu ale přidáte ještě i vířivé trysky a bublinky, máte své vlastní domácí lázně! Péče o vířivou vanu však vyžaduje trochu více času a úsilí, abyste zajistili nejen její co nejlepší funkčnost, ale také udrželi bakterie na uzdě! Přesto se není třeba této investice obávat – na relaxaci a příjemně strávený večer určitě není nic lepšího.

Pro ty, kteří vířivou vanu nevlastní a uvažují o její koupi, se nejprve podívejme, co to vířivá vana je a proč může být skvělou investicí. Jak bylo uvedeno výše, vířivé vany vyžadují více péče a pozornosti než běžné vany, takže to může být nepříjemné, nicméně výhody daleko převažují nad zvýšeným úsilím, které jim musíte věnovat.

Výhody vířivky

Vířivá vana nabízí nejen skvělý způsob, jak se uvolnit a zbavit stresu po dlouhém dni, což může také pomoci zlepšit váš spánek. Vířivá vana může také pomoci při regeneraci svalů a zlepšení krevního oběhu, protože masážní účinek vodních trysek na vaše tělo pomáhá zlepšit průtok krve, zlepšuje krevní oběh a pomáhá urychlit hojení. Jak tedy vidíte, pro ty, kteří cvičí, trpí únavou, špatným krevním oběhem, artritidou nebo jen rádi relaxují, může být vířivá vana fantastickou investicí.

Proč je čištění důležité

Vířivá vana vám poskytne všechny výhody lázní v pohodlí vašeho domova a není nad to, když strávíte čas namáčením ve vodě a uvolněním napjatých svalů. Nicméně během namáčení ve vaně, nečistoty, mastnota a pot z vašich těl končí ve vaně, respektive i ve vířivých tryskách. U běžné vany pravidelným drhnutím tyto nečistoty odstraníte a vaše vana bude jako nová, u vířivých van to tak jednoduché není. Je to proto, že vířivé vany používají trysky, které nasávají vodu předtím, než ji pod tlakem uvolní, a jak je voda nasávána dovnitř systému, tak je nasávána i špína a nečistoty z vody, což znamená, že i tu je třeba pravidelně čistit, což může být poněkud obtížnější.

Nepravidelné čištění vířivé vany může mít za následek celou řadu problémů pro vás i vaši vanu. Asi největším problémem jsou nečistoty a bakterie, které se hromadí v tryskách – ty pak cirkulují zpět do vody, což může dráždit alergie nebo způsobovat vyrážky.

Druhým důvodem je, že nesprávné a nedůsledné čištění vířivé vany vede k poruše integrálních součástí uvnitř vany, což může mít za následek, že trysky ztratí tlak nebo přestanou fungovat úplně.

Jak často byste měli vanu čistit

Jak tedy vidíte, je nesmírně důležité udržovat vířivou vanu v čistotě, aby byla zachována její správná funkce a aby byla voda čistá a předešlo se tak i vašim zdravotním problémům. Otázkou je, jak často byste měli vanu čistit? Stručná odpověď zní, že byste měli provádět týdenní čištění vany pomocí neabrazivního čisticího prostředku a každé tři měsíce byste měli provádět hloubkové čištění pomocí specializovaného čisticího prostředku. Pokud vaše vířivá vana používá filtrační systém, je také důležité, abyste filtr čistili také každý týden a opět používali specializovaný přípravek k hloubkovému čištění filtru také každý měsíc.

Týdenní čištění

Dobrou zprávou je, že pravidelné čištění vaší vany je neuvěřitelně snadné a nemusí být časově náročné. Měli byste začít tím, že napustíte vanu dostatečným množstvím teplé vody, aby byly trysky zakryté, a poté přidáte jemný čisticí prostředek – snažte se nepoužívat nic abrazivního, protože to může poškodit trysky. Namísto toho můžete použít roztok jedlé sody a bílého octa. Jakmile je vana dostatečně naplněna, zapněte trysky a nechte je běžet 15 až 30 minut, než je vypustíte, poté trysky jemně vydrhněte malým kartáčkem s měkkými štětinami a znovu napusťte vanu vodou, nechte trysky běžet dalších 5 až 10 minut, vypusťte vodu a poté dokončete čištění vany jako obvykle.

Hloubkové čištění

Při hloubkovém čištění, které, jak jsme již uvedli výše, by se mělo provádět ideálně každé 3 měsíce, budete postupovat stejně jako při běžném čištění, jen tentokrát použijete navíc čisticí prostředek určený speciálně pro čištění vnitřních trubek vířivé vany, protože i při pravidelném čištění se mohou usazovat nečistoty a bakterie a běžný čisticí prostředek nemusí stačit na to, abyste se těchto usazenin zbavili.

Tento prostředek pořídíte nejlépe ve specializovaných prodejnách. Byť se vám ton nemusí zdát nezbytné, doporučujeme tento krok nepřeskakovat a skutečně investovat do kvalitního čisticího prostředku. Tyto prostředky také chrání před usazováním vodního kamene, což je velmi důležité i pro domácnosti s tvrdou vodou, protože usazeniny vodního kamene mohou nejen ovlivnit vnitřní mechanismus trysek, ale mohou také způsobit ucpání a zhoršení stavu potrubí.

Čištění filtrů

Některé vířivky a vany používají také filtrační systém, tento filtr zachycuje nečistoty a zbytky z vody při jejím průchodu systémem, což pomáhá udržovat vodu pěknou a svěží mezi čištěním a během koupání. Chcete-li zajistit, aby váš filtr fungoval co nejlépe, je nezbytné, abyste věnovali čas také čištění filtrů. Ty by se měly každý týden opláchnout teplou vodou, před vložením zpět do vany je také jemně odstraňte pomocí kartáčku s měkkými štětinami, abyste odstranili veškerý zachycený prach nebo nečistoty. Jednou za měsíc byste pak měli nechat filtr přes noc namočený v čisticím prostředku, který pomůže odstranit nahromaděné bakterie a udrží vaše filtry déle funkční.

Jak se vyhnout potížím?

Do hydromasážní vany nepoužívejte mýdlo ani olej. Ucpávají trysky a potrubí. Místo mýdla a oleje používejte vonné látky na bázi alkoholu nebo koupelové soli. Také myslete na to, abyste se před vstupem do hydromasážní vany vždy osprchovali. Vyhněte se drhnutí ve vaně. Šupinky kůže skončí v tryskách a trubkách a mohou je ucpávat.

Vířivé vany jsou malým kouskem lázní v pohodlí vašeho domova, jsou skvělým způsobem, jak relaxovat a zbavit se stresu, navíc nabízejí řadu zdravotních výhod pro ty, kteří trpí stresem, svalovou a kloubní nepohodou nebo pro ty, kteří mají špatný krevní oběh – pokud však chcete udržet svou vířivou vanu ve špičkovém stavu, je nezbytné dodržovat správnou péči, doufáme, že vám tento blog poskytne lepší představu o tom, co to obnáší a jak nejlépe pečovat o svou vířivou vanu, aby fungovala po mnoho let.

ZDROJ: https://www.hygienesuppliesdirect.com/blog/how-to-take-care-of-your-whirlpool-bathtub
ZDROJ obrázku: Autor/ka fotografie: Andrea Piacquadio: https://www.pexels.com/cs-cz/foto/toast-svatek-dovolena-lide-3852151/

Štítky

Podobné články

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Back to top button