Drahé pistácie? Jde je vypěstovat i doma!
Pistácie jsou velmi chutné, zdravé a dobré, není divu, že je mnoho lidí má rádo. Také si občas koupíte pistácie? Nicméně je chcete konzumovat častěji. Jsou však drahé a tak si je dopřejete jednou za čas. Pistácie však nemusíte kupovat drahé v obchodech. Můžete ušetřit a vypěstovat si je v pohodlí domova. Je to jednoduché, stačí se obrnit trpělivostí a při troše štěstí se dočkáte!
Výhody pistácie
Pistácie jsou ve skutečnosti ovoce. Mají spoustu přínosů pro lidské zdraví, je tedy dobré je konzumovat. Jde o plodinu, kterou mají rádi dospělí i děti. Nyní vám postačí koupit si jeden balíček pistácií a můžete si je postupně vypěstovat i vy doma. Není to nijak složité, stačí, když se budete držet návodu a i vy si doma pochutnáte na vlastních pistáciích. Chce to jen čas.
Pistácie skvěle pomáhají podporovat zdraví srdce, pomáhají snižovat špatný cholesterol a zvyšují ten dobrý cholesterol. Mají také spoustu protizánětlivých vlastností, takže napomáhají chránit tělo před možnými záněty a bakteriemi. Brání cukrovce, pomáhají nervovému systému, posilují imunitní systém, bojují proti stárnutí, stimulují růst vlasů, podporují jejich pružnost, pevnost a mnoho dalšího. Konzumovat je můžete na svačinku či jen tak, večer u televize. Chcete si i vy vypěstovat své vlastní domácí pistácie?
Co budete potřebovat:
- Čisté nesolené pistácie
- Vlažnou vodu
- Papírový ubrousek
- Květináč
- Kvalitní a propustný substrát
Jak postupovat:
Nesolené pistácie můžete koupit kdekoliv, v supermarketu či na tržišti. Namočte je do vlažné vody a to na celý den, ve vodě bobtnají. Po celém dni je dejte do navlhčeného papírového ubrousku, přikryjte a ještě postříkejte vodou. Použijte rozprašovač, lépe se vám tak bude pracovat.
Dejte i s ubrouskem na talířek a umístěte na okenní parapet. Zde nechejte čtyři až pět dní ve vlhkém ubrousku. Pozor, je důležité, aby byl ubrousek vlhký, pistácie vám nesmí uschnout. Po pěti dnech se na pistáciích začnou objevovat první drobné klíčky.
Když budou klíčky dostatečně dlouhé je čas přesadit tyto pistácie do květináče. Zvolte kvalitní a propustný substrát, ideální je substrát pro kaktusy, který je s příměsí písku a rašeliny. Klíčící pistácie vložte do půdy tak, aby byl klíček částečně umístěn pod hlínou. Naopak pozor, neměla by půda pistácii přidusit.
Půdu pravidelně zavlažujte a nechejte odpočívat na parapetu. Jakmile ze země vyklíčí dvanáct až patnáct centimetrů rostlinky je čas přesadit jí do většího květináče. Díky tomu budou mít pistácie svůj dostatečný prostor pro plodiny. Při přesazování použijte sušší substrát, půda už nemusí být neustále vlhká.
Vyžaduje to pravidelnou zálivku, podle toho, jak rychle půda proschne. Dejte pozor také na vlhkost vzduchu, ideálně každý den rostlinu poprašte vodou z rozprašovače. Nebuďte také netrpěliví, rostlina potřebuje dostatek času, než vzejde první úroda.
A jak poznat, že už se objeví plodiny? Najdete v květináči první květy. Ty se však objevují zhruba po třech až čtyřech letech. Když vydržíte a obrníte se trpělivostí, časem se vám to jistě vrátí!