Akvárium jako krásná dekorace: Co do něj patří a co ne?
Akvárium není jen místem, kde žijí vaše rybičky – ve skutečnosti může tato nádrž s vodou fungovat i jako skvělá dekorace, která může kompletně proměnit vaše bydlení.
Než se ale necháte nadchnout všemi těmi roztomilými dekoracemi ve zverimexu, zastavte se a všechno dobře promyslete. Takové dekorace totiž ztíží údržbu nádrže, ale také to může vypadat nevkusně.
Jaký akvarijní substrát byste měli použít?
První věc, kterou chcete zvážit, je, jaký druh substrátu použít. Existuje mnoho různých možností. Chcete písečné dno? Co třeba štěrk? Můžete použít i malé kameny. Chcete použít skleněné oblázky? Chcete, aby nádrž byla barevná, nebo spíše přírodní? Nejdůležitější věcí, kterou musíte při výběru substrátu zvážit, jsou vaše ryby. Někdy typ ryb, které máte, jasně předurčuje, jaké druhy substrátu musíte použít.
- Písek: Pokud chcete ryby, jako jsou úhoři, musíte mít písečné dno. Úhoři budou trávit většinu času na dně, a pokud budete mít kamenitý substrát, budou si dřít tělo, což jim škodí. Písek má však i některé nevýhody. Pokud plánujete provádět výplachy štěrkem, což byste měli důrazně zvážit, písek je může znepříjemnit. Jelikož je písek menší a lehčí než štěrk, má tendenci cestovat výše po trubce. Má také tendenci končit v čemkoli, co používáte ke shromažďování odpadní vody. To znamená, že písek budete muset vyměňovat častěji než štěrk.
- Štěrk a kameny vs. skleněné oblázky: Štěrk a kameny jsou oblíbenou volbou pro sladkovodní nádrže. Vytvářejí přirozený vzhled nádrže a snadno se čistí. Jsou lepší alternativou k barevným skleněným oblázkům, které jsou sice hezké, ale ne vždy jsou pro velkou nádrž tou nejlepší volbou.
- Skleněné oblázky nemusí být pro ryby nutně špatné, pouze neposkytují takovou plochu pro kolonizaci dobrými bakteriemi. Dobré bakterie potřebujete, abyste udrželi hladinu dusíku v nádrži pod kontrolou. Skleněné oblázky se časem přirozeně rozpadnou a štěrk také. Zatímco štěrk se však rozpadem jen zjemní, skleněné oblázky budou mít ostřejší hrany.
Výběr správných rostlin pro vaše akvárium: Pravé nebo umělé?
Rostliny jsou v mnoha akváriích velmi oblíbenou dekorací. Někteří lidé je mají rádi, protože dodávají nádrži barvu. Někteří je přidávají proto, že rostliny se vyskytují v mnoha sladkovodních prostředích a mohou nádrži dodat přirozenější atmosféru. Pokud půjdete do obchodu se zvířaty, uvidíte širokou škálu možností, pokud jde o akvarijní rostliny.
Výhody umělých rostlin
V naprosté většině domácích akvárií se místo živých rostlin používají rostliny plastové. Proč? Plastové rostliny jsou často barevnější než skutečné rostliny a dodávají se v barvách, které se v přírodě nevyskytují. Jsou také jednodušší na údržbu, protože nemohou uhynout. A stejně jako skutečné rostliny nabízejí rybám úkryt.
Odumřelé listy a rostliny se rozkládají, což může způsobit zvýšení hladiny dusíku v nádrži. Tento nárůst může ryby stresovat, a pokud také vysoký, může potenciálně vést k úhynu.
Výhody živých rostlin
Skutečné rostliny však mohou systémům nabídnout něco, co umělé rostliny nemohou: Mohou pomoci zlepšit kvalitu vody v nádrži. Jak je to možné? Rostliny potřebují dusík a v akváriu mohou využívat odpadní produkty ryb. Tím udržují jeho nízkou hladinu v nádrži, což je skvělý bonus.
Rostliny také využívají k dýchání CO2 (oxid uhličitý) a jako odpadní produkt uvolňují O2 (kyslík). To je skvělé pro domácí nádrže, protože nahromaděný oxid uhličitý může být toxický a stabilní hladina kyslíku pomáhá rybám nejen dýchat, ale také udržovat stabilní hladinu pH.
Přidání dekorací: Co ano a co ne
Pokud jde o přidávání dekorací do akvárií, můžete si pořídit i miniaturní repliku různých staveb. V regálech obchodů se zvířaty najdete umělé kameny, korály, potopené lodě a mnoho dalších zvláštností. Tyto předměty byly speciálně navrženy pro akvária s rybami. To znamená, že použité materiály se při dlouhodobém ponoření do vody nezničí.
Měli byste také zvážit, jak přesně chcete, aby vaše nádrž vypadala. Mnoho lidí to při výběru dekorací často přehání. Může to být opravdu snadné a přiznejme si, že vybírat věci do nádrže je zábava.Mějte na paměti, s jak velkým prostorem můžete pracovat. Opravdu máte místo na tu potopenou loď, umělé korály a obří truhlu s pokladem? Přidáváte rostliny? Kolik? Ujistěte se, že přesně víte, jak velké je dno vaší nádrže.
Zvažte bezpečnost
Někdy jsou lidé v pokušení přidávat věci, které nebyly navrženy tak, aby se hodily do nádrží s rybami. Byli byste překvapeni, co všechno chtějí někteří lidé použít jako dekoraci. Do akvária by se neměly dávat ostré hrany, beton, měď a plasty, které byly natřeny barvou. Proč? Tyto předměty způsobují problémy.
Měď je pro ryby toxická a z betonu se do nádrže mohou vyluhovat chemikálie. Ostré hrany mohou rybám ublížit a vždy byste se jim měli vyhnout. Barva se může odlupovat nebo vaše ryby otrávit. Pokud někdy něco vložíte do nádrže a všimnete si, že se vám zdá, že se to odlupuje nebo že barva mizí, okamžitě to odstraňte.
Věci, které nepatří do nádrží na ryby
- Keramika (pokud z ní nemůžete jíst, nedávejte ji do nádrže; mohou se z ní vyluhovat chemikálie a těžké kovy, ostré hrany mohou poškodit ryby).
- Dřevo (pokud nebylo zakoupeno ve zverimexu a nebylo předem ošetřeno, přírodní dřevo je třeba často vyměňovat, protože se ve vodě rozkládá).
- kameny (některé kameny obsahují minerály, které v nádrži nechcete)
- mušle a korály (ve sladkovodních systémech přidávají vápník, který systém nepotřebuje)
- některé sklo (sklo je bezpečné, pokud nemá ostré hrany nebo nebylo natřeno)
- plasty (obecně platí pravidlo, že pokud je cítit plastem nebo silnými chemikáliemi, do akvária nepatří).
ZDROJ: https://aquacadabra.com/blogs/news/how-to-decorate-a-fish-tank
ZDROJ obrázku: Autor/ka fotografie: Diana ✨: https://www.pexels.com/cs-cz/foto/voda-zvirata-plavani-ryba-26756414/