Dostaňte své bříško do formy po porodu. Za strie ani povislou kůži se stydět nemusíte
Těhotenství pro většinu maminek představuje krásné období života, kdy s nadšením očekávají příchod svého dítěte. Je to ale také čas, kdy se všechno mění. Ve vašem těle pracují hormony, které mění nastavení vaší psychiky a emocí, ale také se zcela proměňuje vaše tělo. Zejména bříško dostává doslova zabrat. I když je ženské tělo na tuto proměnu stavěné a ve většině případů se minimálně po prvním těhotenství vrací opět do původního stavu, přesto na něm těhotenství může zanechat stopy, které nejdou tak snadno odstranit.
Pro mnoho žen je toto velmi citlivé téma a často tuto viditelnou proměnu těžce nesou. Přestože žena sama příliš nemůže ovlivnit to, jak se její kůže na břiše po porodu „zachová“, není nutné, aby se s touto nehezkou vzpomínkou na těhotenství smířila. Vždy je možné udělat něco navíc, aby se kůže zpevnila a napravily se nedostatky, které na ní mohly vzniknout. Pojďme se dnes podívat na to, jak to můžete udělat.
Některé ženy mohou mít i po dvou třech těhotenstvích břicho pěkně ploché a pokožku na něm vypnutou, jiné už po prvním těhotenství mají kůži povislou a plnou strií. To je otázka především dědičných dispozic. Stav břicha po porodu významně ovlivňují zejména dva faktory. Prvním z nich je pevnost břišních svalů. Některým maminkám se břišní svaly rozestoupí a výsledkem je pak nepěkně vypouklé břicho, které trochu působí dojmem, jako byste byla stále těhotná. Druhý problém souvisí s kvalitou kolagenových a elastických vláken pokožky. Pokud má žena genetickou dispozici, dojde u ní během těhotenství k výraznému vzniku strií. Kůže jednoduše „nezvládne“ růst břicha a popraská. Fialové strie jsou pak nejčastějším problémem, které ženy z estetického hlediska po porodu řeší.
Snadné řešení – plastika
Budete se divit, kolik žen k tomuto řešení nakonec přistoupí. Je totiž relativně rychlé, spolehlivé a dostupné. Tedy alespoň pro ty, kteří nebojují každodenně s nedostatkem financí. Pokud má žena po porodu nepěkné břicho s povislou kůží, je možným řešením plastická operace – abdominoplastika. Přistoupit k ní je možné zhruba rok po porodu, tedy v době, kdy se již nepředpokládá, že se stav spontánně zlepší. Úspěch operace je samozřejmě individuální, ale ve většině případů odchází ženy spokojené.
Co pomáhá proti striím?
U korekce strií estetická medicína tolik možností nenabízí. Strie jsou bohužel hodně odolné a v podstatě je nejde zcele odstranit. Postupem času samy mění vzhled a blednou, takže po roce jsou většinou mnohem méně viditelné, ale přesto na břichu zůstávají. K mírnému zlepšení je v některých případech možné použít laser, ale ani ten nezajistí výraznou změnu.
U některých žen pomůže právě i celková plastika břicha, při které dojde k vypnutí kůže, čímž se sníží viditelnost jizviček.
Císařský řez
V některých případech může ženy trápit také nehezká památka po císařském řezu. Někdy za nepěkný vzhled jizvy může její zbytnění. Pokud je jizva široká či nápadně vystouplá, lze ji odstranit a nahradit jizvou méně nápadnou. Jedná se samozřejmě opět o chirurgický zákrok. Jiné řešení než právě s pomocí plastické chirurgie v tomto případě v podstatě neexistuje.
Cvičení a péče
Ženy po porodu by také po svolení lékaře měly začít postupně cvičit a přirozeně zpevňovat postavu. Právě to může mít velký vliv na to, zda se kůže a tělo dokáže dát do pořádku přirozeně, nebo zda bude nakonec nutný plastický zákrok. Cvičením a používáním zpevňovací kosmetiky nedosáhnete zázraků, ale mnohé potíže se mohou výrazně zmírnit. Samozřejmostí je také redukce nadbytečných kilogramů, které ženám po porodu často zůstávají. To vše ale musíte dělat s důrazem na ochranu svého zdraví. Pokud například kojíte, je nutné nechat si dietu raději nastavit od specialisty, abyste své dítě nepřipravovala o důležité živiny.