Jak ochladit psa: Úpal je smrtelným rizikem, které není radno podceňovat

V horkých letních měsících je úžasné být venku a hrát si se psem. Existuje mnoho aktivit, které si můžete se svým psem užít a zároveň získat trochu vitamínu D a pohybu. V horkých dnech však může být těžké najít způsob, jak se svým psem překonat horko a zároveň se společně venku bavit. Pokud začne být vašemu psovi příliš horko, je důležité vědět, jak psa rychle ochladit, než se přehřeje. V opačném případě by se u vašeho mohl rozvinout úpal – což může být i smrtelné.
Pojďme se na úpal (a jeho předchůdce – vyčerpání z horka) krátce podívat, abyste věděli, na co si dát pozor. Poté probereme, jak psa ochladit, takže vám snad pomůžeme vyhnout se nebezpečí, které může horko pro vašeho psa představovat.
Úpal a vyčerpání z horka
Jak už názvy napovídají, k úpalu a vyčerpání z horka dochází, když letní horko a/nebo aktivita psa při této teplotě přetíží normální ochlazovací mechanismy těla. Psí tělo má několik zabudovaných metod ochlazování. Patří mezi ně:
- Dýchání
- Pocení tlapkami
- Rozšíření cév (tj. rozšíření cév) v obličeji, uších a kůži, aby se zvýšil průtok krve těmito oblastmi, a tím se odvedlo teplo
- Ležení na chladném povrchu, aby se teplo z těla odvedlo na povrch
Z těchto mechanismů jsou dýchání a ležení na něčem chladném hlavními způsoby ochlazování psů.
Vyčerpání z horka často přichází jako první
Jakmile se tělo psa začne zahřívat, dosáhne nakonec kritického bodu, kdy se již nedokáže ochladit natolik, aby udrželo tělesnou teplotu v bezpečném rozmezí. Pokud pes pokračuje ve cvičení nebo zůstává v horkém prostředí (rozpálené auto, dvůr bez stínu atd.), nastoupí vyčerpání z horka.
Můžete si všimnout, že váš pes začne silně dýchat. Jeho jazyk je pravděpodobně obrovský a vyplazuje se daleko z tlamy. A zdá se, že není schopen přestat dýchat. Navíc psi vyčerpaní horkem mohou zeslábnout nebo se svalit na zem a nechtějí (nebo nejsou schopni) se znovu zvednout. Někdy mohou také působit omámeně nebo se jim může trochu točit hlava.
V tomto okamžiku – nebo ideálně ještě před ním – je třeba zasáhnout a podniknout kroky k ochlazení psa. V opačném případě může vyčerpání z horka přejít v úpal, který může být smrtelný.
Příznaky úpalu u psů zahrnují příznaky vyčerpání z horka a navíc:
- Záchvaty
- Změněný psychický stav (zmatený, dezorientovaný atd.)
- Zvracení nebo průjem (někdy obsahující krev)
- Spontánní krvácení
- Nekoordinovanost
- Zarudlé, nahnědlé nebo bledé dásně
- Zvýšená tělesná teplota
Úpal může vést k selhání orgánů a smrti. Pokud jde o pomoc vašemu psovi, čas je velmi důležitý, proto v případě podezření neváhejte a ihned se vydejte ke zvěrolékaři.
Jak ochladit psa
Na druhou stranu, pokud si myslíte, že se váš pes přehřívá, ale nevykazuje žádné příznaky úpalu nebo těžkého vyčerpání z horka, je obvykle bezpečné pokusit se ho ochladit doma. Zkuste následující metody, které bývají velmi účinné.
#1: Nabídněte pitnou vodu
Co uděláte jako první, když je vám horko a jste zpocení? Napijete se příjemně studené vody. Je to proto, že je to příjemné, rehydratuje vás to a má to okamžité chladivé účinky. Totéž platí pro vašeho psa (nebo jiná zvířata).
Povzbuzování psa k pití vody je skvělý způsob, jak mu pomoci ochladit se a zabránit dehydrataci. To je dvojnásobně užitečné, protože správná hydratace je také jedním z nejlepších způsobů, jak pomoci udržet psa v létě v chladu.
Pokud vyrážíte na túry nebo kempujete, zvažte, zda s sebou nevzít láhev s vodou pro psa i pro sebe. Dbejte také na to, aby váš pes nepil vodu (ani se v ní nekoupal), která obsahuje sinice. Sinice a psi jsou bohužel smrtelně nebezpečnou kombinací.
#2: Únik před horkem
Pití chladné vody může rozhodně výrazně pomoci. Nejdůležitějším způsobem, jak psy v horkém počasí ochladit, je však únik z horka. Pokud je váš pes již přehřátý a zůstává ve stejném horkém prostředí, jeho vnitřní tělesná teplota se bude dále zvyšovat. Obvykle se tak stane bez ohledu na to, kolik dalších věcí uděláte pro jeho ochlazení.
Pokud jste doma, vezměte psa dovnitř. Nechte ho odpočívat v nejchladnější místnosti domu s dobrým prouděním vzduchu. A snažte se, aby váš pes neležel před oknem nebo dveřmi, kam by mohlo dopadat přímé sluneční světlo. Pokud máte klimatizaci, zapněte ji (nebo ji přepněte na chladnější nastavení), aby se pes na chvíli ochladil.
#3: Odpočinek na chladicí podložce
Při relaxaci a ochlazování bude váš pes pravděpodobně hledat chladné místo, kam by si mohl lehnout. Psi často vyhledávají tvrdou podlahu (např. dlaždice nebo dřevěné podlahy). To dává smysl, protože tyto povrchy jsou chladnější než koberec nebo psí pelíšky. Na tvrdé podlaze však může být dlouhodobé ležení nepohodlné (zejména pro starší psy nebo psy s osteoartrózou).
Navíc psi, kteří mají problémy s chůzí na kluzkých podlahách, se mohou bát si na ně lehnout ze strachu, že nebudou schopni znovu vstát. Z důvodů, které jsme právě probrali, jsou chladicí podložky pro psy mnohem lepší alternativou k ležení na tvrdé podlaze. Jsou dobrým nápadem, protože účinně pomáhají psovi se ochladit. A jsou pro psa mnohem pohodlnější k ležení než tvrdá podlaha.
#4: Přiložte psovi na tělo ledový obklad
Pokud se vám po vyzkoušení těchto věcí zdá, že je váš pes stále horký nebo přehřátý, může vám pomoci použití ledového obkladu. Ledové obklady jsou skvělým způsobem, jak poskytnout dodatečný chladicí výkon. Samy o sobě však obvykle nejsou účinné.
Pokud se rozhodnete vyzkoušet ledový obklad, zabalte jej před přiložením na kůži psa do tenkého ručníku nebo látky. U psů může dojít k „popálení chladem“ stejně jako u lidí. Proto je důležité, abyste při použití ledového (nebo tepelného) zábalu vždy zajistili ochrannou vrstvu mezi zábalem a kůží.
Nepoužívejte ledové obklady déle než 15-20 minut v kuse (zejména na jednom místě). V opačném případě by ledový obklad mohl způsobit popálení chladem (i když je kolem něj omotaný ručník). Sledujte také, jak se váš pes chová. Pokud se váš pes zdá být nesvůj nebo vystresovaný, nenuťte ho ležet s ledovým obkladem. Vyvolávání stresu při pokusu o použití ledového obkladu jen zvýší vnitřní tělesnou teplotu.
#5: Vyhněte se používání ručníků
Kromě ledových obkladů se lidé často ptají na používání mokrých ručníků k ochlazení psa. Ve většině případů jsou však mokré ručníky při ochlazování psa spíše škodlivé než užitečné.
Mokré ručníky sice pomáhají psy namočit, aniž byste je museli omývat hadicí nebo je dávat do vany. Ručníky (zejména mokré) však nejsou příliš prodyšné a neumožňují dobré proudění vzduchu. Jakmile se ručník přichytí na psa nebo začne schnout, může v sobě skutečně zadržovat teplo. To může vašemu psovi bránit v uvolňování vnitřního tepla.
Místo mokrého ručníku použijte chladicí podložku nebo ledový obklad, jak je popsáno výše. Nebo vezměte psa plavat či si s ním hrajte ve vodě.
Možností ochlazení je samozřejmě více, ale zmiňujeme jen ty nejefektivnější. Vždy ale pamatujte na to, že pokud se vám domácím chlazením nepodaří dosáhnout rychlé značného zlepšení, je nezbytné vyrazit ke zvěrolékaři a tento stav rozhodně nepodcenit.
ZDROJ: https://toegrips.com/how-to-cool-down-dog/
ZDROJ obrázku: Autor/ka fotografie: Steshka Willems: https://www.pexels.com/cs-cz/foto/1591939/