Dům a zahrada

Hodiny do kuchyně

Na měření času v kuchyni můžeme mít dva hlavní požadavky, především je to čas jako takový, kdy chceme třeba vědět, kolik minut nám zbývá do času podávání oběda apod., a pak měřit čas je nutné jako součást technologického procesu vaření. Protože jsme v kuchyni s měnící se teplotou, výpary atd., je nutno mít na kuchyňské hodiny určité požadavky. Hodiny ale mohou být i prvkem, který kuchyňský prostor prozáří svým elegantním tvarem i výtvarným zpracováním.

Výběr hodin do kuchyně

Při výběru hodin je důležité se zaměřit na kuchyňský prostor jako na celek. Mám-li kuchyni v moderním bytě, ať již v samostatném či bytovém domě, je na místě mít hodiny takové, aby působily moderním dojmem. V takovém případě se nabízí skvělé řešení v kruhové podobě s velkými číslicemi a ručičkami. Nemusíme se tady bát křiklavých barev, které na hodiny upozorní, a tak host pak nemusí očima těkat po stěnách, aby věděl, kdy je čas případně odejít. Není se třeba bát výraznějších detailů a barev, které mohou podtrhnout a oživit celkový dojem. Pro klasický styl kuchyně se nabízí nejširší možnosti vyběru nástěnných hodin. Někdy je však problémem, že kuchyňské hodiny může dostat kuchařinka, která tu tráví spoustu času, darem, a nemusí se jí líbit. Pak jen ze slušnosti si je pověsí a hledí na ně. Pro rychlou orientaci je samozřejmě lepší mít hodiny s jednoduchým ciferníkem, spousta složitých prvků pak vadí při letmém pohledu zjistit správný údaj.

Nároky na kuchyňské hodiny

Hodiny v kuchyni by měly mít dobře čitelný ciferník. Dále je důležité i jejich umístění. Vhodný je zejména prostor nad dveřmi nebo na stěnách kolmých ke kuchyňské lince. Není dobré je věšet nad sporák, hlavně nad plynový. Zde z plotny vzlínají při vaření horké a vlhké páry, mastnoty a podobně. Na předmětech, ale i uvnitř, se pak vytváří nepříjemná vrstva z prachu a tuků, kterou je nutno omývat. Hodinový strojek se čistí velmi špatně, takže v krátkém čase může přestat fungovat.

Materiál na hodiny

Moderním kuchyním by mohly vévodit skleněné a keramické hodiny, resp. jejich ciferník. Jak keramika, tak i sklo, jsou materiály odolné vůči kyselému prostředí, vysokým teplotám, chemickým prostředkům, bakteriím a také času. Hodinový stojek je v kvalitních hodinách chráněn. Většina strojků moderních hodin je poháněn baterií, a také i proto bychom je měli chránit před vlhkostí. Je trochu problém s hodinami plastovými, které díky vyspělé technologii mohou připomínat jiné dražší a méně vhodné materiály do kuchyně, například dřevo. Pokud jde o dřevo, mělo by být dobře impregnované a lakované, dřevotřísku vůbec nedoporučujeme. Nejkvalitnějším materiálem je nerezová ocel, která v kombinaci s nerezovým vybavením kuchyně může působit velmi moderně, až přetechnizovaně. Samozřejmě tento „plechový“ dojem může zmírnit vhodné zdobení hodin nebo výzdoba jejich nejbližšího prostoru.

Co do kuchyně nepatří

Zde trochu zklameme sběratele, protože historické hodiny naprosto nedoporučujeme do kuchyně. Tady mohou trpět vlhkostí, mastnotami a podobně.

Štítky

Podobné články

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Back to top button