Spolupráce

Kam vyrazit v Českém ráji? 

Plánujete výlet do přírody i za památkami, a rádi byste zůstali v rámci České republiky? Podívat se můžete například do Českého ráje. Název je vypovídající – najdete zde opravdu všechno, co byste v ráji očekávali – rozmanitá místa pro turistiku i zábavu. Přinášíme několik tipů, kam se podívat. Nebudete litovat!

Památky a místní atraktivity

Každá oblast má ta top místa, která musí být během vašeho výletu zařazena do harmonogramu. Český ráj to rozhodně nemá jinak.

Hrad Trosky

Když se řekne Český ráj, téměř všem se vybaví nejnavštěvovanější dominanta této oblasti – Trosky. Jedná se bývalý gotický hrad z konce 14. století a díky své strategické poloze na strmých čedičových skaliscích nebyl nikdy dobyt. Z celé pevnosti zbyly již jen dvě věže, a to “Baba” a “Panna”, ze kterých mají návštěvníci opravdu unikátní pohled do krajiny a mají Český ráj jako na dlani.

Hrad Kost

Dále se můžete vydat třeba na hrad Kost, který byl vybudován již v roce 1349 v gotickém stylu. Prošel si rozmanitou historií a nyní je soukromým majetkem českého hraběcího rodu Kinský dal Borgo. Prohlédnout si můžete také vnitřní prostory hradu, abyste se dokázali vcítit do historie tohoto objektu. Prohlídky jsou ve čtyřech variantách, kdy během hodiny můžete vidět a dozvědět se vše o hraběcím rodu nebo vše spojené s místními mučírnami. Pro návštěvníky chtivé po informacích lze spojit tyto dva okruhy a navíc s komentářem projít exteriéry hradu.

Sychrov

Novogotický zámek Sychrov, jako jeden z nejvýznamnějších staveb tohoto stylu, sloužil jako rezidence původem francouzského rodu Rohanů. Zámek můžete znát z pohádky Zlatovláska či Nesmrtelná teta. Konají se zde organizované prohlídky pro návštěvníky celkem ve třech variantách. Mimo to návštěvníkům areál zámku nabízí možnost nočních prohlídek, ukázky sokolnictví i koncerty. V zámku si návštěvník může prohlédnout také výstavu plastik a šperků, expozici Zlatý poklad, od známého klenotníka Františka Khynla.

Jičín

Město, přezdívané také jako vstupní brána do Českého ráje, se nachází na východní hranici Královéhradeckého kraje. Známé je město zejména z pohádek, je to totiž město loupežníka Rumcajse. Přímo na náměstí můžete navštívit Muzeum hry a interaktivní galerii Rumcajsův svět Radka Pilaře. Město vám může posloužit jako výborný výchozí bod pro výlety.

Přírodní atraktivity

Když pomineme kulturní a historické atraktivity území Českého ráje, nabízí se mnoho míst uprostřed přírody, která při své návštěvě regionu nesmíte vynechat. V této oblasti jsou skály opravdu všude. Stojí za návštěvu jak ty nejznámější, tak i ty atraktivity, o kterých se tolik neví.

Prachovské skály

Od roku 1933 patří Prachovské skály do skupiny státní přírodní rezervace. Oblíbenou volbou jsou zejména pro turisty, ale i pro horolezce. Míříte-li do místní přírody rozhodně se neobejdete bez trekové obuvi, která vám usnadní chůzi po nerovném terénu nejen na značených stezkách, ale také po úzkých cestičkách a schodech mezi skalami.

Značené okruhy vás provedou po krásných vyhlídkách. V této oblasti se nachází skalní město, které vzniklo usazením pískovců na dně druhohorního moře. Jeho počátky tedy sahají až do doby kamenné. Vydat se můžete na dva okruhy, a to na Velký okruh, který má přibližně 3,5 km a Malý okruh 1,5 km. Vyznačen je také okruh, kde mohou bez překážek také turisté s dětským kočárkem.

Hruboskalské skalní město

Jistě vás nezklame skalní město spojené s řadou pověstí. Když stojíte mezi více než 400 věžemi s výškou až 50 m, místo pak nabízí zcela jinou atmosféru. Celé Hruboskalsko patří mezi tři největší přírodní rezervace v rámci CHKO Český ráj. Součástí je skalní město Skalák, které je rozděleno do tří hlavních oblastí, a to Dračí skály a Zámecká rokle, Kapelník a Maják a Údolíčka. Zmíněné oblasti jsou propojené značenými turistickými trasami, kdy nejznámější je Zlatá stezka Českého ráje. I během poklidného výletu si i při zdánlivě bezpečném výšlapu můžete způsobit nějaké to malé zranění či odřeninu. Proto není od věci být na takové situace připraven. Na výlet do úpatí skal tedy nezapomeňte cestovní lékárničku pro všechny případy.

Zdroj náhledových fotografií: Pexels, Unsplash

Podobné články

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Back to top button