Rady a tipy

Nejšpinavější věci, které nečistíte a jak je správně čistit

1. Houbičky

Bakterie z jídla se velmi snadno zachytí na houbičce a tma a vlhkost jim výborně svědčí.

Co dělat: Alespoň jednou týdně houbičky vyčistěte. Můžete je nechat na pět minut v savu (nebo podobném prostředku) nebo je na dvě minuty dát do mikrovlny na nejvyšší výkon.

 

2. Kuchyňské kliky, madla a podobné

Během vaření otevíráme lednici, hledáme nůž v šuplíku, bereme koření z přihrádek….během toho všeho se mohou dotykem rozšiřovat bakterie.

Co dělat: Před a po vaření byste měli použít dezinfekci na běžně používaná místa (alespoň když pracujete s masem). Pro usnadnění si můžete nechat po ruce antibakteriální ubrousky.

3. Prkýnka

Pořád jsou dohady, jestli jsou lepší dřevěná prkénka nebo plastová. Faktem ale zůstává, že jedna nebo druhá používáme a že e potřeba je správně čistit, jelikož většina surovin s nimi přijde do kontaktu. Opět je třeba čistit hlavně po práci s masem.

Co dělat: Plastová prkénka je nejsnazší prostě strčit do myčky. Pokud myčku nemáte, polévejte je téměř vařící vodou, pomoci si také můžete dezinfekcí. Dřevěná prkénka je možné dát do mikrovlnky (ovšem to většinou vyžaduje velkou mikrovlnku). Každopádně ale nechte oba typy před uklizením pořádně uschnout na vzduchu a nahraďte je, jakmile jsou už opoužívaná (v drobných rýhach od krájení to bakteriím svědčí a navíc je houbičkou jen tak neumyjete).

4. Povlečení

Povlečení se může poměrně rychle zašpinit od potu (věděli jste, že za noc může vaše tělo vyprodukovat i litr potu?) a samozžejmě je v něm i spoustu bakterií i prachu a kousků kůže.

Co dělat: Samozřejmě povlečení pravidelně perete, ale je dobré jednou za čas vyprat bílé povlečení v bělidle. Praní s bělidlem na vysoké teploty nejen pořádně vyčistí látku, ale i pračku samotnou. Pokud bělidlo nechcete nebo nemůžete použít (máte barevné prádlo), můžete si pomoci alespoň octem.

5. Předložka v koupelně

Podložky leží na zemi, nacucávají vodu ze sprchy a bakterie se v nich v klidu množí.

Co dělat: Občas podložky vyperte v pračce s bělidlem, pokud je to možné (samozřejmě respektujte instrukce). Dobrou volbou je dřevěná předložka, kterou můžete vyčistit dezinfekcí. Také nezapomeňte vyčistit podlahu pod podložkou.

traditional-bath-mats

6. Kartáčky na zuby

Jak jsem zmínila v úvodu, kapénky z toalety se mohou usadit na Vašich kartáčcích. Není snad třeba zdlouhavě upozorňovat na to, že věc, kterou si udržujete hygienu v ústech je třeba také udržovat čistou.

Co dělat: Kartáček byste měli měnit každé tři až čtyři měsíce a také po nemoci. Běžně můžete kartáčky prát v myčce nebo propláchnout dezinfekcí.

7. Kontaktní čočky

Ačkoliv si to možná neuvědomujete, většina pouzder na čočky je kontaminována bakteriemi, nehledě na to, jaký roztok používáte.

Co dělat: Pouzdro můžete po každém použití vytřít ubrouskem a nechat uschnout na vzduchu. Pouzdra by se měla měnit asi každý měsíc.

8. Sluchátka

Co dělat: Gumové sundavatelné součástky nechte 15 minut v roztoku octa a vody a dalších 10 minut jen ve vodě. Části, které sundat nejdou, můžete lehce otřít antibakteriálním gelem a poté vlhkým hadříkem.

 

9. Kabelky, tašky

Kabelky a tašky jsou prý jednou z nejznečištěnějších věcí, což je vlastně logické, když je necháváme ležet na zemi, skladujeme v nich všemožné věci a málokdy si vzpomeneme na to, že bysme je měli očistit.

Co dělat: Tady stačí selský rozum. Kožené kabelky otřete antibakteriálními ubrousky, vyperte je, pokud to jde, nebo je jednou za čas nechte vyčistit v čistírně.

10. Telefon

Tak tohle je jasné, i když na to moc nemyslíme. Telefon válíme všude možně, neustále na něj saháme i špinavýma rukama.

Co dělat: Stačí občas otřít dezinfekčním roztokem, prostě když si vzpomenete a máte čas. Na to se prý dobře hodí i ústní voda.

11. Podložky na jógu

Podložky se běžně válí po zemi, mohou se zašpinit od potu (na který se pak lepí další špína).

Co dělat: Je samozřejmě lepší používat vlastní podložku než spoléhat na podložky, které se sdílí. Snažte mít vždy jednu stranu, která bude na zemi a druhou, na které budete stát. Na podložku můžete navíc položit ručník a jednou za čas ji očistit obyčejným prostředkem na nádobí. Po takovém čistění ji nechte dobře oschnout.

 

12. Ovladače

Tady je to podobné jako s telefony. Saháme na ně často, navíc třeba i rukama od jídla a sahají na ně i další členové rodiny.

Co dělat: Občas je otřete dezinfekčními ubrousky, gelem, hadříkem namočeným v roztoku vody a mycího prostředku. To můžete aplikovat i na myši u počítače či klávesnice.

Štítky

Podobné články

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Back to top button