Dům a zahradaRady a tipy

Jak ochránit zahradní rostliny před mrazíky?

Jaro sice již hlasitě klepe na dveře, ale pořád platí, že se mohou objevit nečekané ranní mrazíky, které mohou právě nasazující rostlinky značně poškodit, nebo i zcela zničit. Je proto i nyní důležité vědět, jak chránit rostliny před mrazem, protože zejména křehké a mladé rostliny mohou být náhlým ochlazením zasaženy.

Existuje mnoho rychlých způsobů, jak můžete zranitelnější rostliny ochránit, a rozhodně je lepší investovat nyní do ochrany než později litovat – není nic horšího než vidět krásné rostliny, které jste s láskou pěstovali, zničené doslova přes noc nečekaným mrazíkem.

V případě pochybností si zjistěte podmínky a odolnost konkrétních rostlin. Pokud se na vašem území předpovídá chladné počasí, buďte raději opatrní. Ať už rostliny pěstujete v zemi na záhonech nebo na obrubě, na vyvýšených záhonech nebo jako součást kontejnerových zahrad, existují způsoby, jak je před mrazem ochránit. Podíváme se na několik rychlých a jednoduchých metod, jak rostliny v zimě ochránit.

1. Přeneste rostliny v květináčích dovnitř

Existuje mnoho rychlých způsobů, jak ochránit rostliny před mrazem, a mezi nejjednodušší patří přenesení květináčových rostlin do interiéru. Rostliny v květináčích jsou náchylnější k poškození mrazem, protože nemají takové izolační výhody jako rostliny zasazené v zemi. K přezimování hrnkových rostlin používejte zimní zahradu, zahradní místnost, garáž, verandu nebo skleník, kde nemrzne – ne někde, kde je příliš teplo.

2. Přidejte na zahradní záhony vrstvu mulče

Kolem okrajově odolných rostlin, jako jsou agapantusy, fuchsie (phygelius), hedychium a architektonické melianthusy, použijte suchý mulč, například štěpku nebo slámu, abyste ochránili rostlinky před „nachlazením“.

Můžete také použít listovou plíseň nebo hromady listí, které dodají zahradním záhonům dodatečnou ochranu a vytvoří bariéru proti chladu.

3. Přikryjte rostliny rounem

Možná vás zajímá, jak chránit rostliny před mrazem, když jsou zasazeny v zemi? Jednou z metod, která je vhodná pro větší zahradní rostliny a keře, je přikrýt je mrazuvzdornou tkaninou ze zahradnického rouna. K vytvoření ochranného obalu můžete použít také deky nebo bublinkovou fólii. Kolem rostlin umístěte několik kůlů a ty pak zakryjte zvoleným materiálem, abyste vytvořili konstrukci podobnou stanu. Zatěžte rohy, abyste zabránili odfouknutí krytů v noci, a přes den kryty odstraňte.

Kmeny mladých stromků můžete také obalit zahradnickou rouno nebo dekou, například pokud pěstujete některé z ovocných stromů nebo jste zvládli pěstování citronu ze semen.

4. Umístěte choulostivé rostliny na chráněné místo

Eliminace faktoru chladného větru může podstatně snížit množství škod způsobených mrazem. Proto se vyplatí vybírat stanoviště, která jsou před ostrým a silným větrem dobře chráněna. Další chráněná místa jsou u plotů, pod velkými stálezelenými stromy v zahradách, pod ochranou pergol nebo na terasách či dvorech, pokud jsou tyto plochy také dostatečně osluněné.

Přestože je pro mnoho choulostivých rostlin ideální slunné, chráněné místo, neumisťujte časně kvetoucí rostliny, jako jsou magnólie a kamélie, tak, aby byly vystaveny rannímu slunci. „Rychlé rozmrznutí zmrzlých poupat může mít za následek jejich zčernání a opadání.

5. Chraňte rostliny pomocí kukly

Pokud přemýšlíte, jak ochránit rostliny na zeleninovém záhoně před mrazem, pak je jednou z nejlepších metod kukla. K ochraně sazenic a menších rostlin před mrazem lze použít práv ji.

Z odříznutých velkých plastových lahví nebo nádob na mléko lze vyrobit domácí kukly, které se zapíchnou do půdy kolem malých rostlin a sazenic a poskytnou jim ochranu. Přes den je ale nezapomeňte odstranit, aby rostliny mohly využívat sluneční teplo a energii.

6. Ranní zalévání rostlin

Pravděpodobně byste si nemysleli, že váš postup při zalévání rostlin může mít vliv na to, jak rostliny chránit před mrazem – ale ve skutečnosti může pomoci podpořit všechna ochranná opatření, která přijmete. V zimě a v době, kdy hrozí mráz, je nejlepší zalévat rostliny ráno, protože mokrá půda ve skutečnosti během dne absorbuje teplo a má izolační účinek.

7. Nádoby zabalte

Pokud nemáte možnost přemístit nádoby do interiéru, zkuste je chránit před živly venku tím, že nádoby umístíte na chráněná místa a pokud možno seskupíte dohromady, aby byly lépe chráněny před chladem a větrem.

Rostliny v kontejnerech častěji trpí tím, že jim zmrznou kořeny. Abyste tomu zabránili, obalte nádoby bublinkovou fólií nebo slámou, nebo je zakopejte do země tak, aby byl vidět jen okraj, a využijte tak izolačních vlastností půdy.

8. Vyberte si správné rostliny pro vaše podmínky

Než abyste se snažili chránit rostliny, které nejsou vhodné pro klima vaší zahrady, vyberte raději ty, které jsou spolehlivě mrazuvzdorné v pásmu, kde žijete. Předejdete tak zklamání z toho, že o rostliny přijdete, když nebudou dostatečně chráněny.

V každém případě platí, že je lepší mrazíkům předcházet, než pak jen s pláčem sčítat škody. Málokdy dokážete odhadnout, zda třeba teplota pár stupňů pod nulou rostlinky poškodí nebo ne, a proto je prevence základ a vždy se vyplatí. Je ale pravdou, že při některých velkých výkyvech ani předchozí body nepomohou – to je prostě příroda a její síla.

ZDROJ: https://www.almanac.com/protecting-your-garden-frost

ZDROJ obrázku: Autor/ka fotografie: Pixabay: https://www.pexels.com/cs-cz/foto/priroda-zima-led-zavod-64227/

Štítky

Podobné články

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Back to top button