Droga i pochoutka. Máku se není třeba bát. Vyplatí se ale vybírat ten kvalitní
V našich končinách se běžně vyskytuje surovina, která v jiných státech budí respekt, a pokud ji nabídnete cizinci, může mít obavu, že se jej snažíte zlákat k nějakému drogovému dýchánku. Řeč je samozřejmě o máku. Surovině, která plní naše buchty, sype se na těstoviny nebo se z ní vyrábí i mléko či pomazánky.
Superpotravina každým coulem
Mák je bohatým zdrojem řady minerálních látek, a to zejména vápníku. Najdeme v něm i vysoké množství manganu, hořčíku a fosforu. Z vitaminů se mák pyšní vysokým obsahem antioxidačně působícího vitaminu E. Na první pohled jde o ryze zdravou potravinu. Proč je tedy minimálně v zahraniční tak kontroverzní?
Česká republika je největším producentem máku vůbec, ale většina z něj jde na export. V ČR sice mák platí za běžnou potravinu, ale jeho spotřeba není vysoká. Údajně se spotřebuje přibližně 300 gramů máku na osobu za rok. Tradice máku sahá až do doby 4 tisíc let před naším letopočtem. Jde tedy skutečně o historickou surovinu, která tu s námi přežila už nějaký ten pátek.
Droga i chutná potravina
Mák je kontroverzní především proto, že může sloužit také jako léčivá rostlina, resp. droga. Jde-li o jeho opiátové účinky, hovoříme o speciální odrůdě máku, která má bohatý systém mléčnic. Zaschlý latex z mléčnic neboli opium se získává právě z těchto nezralých makovic. Jde o poměrně účinný opiát, který je již ale v dnešní době málo používaný a je nahrazen jinými typy drog.
Mák, který se prodává běžně v obchodech, obsahuje skutečně velmi nízké hladiny opiových alkaloidů. Jedná se o mák olejný nebo modrý, jehož hlavní složkou jsou tuky, ale je také vydatným zdrojem vlákniny nebo kvalitních bílkovin. Rozhodně se tedy jedná o potravinu, která je zdravá a tělu prospěšná.
Bez nadsázky lze mák označit za jakousi ryze českou superpotravinu. Nabízí významné množství kyseliny linolové a kyseliny α-linolenové. Dále nemá žádný cholesterol, je zdrojem energie, zlepšuje paměť, uvolňuje křeče, vyživuje kosti, vlasy i nehty a pomáhá od stresu.
Pozor na nekvalitní mák
Příliš levný mák může značit to, že se jedná o nekvalitní prodkut, který ani zdaleka nemá pro vaše zdravý takové přínosy. Kvalitní modrý mák má na rozdíl od levného technického máku příjemnou makovou vůni, nasládlou chuť a modrou barvu. To, co občas nabízí velké supermarkety je ale směs tohoto modrého máku s nekvalitním technickým z dovozu, protože ten je podstatně levnější. Častěji se tento problém vyskytuje u máku již mletého, neboť v něm se nekvalitní zrno velmi snadno skryje.
Jak mák správně skladovat
Na kvalitu chuti i obsah výživných látek má vliv i správné skladování. Celý mák uchovávejte v uzavřené dóze v suchém, chladném a tmavém prostředí. Klidně jej můžete dát i do lednice. Mák v ideálním případě umelte až doma, i když je pravda, že dnes už jen málo domácností mlýnkem na mák disponuje. Řada multifukčních robotů ale dokáže tento přístroj úspěšně zasuplovat. Jestliže už kupujete mák mletý, spotřebujte ho co nejdříve nebo ho také skladujte v lednici či mrazáku.
Jak je to s tepelnou úpravou?
V našich končinách mák nejčastěji konzumujeme uvnitř buchet. Bohužel ale podobně jako u jiných potravin i u máku platí, že tepelné zpracování mu neprospívá. Mák je nejlépe využitelné v syrovém stavu, neboť tepelným upravováním se vitaminy a minerály ničí. Zkutse si tedy namísto makových buchet dopřát mák třeba ve formě makového mléka, ze kterého můžeme dělat i různá smoothies. Mák modrý je ale vždy potřeba konzumovat v umleté podobě, neboť nepomletá semínka projdou naším tělem bez většího efektu na naše zdraví. Mák si můžete přidat i k rannímu musli nebo třeba do jogurtu.