Nenechte se napálit. Svatomartinské víno poznáte jen podle specifického loga
Se svátkem svatého Martina má většina z nás spojeného nejen světce přijíždějícího na bílém koni (což letos asi opravdu nehrozí), ale především také známé svatomartinské víno. Jde o oslavu a první ochutnávku letošních mladých vín, pro které je typická především lehkost, svěžest a jiskrnost. Dejte si ale pozor na to, abyste se nenapálili. Někteří nepoctiví prodejci mohou tohoto svátku využívat ke klamavé reklamě.
Kde tradice vznikla?
Možná vám připadá, že oslavy svatomartinského vína zde nejsou příliš dlouho. Ve skutečnosti jde ale o festival, která se slaví již velmi dlouho. Svatomartinským vínem si podle kronikářů lidé připíjeli už za císaře Josefa II., syna Marie Terezie. V tomto čase se prý koštovalo první letošní víno na dvoře panovníka právě, a to právě na svátek svatého Martina. Ale proč zrovna v tento den? Důvod byl prostý – k tomuto datu obvykle vinařům hospodařícím u větších sedláků končila na služba. Byla to tedy jakási symbolická oslava konce pracovního roku a třeba i domluva na pokračování spolupráce.
Útlum a znovuzrození
Během 20. století se svátek prakticky přestal dodržovat – nebyl jaksi důvod a na toto veselí se pozapomnělo. Netrvalo ale dlouho a tradice byla opět oživena. V roce 1995 byla registrovaná značka „Svatomartinské“ a o deset let později se za značku postavil Vinařský fond, který ve spolupráci s Národním vinařským centrem ve Valticích pracoval na obnovení této tradice. Dnes jsou tyto oslavy mezi lidmi známé a velmi oblíbené.
Pozor na pravost vína
Vína označená touto nálepkou se symbolem svatého Martina na koni musí být kvalitní a vyrobena ze stanovených odrůd. Aby získaly toto kýžené logo, musí raná vína nejprve přesvědčit odbornou komisi při Národním vinařském centru. Ta posuzuje vzorky vína, aby všechna splňovala požadovanou kvalitu a vlastnosti. Tato nálepka tedy skutečně může být zárukou chutného vína, které má stanovené charakteristiky.
Bílé, červené nebo růžové?
Svatomartinská vína mohou mít jakoukoliv barvu, zásadní ale je, aby byla z předem stanovených odrůd. Ty jsou specifické tím, že dozrávají dříve, proto z nich vinaři mohou včas vyrobit kvalitní vína. Jedná se typicky o odrůdy Müller Thurgau, Veltlínské červené rané, Muškát moravský a jejich cuvée, růžová z odrůd Modrý Portugal, Svatovavřinecké, Zweigeltrebe a jejich cuvée a červená pak z odrůd Modrý Portugal, Svatovavřinecké a také jejich cuvée. Jde o vína suchá, která jsou vyrobená na našem území a se zbytkovým cukrem do 9 g/l.
Jak spolehlivě poznat Svatomartinské víno?
Svatomartinské víno musí být vždy prodáváno v lahvích, které jsou označeny logem svatého Martina na koni. Toto označení se musí nacházet na etiketě, ale také na kapsli nebo šroubovém uzávěru na hrdle. Pokud tedy chcete pravé Svatomartinské, hledejte tento symbol. Nenechte se zmást podobným logem nebo obdobným názvem, který může lákat zákazníky, ale s pravým svatomartinským nemá nic společného.
Raná vína spotřebujte včas
Jak již bylo řečeno, jedná se o tzv. mladé víno. To je typické svou svěží, ovocitou a výjimečnou chutí, která je dána právě tím, že zraje skutečně jen velmi krátce. S delší archivací ale tyto vlastnosti pozbývá, takže se v žádném případě nejedná o víno určeně k archivaci. Vypijte jej tedy ideálně hned, maximálně pak o Vánocích.
V každém případem si nezapomeňte tuto lahodnou tradici i letos pořádně užít!
ZDROJ: https://living.iprima.cz/svatomartinske-vino-2023-nenechte-se-napalit-ne-kazde-mlade-vino-muze-byt-svatomartinske-415744
ZDROJ obrázku: Autor/ka fotografie: Valeria Boltneva: https://www.pexels.com/cs-cz/foto/piti-sklenice-rozostreni-vino-1123260/