Dům a zahradaKrása a módaRady a tipy

Co byste neměli nikdy skladovat v koupelně? Vsadíme se, že tyto chyby děláte i vy

Koupelnové skříňky mohou poskytnout další úložné prostory pro toaletní potřeby, ložní prádlo, léky a další věci. Mnohé předměty, které se obvykle uchovávají v koupelně, by však ve skutečnosti měly být uloženy v chladném a suchém prostředí, kde nedochází k dramatickým výkyvům teploty a vlhkosti. Uchovávání těchto věcí v koupelně totiž může dokonce ohrozit zdraví. Které to jsou?

Ručníky

Součástí mnoha koupelen jsou skříně na prádlo, kam lidé ukládají ručníky, ale vlhké prostředí pro ně není ideálním místem. Pokud jsou k dispozici, jsou skříně na prádlo v předsíni nejlepším místem pro uložení ručníků, protože nebudou vystaveny vysoké vlhkosti, která může způsobit vznik plísní a následný zatuchlý zápach. Stejné pravidlo platí i pro župany a další intimní prádlo.

Zubní kartáčky

Tohle se může zdát trochu zvláštní a nepraktické, protože koupelna je místem, kde si čistíte zuby, ale uložení držáku na zubní kartáček na koupelnové polici nebo přímo na umyvadle z něj může udělat živnou půdu pro bakterie. To platí pak zejména tehdy, pokud je součástí koupelny také toaleta. Je totiž faktem, že při každém spláchnutí toalety se do vzduchu uvolňují bakterie a vlhké prostředí v koupelně způsobuje, že se tyto bakterie rychle množí. Pokud nemůžete zubní kartáček uložit do skříňky na léky, je lepší jej skladovat mimo koupelnu.

Fotografie

Možná by vás nenapadlo dávat fotky zrovna do koupelny, ale v některých rodinnách to není považováno za nic nestandardního. Bohužel rodinný fotografiím hrozí, že je poškodí vlhkost. I když jsou dobře zarámované, vlhkost se může dostat pod sklo a způsobit vznik plísní. Abyste předešli zničení svých cenných rodinných fotografií, uložte je jinde nebo si pořiďte jejich kopie, abyste měli jistotu, že se z nich budete moci těšit po mnoho let.

Léky na předpis

I když mnozí z nás skladují léky na předpis v koupelně, není to ideální prostředí pro pilulky ani tekuté léky. Většina léků předpis by měla být skladována na chladném a suchém místě, a koupelna je pravděpodobně nejvlhčím místem ve vaší domácnosti. Místo toho uchovávejte léky třeba v ložnici na místě, kde jsou mimo dosah dětí. Stejné doporučení platí i pro vitamíny a další doplňky stravy.

Tampony

Ukládání tamponů a dalších hygienických potřeb v koupelně je jistě pohodlné, ale ve skutečnosti to pro ně není vhodné místo. Většina výrobců tamponů doporučuje skladovat své výrobky na chladném a suchém místě, protože vlhké prostředí může způsobit vznik bakterií a plísní.

Elektronika

Všichni víme, že elektronika a voda nejdou dohromady, proto je lepší mít drobné spotřebiče jinde. Nejenže to může být potenciálně nebezpečné, ale skladováním elektroniky ve vlhkém prostředí byste ji mohli i poškodit. Většina elektroniky má kovové součásti, které mohou zrezivět, pokud jsou vystaveny vysoké vlhkosti.

Nábytek z lakovaného dřeva

Starožitná dřevěná židle nebo skříňka může koupelně dodat vintage kouzlo, ale lakovaný dřevěný nábytek se ve vlhkém prostředí může velmi poškodit. Při kolísání vlhkosti se dřevo rozpíná a smršťuje, což způsobí, že se nátěr rozštěpí a odlepí se. Při zařizování koupelny vybírejte raději dřevěné kusy, které jsou mořené než lakované.

Make-up

Kosmetické výrobky jsou citlivé na vlhkost i prudké změny teplot a vlhké houbičky na líčení mohou v prostředí koupelny rychle zplesnivět. Stejně tak vůně, jako jsou parfémy a kolínské vody, se při skladování v prostorách s vysokou vlhkostí rychle znehodnotí.

Knihy

Mnoho lidí nechává v koupelně knihy a časopisy jako materiál pro příležitostné čtení, ale papírové výrobky snadno absorbují vlhkost, takže jsou při skladování ve vlhkém prostředí náchylné ke vzniku plísní. Abyste se tomuto problému vyhnuli, mějte knihy na poličce hned vedle koupelny, kde je budete mít snadno nadosah v případě potřeby.

Lak na nehty

Při správné péči a skladování může lahvička laku na nehty vydržet roky. Pokud ji ale máte v koupelně, je lak na nehty vystaven vlhkosti a výkyvům teplot, což obojí způsobuje jeho rychlejší odlučování a expiraci. Pro maximální trvanlivost skladujte lak na nehty na chladném a tmavém místě – například v zásuvce nebo skříňce v ložnici. Vyhnete se tak tomu, že budete muset otevřené laky po několika měsících bez užitku vyhodit.

ZDROJ: https://living.iprima.cz/bydleni/7-veci-ktere-nepatri-do-koupelny-vy-je-tam-presto-urcite-mate#/41f3aa175300ed2bb2ab5b6796b7d44e

ZDROJ obrázku: Autor/ka fotografie: Monstera Production: https://www.pexels.com/cs-cz/foto/svetly-kov-zavod-list-6781117/

Štítky

Podobné články

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Back to top button