Spolupráce

Hodí se starožitnosti do moderně zařízené domácnosti? Určitě ano!

Spousta mladých lidí má potřebu na sociálních sítích sdílet detaily své domácnosti, protože se chtějí jednoduše pochlubit tím, jak vytříbené mají estetické myšlení. Moderní nábytek má však jednu velkou nevýhodu, kterou je neschopnost vytvořit příjemnou rodinnou atmosféru. S tím se pojí i minimalistické pojetí dnešních interiérů. A právě tohle mohou změnit starožitnosti zakoupené v antiku Praha.

Se starožitnostmi to určitě nepřehánějte

Ne nadarmo se říká, že se nic nemá přehánět – a toto zlaté pravidlo platí i při nakupování starožitností. Chcete-li je skloubit s moderním nábytkem ve vaší domácnosti, měli byste používat zdravý rozum. Lidé sice mají rádi věci s historií a příběhem, ale to neznamená, že by se ve vašem obývacím pokoji musela nutně objevit skříň hned vedle barokního křesla a věšáku. Se starožitnostmi je třeba zacházet opatrně, protože většina z nás chce interiéru přidat osobnost, a ne vytvářet skanzen či muzeum. Ani se nemusíte vzdát praktického moderního nábytku, protože s trochou decentní fantazie jej dokonale zkombinujete se starožitnostmi.

Jak v začlenění starožitného nábytku postupovat?

I když na implementaci starožitností do moderně zařízené domácnosti žádný oficiální návod neexistuje, nemusíte se ničeho obávat. Pouze si pamatujte, že nábytek a jakékoliv jiné zařízení domácnosti má sloužit lidem, a nikoliv naopak. Starožitnosti by tedy měly být funkční, a pokud je to jen trochu možné, měli byste je plně využívat. Zkuste obývák nebo ložnici vybavit jedním či maximálně dvěma kousky nábytku z 19. století, přičemž okamžitě pocítíte radikální změnu ve vnímání prostoru. V dané místnosti se najednou budete cítit útulněji.

Co do moderně zařízených místností nedávat?

Měli byste si také zapamatovat, že pokud si do ložnice postavíte obrovský barokní sekretář nebo skříň na šaty z období neorenesance, ještě to nutně neznamená, že se místnost stane útulnější. Zaměřujte se spíše na menší kusy nábytku a drobné doplňky, které se dají daleko lépe skloubit s moderním nábytkem. Ideální je pořízení starožitných židlí nebo křesel či stolečků. Při jejich výběru si všimněte perfektní řezbářské práce a zkuste si je představit v kombinaci s moderním nábytkem.

Starožitnosti kolem sebe potřebují hodně prostoru, aby jejich jedinečné linie dostatečně vynikly. Antik Praha ovšem kromě starožitného nábytku nabízí i perfektní doplňky. Atmosféru v místnosti lze oživit plně funkčními hodinami, porcelánovými soškami nebo stříbrnými příbory. Svůj účel splní i obrazy od holandských mistrů, nad jejichž detailností zůstává rozum stát.

Sháníte-li prvotřídní starožitnosti, určitě se obraťte na specializovaný antik uprostřed Prahy. V jeho prodejní nabídce jsou kousky s ověřenou historií pocházející z Francie, Belgie nebo Holandska. S takovými starožitnostmi se fádní interiér stane okamžitě útulnější.

Zdroj obrázku: {Julia Zavalishina} / Shutterstock.com

Zdroj náhledového obrázku: Depositphotos

Podobné články

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Back to top button