Rady a tipyZdraví

Každý den s dobrou náladou. Ke štěstí stačí málo

Každému z nás občas schází energie a elán do života. Je to normální a nemá smysl se tvářit, že to někdo z nás nikdy nezažil. Na vině mohou být skutečně vážné problémy, ale i jen „den blbec“. V každém případě je dobré mít v rukávu pár triků, kterými si v případě potřeby náladu trošku pozvednete. Tyto triky nefungují na povel, ale mohou vám pomoci podpořit produkci hormonů štěstí a naučit vás lépe zmapovat to, co se ve vašich životech děje a jak to zvládat.

Udělat změnu

V našich životech hraje mimořádnou roli rutina. Pomáhá nám dělat řadu věcí automaticky, abychom nad nimi nemuseli přemýšlet. Jenže rutina je zároveň něco, co nám z života bere moment překvapení, radosti a napjatého očekávání. Proto, když vám schází elán, je vhodné zaměřit se na změnu. I drobná odchylka od normálu vám může pomoci opět dodat vašemu dni jiskru.

Normálně jezdíte do práce autem? Co takhle jít kus pěšky a zbytek zvládnou veřejnou dopravou nebo na kole? Každý den chodíte do kantýny v práci? Tak dnes si zaskočte na oběd do centra. Namísto rutinních věcí zaveďte do svého dne moment překvapení a uvidíte, co to s vámi udělá.

Venkovní dobrodružství

Naše těla jsou od pradávna zvyklá na pohyb venku. A když nyní trávíme většinu našich dní zalezlí doma nebo v kanceláři, je zřejmé, že to našim tělům neprospívá. Potřebujeme být venku, na čerstvém vzduchu, hýbat se. Když vám tedy schází energie a dobrá nálada, je načase nazout pohorky, vzít do batohu pití a svačinu a vyrazit ven do přírody. Dát si pořádně do těla a zároveň se nechat nabít okolní přírodou.

Úsměv prosím

Není žádným tajemstvím, že náš přístup k životu skutečně ovlivňuje to, jak se nám reálně daří a co prožíváme. Pokud jsme věční pesimisté, jen těžko se nám budou dít pozitivní věci – svým přístupem vlastně vše dobré odháníme pryč. Už i jen úsměv vám může dodat lepší náladu. Stačí se ráno po probuzení na sebe usmát do zrcadla a zachovat si úsměv na tváři i v práci. Uvidíte, že na vás lidé budou reagovat o poznání pozitivněji a budou vám vracet dobrou energii, kterou vysíláte.

Kávička s kamarádem

Udělejte si konečně čas na někoho blízkého, s kým se kvůli nedostatku času již skoro nevídáte. Buďte vy tím iniciátorem a dohodněte se na kávě nebo večeři a pořádně si popovídejte. Vylít si srdce někomu, kdo vás zná a s kým vás spojuje nějaké pouto, je jako lék na všechny problémy. Budete mít pocit, že na nic už nejste sami, a hlavně také zjistíte, že i lidé okolo vás řeší stejné potíže jako vy. A to je důležité vědět.

Hurá na slunce

I když se v poslední době doporučuje především se před sluncem chránit a netrávit na něm příliš času, slunce nám může pomoci srovnat špatnou náladu. A to hlavně v zimě, kdy máme slunce nedostatek a naše dny jsou většinou provázeny tmou a chladem. Vystavit svou tvář na pár minut denně slunci vám dodá potřebný vitamín D a také příjemné teplo a energii. Pokud se chráníte před nebezpečnými UV paprsky krémem, není důvod se slunci vyhýbat. Naopak podpoří produkci hormonů štěstí a zlepší vám náladu.

Vděčnost

Naučte se děkovat a hlavně být každodenně vděční za všechny drobné radosti, které jste mohli prožít. Hezké počasí, bezproblémový den v práci, nečekané setkání, výtečné jídlo. Je toho tolik za co být vděčný. Tak si před spaním vždycky alespoň v mysli uvědomte, co vám dnes udělalo radost. Je to dobrý způsob mentální hygieny. Nebo si pořiďte malý sešitek, kam si každý večer napíšete tři věci, které ve vás vyvolávají vděčnost. Nemusí to být nic světoborného. Vždyť i samotný fakt, že máte teplou a suchou postel, není samozřejmý. Tento postup vám dodá pocit, že vlastně žijete skvělým životem, což je mnohdy pravda, kterou nevidíme.

Štítky

Podobné články

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Back to top button