Domácí jahody: Klidně i na balkoně a s minimem práce
Máte alespoň malý balkon? Proč jej tuto sezónu nevyužít lépe než jen na sezení nebo sušení prádla? I s minimem prostoru se na balkoně dá vytvořit mini zahrádka, kde si můžete vypěstovat třeba chutné jahody. Garantujeme, že budou chuťově vždy lepší než ty kupované, protože je necháte pořádně dozrát. Pokud nevíte, kde začít, poradíme vám, které odrůdy jahod se hodí pro pěstování v nádobách a co potřebují, aby dobře plodily.
I na malém prostoru
Místa není nikdy nazbyt – zvláště ne v bytech v městské zástavbě. Jestli jste si doteď mysleli, že domácí jahody si mohou dopřát jen ti, kteří mají domek se zahrádkou, jste na omylu. Chutné červené plody jde snadno vypěstovat i na balkoně. Zaměřte se raději na odrůdy remontantní neboli stáleplodící, jež vám dají úrodu poprvé v květnu či červnu, ale na další úrodu se můžete těšit ještě po celé léto a podzim.
Zejména na balkon jsou ideální odrůdy stáleplodící a současně převislé. Vysadit je můžete do závěsného květináče nebo truhlíku umístěného z venkovní strany balkonu – tímto způsobem vám nezaberou žádné místo, takže nemusí uhnout ani stolek s posezením nebo věšák na prádlo.
Které odrůdy jsou nejlepší?
- Mara de Bois. Jedná se o francouzskou, převisle rostoucí odrůdu s malými až středně velkými kulatými plody. Vynikají výbornou sladkou chutí a dozrávají od června až do prvních mrazů.
- Maranell. Jde o převisle rostoucí odrůdu se sladkými, šťavnatými plody, jejíž šlahouny mohou dorůst i do několika metrů. Hodí se tedy především pro pěstování v závěsných nádobách.
- Temptation. Tato odrůda má velké plody a opět se nejlépe pěstuje v květináčích, ze kterých může volně viset ven. Má také bohaté květenství, které vám balkon ještě před dozráním plodů také příjemně zkrášlí.
- Diamante. Tato americká odrůda má velké, lesklé a sytě červené plody, které se pyšní sladkou, typicky jahodovou chutí. Většinou dozrávají od přelomu května a června až do konce září. Vyhovuje jim slunné až polostinné stanoviště.
- Albion. U této odrůdy se můžete těšit na menší plody rudé barvy a velmi sladké chuti, které plodí od konce května až do září. Je odolná proti běžným chorobám a mrazuvzdorná až do minus 20 ℃.
- Selva. Má lesklé, velké plody spíše nepravidelného tvaru a oranžového až světle červeného zbarvení a dobrou skladovatelností. Na zimu je vhodné rostliny zakrýt, ale nízké teploty snáší též velmi dobře.
Jak začít s pěstováním?
Nyní víte, jaké sazeničky si pro pěstování na balkoně pořídit, ale jak začít? Nejsnadnější variantou je pořídit si dobře vyvinuté, pěkně rostlé sazenice, u kterých máte jistotu, že se jim bude dobře dařit a během pár dnů vám na balkoně neseschnou.
Nejvhodnějším obdobím pro jejich výsadbu je podzim nebo jaro (především duben). Na balkoně také výborně zakoření i tzv. frigo sadba, vhodná právě k jarní výsadbě. Zjednodušeně řečeno jde o sazenice, které se ze země vyjmou během prosince, kořínky se jim zabalí do folie a potom se rostliny uskladní až do doby výsadby v chladírnách.
Jednou z možností je samozřejmě také jahodník vysít – to se však dělá především u odrůd jahod měsíčních. Pokud zvládnete semínka vysít začátkem března, do června vám vyrostou dostatečně silné rostlinky s prvními plody. Do výsevu se lze pustit i později, ale v tomto případě musíte počítat s tím, že úroda vás bude čekat až příští rok.
Vhodná péče
Pro jahodníky připravte slunné místo a mírně kyselý, hlinitopísčitý substrát. Ideální je, pokud máte k dispozici také kompost, který přimíchejte do substrátu, ideálně však dva až tři týdny před samotnou výsadbou. U jahod je třeba myslet na pravidelné přihnojování, ale vyhněte se hnojivům s obsahem chlóru. Dnes však snadno v obchodech pořídíte i speciální hnojivo určené právě na jahody. Jahody potřebují poměrně vydatnou zálivku, ale není třeba půdu zbytečně přemokřit. Pro balkonové pěstování jsou proto nejvhodnější samozavlažovací květináče.
Podpořte plození
Násadu jahod na převislých šlahounech můžete podpořit jednoduchým trikem – stačí, když koncem května vyštípete všechna květní poupata. Rostliny pak vytvoří nové šlahouny s větším množstvím květů a jahod. V průběhu léta je nutné vydatně zalévat. Při nedostatku vláhy se opožďuje dozrávání jahod, proto jim nezapomeňte dopřát vláhu hned zrána a klidně i večer – dle potřeby.
A co v zimě?
Jahody jsou “trvalky” a truhlíky s nimi můžeme snadno přezimovat a za rok znovu využít. Pokud nemáte možnost založit je i s truhlíky do záhonu, občas v zimě je zkontrolujte a čas od času zalijte – hnojení není vhodné, rostliny musí odpočívat.