Vyberte si rostlinu do kuchyně: Tyhle zvládnou i náročné podmínky, jako je nedostatek světla nebo vyšší vlhkost
Přidání pokojových rostlin do kuchyně osvěží prostor a má také praktické využití. Vhodná rostlina může pomoci čistit vzduch, dodat barvu nebo dokonce zajistit celoročně čerstvé produkty.
Nezapomeňte, že ne všem rostlinám se bude dařit v každé kuchyni, protože každý prostor má jedinečné světelné, vlhkostní a teplotní podmínky. Těchto 10 druhů oblíbených pokojových rostlin do kuchyně je však skvělým začátkem – a vybrali jsem je, aby se jim ve specifických podmínkách kuchyně dařilo.
Pothos
Pothos (Epipremnum aureum) patří k těm nejjednodušším pokojovým rostlinám na péči. Dobře se přizpůsobí různým světelným podmínkám a jsou považovány za poměrně odolné vůči suchu. Navíc jsou to vynikající závěsné rostliny, takže není třeba plýtvat cenným místem na kuchyňské lince. Pothos je pro zvířata a lidi toxický, takže na to pozor, pokud máte domácí mazlíčky nebo
Filodendron
Filodendrony (Philodendron spp.) jsou dalším rodem pokojových rostlin nenáročných na údržbu, které vypadají skvěle v závěsných koších. Podobně jako pothosy jsou považovány za poměrně odolné vůči suchu a mohou růst na jasném až středně nepřímém světle. Tyto listnaté rostliny se dodávají v široké škále tvarů a barev a jsou známé tím, že skvěle čistí vzduch. Jsou také toxické pro lidi a zvířata, ale jinak jsou úžasnou ozdobou, které se daří poměrně všude.
Bylinky
Pěstování bylinek v kuchyni se může zdát jako jasná volba, protože skutečně není nic lepšího než vaření s čerstvými, organickými, doma vypěstovanými bylinkami po celý rok. Pokud má vaše kuchyně místo, kam po většinu dne dopadá jasné přímé sluneční světlo, bylinky porostou snadno. Alternativně můžete bylinky pěstovat také s pomocí pěstebního světla. Mezi snadno pěstovatelné druhy bylinek v interiéru patří pažitka, petržel, máta, tymián, rozmarýn, bazalka, oregano a koriandr.
Sukulenty
Pokud máte v kuchyni světlý slunečný parapet, sukulenty jsou skvělou volbou. Termín „sukulent“ označuje rostliny, které uchovávají vodu v různých strukturách, jako jsou listy a/nebo stonky, díky čemuž jsou odolné vůči suchu a obecně nenáročné na údržbu. Existují stovky různých druhů sukulentů, které se dodávají v různých úžasných tvarech, barvách a velikostech. Mezi oblíbené druhy sukulentů patří echeverie, haworthie, aloe vera, crassula, kalanchoe, rozchodník a další. Ačkoli většina sukulentů není toxická, mějte na paměti, že sukulenty kalanchoe a euphorbia mohou být toxické pro lidi a zvířata.
Pavoučí rostlina
Pavoučí rostliny (Chlorophytum comosum) patří k těm nejjednodušším pokojovým rostlinám, o které je možné se starat. Jsou z nich vynikající závěsné rostliny, a když jsou spokojené, bohatě kvetou a vysílají odnože. Nedaří se jim ale na přímém světle, protože se jim snadno spálí jemné listy.
Tchýnin jazyk
Tyto rostliny s podivným názvem patří mezi nejoblíbenější pokojové rostliny, a to z dobrého důvodu. Vyskytují se v různých barvách, tvarech a velikostech a jsou obecně nenáročné na údržbu. S těmito tropickými rostlinami nemusíte zabírat cenné místo na okně – dobře se jim daří v jasných až slabě osvětlených podmínkách.
Kaučukovník
Pokud hledáte velkou výraznou rostlinu do kuchyně, skvělou volbou jsou kaučukovníky (Ficus elastica). Tito příbuzní fíkovníku jsou přizpůsobiví mnoha pěstebním podmínkám a ve své domovině mohou dorůst do velikosti stromů. Při pěstování v interiéru udržuje pravidelný řez jejich velikost a tvar pod kontrolou. Vyberte si z několika odrůd kaučukovníků, jejichž barvy budou ladit s designem vaší kuchyně.
Kávovník
Ať už jste milovníci kávy, nebo ne, kávovník (Coffea arabica) je skvělým doplňkem každé kuchyně. I když je nepravděpodobné, že byste z pokojové rostliny mohli sklízet kávová zrna, lesklé listy a kompaktní růstový habitus ji přesto činí atraktivní. Kávovníky vyžadují jasné, nepřímé světlo a častou zálivku, aby se jim dobře dařilo.
Zamiokulkas
Pokud hledáte nenáročný doplněk do kuchyně, nehledejte nic jiného než právě tuto rostlinu s podivným jménem. Je také běžné známá jako „zanzibarský drahokam“. Tyto statné pokojové rostliny jsou velmi přizpůsobivé a daří se jim v podmínkách slabého i jasného osvětlení. Navíc díky tomu, že rostou z oddenků, není třeba je téměř zalévat.
Africká fialka
Pro ty, kteří mají rádi květiny v kuchyni, jsou africké fialky (Sauntpaulia ionantha) dokonalou náhradou pokojových rostlin! Africká fialka bude kvést téměř po celý rok a dodává se v několika krásných barvách. Tyto kompaktní pokojové rostliny mají rády jasné, nepřímé světlo a častou zálivku.
Tak už máte svého rostlinného favorita? Ani v kuchyni se zelené ozdoby rozhodně bát nemusíte, naopak dokáže i tento prostor dokonale vyladit a dodat mu tu správnou atmosféru.
ZDROJ: https://www.thespruce.com/10-houseplants-that-will-thrive-in-your-kitchen-5079926
ZDROJ obrázku: Autor/ka fotografie: Mitchell Henderson: https://www.pexels.com/cs-cz/foto/2098912/