Dům a zahradaRady a tipy

7 míst, na která při úklidu nejčastěji zapomínáme

Je pochopitelné, že v místnosti uklízíme zejména to, co na první pohled vidíme, a na čem viditelně ulpívá největší množství špíny. Hromada špinavého prádla čekajícího na vyprání nebo dřez plný špinavého nádobí je jasným signálem, že je čas na úklid. Ale co potom, když tyto očividné problémy vyřešíme? Ve skutečnosti při úklidu velmi snadno zapomínáme na ta méně nápadná místa, která se snadno přehlédnou. Zjistěte, kterých 7 míst se to nejčastěji týká.

1. Spodní části nábytku

Pod postelí nebo pohovkou najdete prachové chuchvalce, které lze snadno odstranit vysavačem nebo mopem. Ale už jste se někdy podívali na samotné spodní části nábytku? Na rámu postele, na sedadlech židlí nebo na výztuhách stolů se často drží prach, pavučiny, a dokonce i larvy pavouků nebo jiné havěti. Pro odstranění těchto nečistot použijte vysavač s nástavcem nebo prachovku s teleskopickou rukojetí. Je dobré tento úkol zařadit do úklidu alespoň dvakrát ročně, aby se vám pod nábytkem nehromadila stoletá špína a plísně, které mohou být i zdraví nebezpečné.

2. Stěny a podlahové lišty

Prach se nelepí jen na vodorovné povrchy, ale také na ty svislé. Otevřete závěsy, rozsvítíte světla a náhle si všimnete, jak jsou stěny jakoby „chlupaté“. Někdy není prach na první pohled vidět, ale stačí přejet prstem po stěně a hned ucítíte nános prachu. Zvlášť v případě, že máte strukturované tapety, se prach usazuje mnohem víc. Při úklidu začněte nahoře a postupujte dolů, nejlépe s prachovkou, která dokáže zachytit drobné částice. Nezapomeňte také setřít šmouhy okolo vypínačů a klik. Podlahové lišty, ačkoli se mohou zdát zanedbatelné, přitahují obrovské množství prachu, který pořád dokola víříte kdykoliv projdete okolo. V kuchyni a koupelně, kde je vyšší vlhkost, je nejlepší lišty otřít vlhkým hadříkem, aby se odstranil prach, který se díky vlhkosti proměnil ve špínu.

3. Horní části skříněk, dveří a rámů obrazů

Během úklidu se často zapomíná na místa, která nejsou přímo v našem zorném poli. Mezi ně patří vršky skříněk, dveřních rámů nebo rámů obrazů. Právě tam se často hromadí prach a špína, kterou při běžném úklidu přehlížíme. Vysoká místa se sice hůře čistí, ale pokud k tomu využijete prachovku s dlouhou rukojetí, vyhnete se nutnosti stát na židli či schůdcích. Nezapomeňte také na světla a stropní ventilátory, které jsou dokonalými lapači prachu.

4. Filtry a ventilační otvory

Pokud doma používáte centrální topení nebo klimatizaci, měli byste věnovat pozornost filtrům a ventilačním otvorům. Filtry v těchto systémech zachycují prach a pyl, aby se nedostaly zpět do obytného prostoru. Ať už máte drahé HEPA filtry, nebo jednoduché mřížky, nezapomínejte je pravidelně měnit či čistit. Když už měníte filtr, nezapomeňte také vyčistit samotné mřížky ventilací. Čistší vzduch bude nejen lepší pro vaše zdraví, ale také sníží množství prachu v domácnosti.

5. Podlahy ve skříních

Úklid šatníku obvykle znamená organizaci oblečení a úklid polic. Ale kdy jste naposledy uklízeli skutečný prostor skříně, včetně podlahy? Tedy, že byste do ruky vzali hadr a pořádně vytřeli police i podlahu skříní? Podlahy ve skříních, obzvláště ty kobercové, se snadno zanášejí prachem a nečistotami z venku, které přinášíme na botách. Koberce se mohou stát živnou půdou pro plísně, roztoče a kobercové brouky, které mohou poškodit vaše oblečení. Minimálně jednou za sezónu vyprázdněte skříň a pořádně ji vysajte či vytřete. A během toho můžete také přehodnotit, co skutečně potřebujete a co lze darovat či vyřadit.

6. Úklidové nástroje

Když jsou vaše úklidové pomůcky špinavé, každý váš úklid je jen šířením nečistot. Jak často kontrolujete stav svého vysavače, mopu nebo kartáčů? Samozřejmě pravidelně vysypáváte nádobku na prach nebo měníte sáček ve vysavači, ale nádobka by se měla občas také důkladně umýt. Nezapomeňte také zkontrolovat filtry, které by měly být pravidelně čištěny nebo vyměněny. Mopové hlavy a kartáče je vhodné čas od času řádně umýt v horké vodě a použít také dezinfekcí po každém použití. A co houbičky? Ty by měly mezi použitími úplně vyschnout, aby se zabránilo množení bakterií.

7. Pokojové rostliny

Ať už jsou vaše pokojové rostliny živé, nebo umělé, obě varianty na sebe dovedou nachytat neuvěřitelné množství prachu. Živé rostliny lze rychle osprchovat pod sprchou, a pokud jsou příliš velké, jemně otřít každý list. Umělé květiny a listy by měly být oprašovány jemnou prachovkou, nebo je můžete vzít ven a ofoukat je chladným vzduchem z fénu. Chcete-li zlepšit vzhled umělých květin, zkuste je vložit do papírového sáčku s trochou jedlé sody nebo soli.

Při příštím úklidu se snažte zaměřit na tato místa a uvidíte, že vaše bydlení hnedka prokoukne. Je dobré se čas od času zaměřit na tato těžko dostupná místa a díky tomu budete žít celkově ve zdravějším prostředí.

ZDROJ: https://www.thespruce.com/places-you-are-forgetting-to-clean-4140402
ZDROJ obrázku: Pixabay

Štítky

Podobné články

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Back to top button