K čemu jsou probiotika? A jak je správně využít ve váš prospěch?
Jak fungují?
Probiotika se nacházejí po celé trase zažívacího traktu a pomáhají bojovat proti špatným bakteriím a také usnadňují vstřebávání živiny z potravy. Je jich přes 2000 různých druhů a jejich celkové množství se dá jen těžko spočítat. Zlepšují funkce imunitního systému a pomáhají našemu tělu fungovat skutečně tak, jak má.
Kromě toho hrají probiotika velkou roli i při udržování hezké pokožky. Pokud tedy neustále bojujete s problémy s pletí, pak se zamyslete, jestli na vině nemůže být právě nedostatek probiotik.
Probiotika zajišťují:
- Produkci vitamínu K2, vitamínu B12.
- Eliminují výskyt špatných bakterií, plísní a mikrobů.
- Produkují enzymy, které usnadňují trávení.
- A mnohé další funkce.
Jak probiotika pomáhají?
Studie naznačují, že dobře udržovaný zažívací systém, ve kterém vše funguje tak, jak má, je základem zdravého organismu. Bez dobrého zažívání to prostě nejde.
S těmito potížemi vám probiotika zaručeně pomohou:
- Brání tělo proti infekcím.
- Zlepšují funkce imunitního systému.
- Zajišťuje správně fungující trávení.
- Zabraňují průjmům i zácpám.
- Zajišťují zdraví genitálií i močových trubic.
- Mohou zmírnit projevy intolerance na laktózu.
- Zlepšují stav pleti, a to zejména v případě ekzému.
- Snižují množství cholesterolu v krvi.
- Mohou snižovat riziko vzniku několika typů rakovin.
- Zlepšují zdraví dutiny ústní.
Jaké jsou druhy probiotik?
Existuje velice široké spektrum různých typů probiotik. Jak bylo výše uvedeno je jich vlastně více než 2000. Těžko zde tedy budeme vypočítávat všechny, to ani není podstatné. Zmiňme jen dvě nejčastější bakterie, se kterými se můžete setkat i na etiketách výrobků.
Lactobacillus: Je pravděpodobně tím nejběžnějším druhem střevní bakterie. Najdete ji v jogurtech a fermentovaných výrobcích.
Bifidobacterium: Tuto bakterii najdete ve většině mléčných výrobků. Snižuje syndrom dráždivého tračníku a také ulevuje od bolestí břicha v důsledku špatného trávení.
Co probiotikům neprospívá?
Najdou se i nepřátelé probiotik. Tyto věci probiotika likvidují a snižují výrazně jejich množství v našich střevech. Můžeme poté zaznamenat zvýšené množství zažívacích potíží nebo zhoršení stavu pleti.
- Antibiotika.
- Kohoutková voda.
- Cukr.
- Obiloviny.
- Stres.
- Chemikálie a léky.
Nejlepší je se tedy těmto problematických věcem rovnou vyhnout. Chápeme, že některé nemoci si antibiotika mohou vyžádat, ale poté byste na to měli o to více pamatovat a stav probiotik urychleně doplnit.
Kde probiotika najdete?
Nyní vás určitě zajímá, kde tyto důležité bakterie najdete a jak můžete jejich přísun zvýšit. Nejvíce probiotických bakterií najdete v mléčných výrobcích. Dopřejte si tedy často jogurt, kefír, fermentované mléko nebo podmáslí.
Dále najdete probiotika také v nakládaných okurkách, kimchi nebo v misu.
Je však třeba si uvědomit, že největší obsah bakterií mají pouze nepasterizované produkty. Těch však na poličkách supermarketů najdete jen málo, protože mají výrazně menší trvanlivost. Zkuste se tedy poohlédnout třeba na farmářských trzích nebo čtěte pečlivě etikety výrobků.
Pokud se vám nedaří doplnit probiotika přírodně, můžete zvážit také potravinové doplňky. Buďte ale v konzumaci těchto doplňků obezřetní. Klíčové je držet se velice pečlivě informací o dávkování v příbalovém letáku. Někdy se totiž může vyskytnout alergická reakce. V takovém případě konzumaci ukončete a poraďte se o dalším postupu s lékařem.