Každoměsíční trápení. Silnou a bolestivou menstruaci lze řešit i bez hormonů
Přichází každý měsíc a vy se jen děsíte toho, kdy zase nastanou „její“ dny. Řeč je samozřejmě o menstruaci. Ta je běžnou součástí života žen, ale pro mnoho z nich je největším nepřítelem, který jim způsobuje velké problémy. Menstruace provází ženy zhruba až polovinu jejich života, a tak je třeba umět si toto období zpříjemnit. Můžete si pomoci i sama. Jde jen o to vědět jak.
Silné krvácení jako komplikace
Silná menstruace patří k nejčastějším potížím, s nimiž ženy míří do ordinací gynekologů. Jak vlastně vypadá, je dost subjektivní. Každá žena totiž své krvácení vnímá jinak a většinou nemají s nikým porovnání. Ale objektivně o ní lze mluvit, když je cyklus kratší než 21 dní, trvá déle než 7 dní či je krevní ztráta větší než 80 mililitrů. Pokud si například vložku či tampon musíte měnit každou hodinu či dvě, pak je silná menstruace nejspíš právě váš problém.
Tomuto stavu je proto nutné věnovat pozornost, protože může být signálem závažných zdravotních komplikací. V prvé řadě je tedy na místě zajít za svým gynekologem a celou situaci s ním konzultovat. Mezi nejčastější příčiny silného krvácení patří děložní polyp či myom, karcinom dělohy, poruchy štítné žlázy, vysoký krevní tlak, krvácivé choroby, nepravidelná stavba a nepravidelné odlučování sliznice. Ne vždy je příčinou zdravotní problém, ale i tak ženám velmi komplikuje život.
Bolest, která mění život
Řada žen netrpí sice silnou menstruací, ale i tak jejich dny provázejí silné bolesti. Tyto bolesti jsou spojené s menstruačním krvácením bez ohledu na to, kolik krve se vyloučí a jak dlouho perioda trvá. Tyto bolesti mohou nastupovat již dva až tři dny před menstruací, jsou lokalizované většinou v podbřišku, ale mohou vystřelovat i do zad či dolních končetin. Bolest bývá i natolik intenzivní, že ženám zabraňuje v běžných činnostech a nutí je například zůstat doma. Může být provázena pocitem na zvracení, zvracením, pocením, průjmy, častějším močením, nepříjemným zápachem potu, bolestmi hlavy až kolapsovým stavem.
Hormony na všechno
Snadný způsob k úpravě silné menstruace mají ženy, kterým nevadí užívat hormonální antikoncepci. Je to však řešení, které řada žen odmítá, a z dlouhodobého hlediska jej jistě nelze doporučit. Hormony sice umí pomoci, ale je lepší vyzkoušet nejprve jiné metody. Užívání antikoncepce s sebou nese další nepříjemné následky a rizika.
Raději jinak
Pokud se žena rozhodne hormony neužívat, je řešení silné menstruace složitější. Existuje několik babských rad, které je možné vyzkoušet. Oblíbeným pomocníkem je pití citronové šťávy. Týden před začátkem menstruace je čas začít pít ji ráno a večer. Do třech deci vlažné vody je třeba vymačkat celý citron a nápoj vypít.
Podobně vám mohou pomoci i různé bylinky. Na ženské potíže jich funguje hned několik a nejlepší může být jejich kombinace. Čajová směs na silnou menstruaci obsahuje: jednu lžičku sušené hluchavky, šalvěje a kontryhele. Přelijeme třemi deci vroucí vody a necháme 10 minut louhovat. Čaj je dobré pít dvakrát denně po dobu šesti týdnů.
Je možné si namíchat i směs na nadměrné krvácení, která se skládá z kontryhele, řebříčku, měsíčku, šalvěje, od každé byliny jednu lžičku. Zalijte třemi deci vroucí vody a nechcete 10 minut louhovat. I tento čaj je dobré pít dvakrát denně po dobu šesti týdnů.
Ženy mají tendenci si při bolestech přikládat na břicho teplý obklad. Pokud ale trpíte nadměrným krvácení, je lepší zvolit obklad studený. Když svůj podbřišek ochladíte, stáhnou se cévy, čímž dojde ke snížení průtoku krve. Bříško si ochladíte zeleninou vytaženou z mrazáku nebo ledovými kostkami zabalenými v igelitovém sáčku. Obojí zakryjte ručníkem a položte na břicho, nechte působit 15–20 minut.