Dům a zahradaRady a tipy

Chcete mít krásně zelený trávník? Základním předpokladem je správné hnojení

Krásně udržovaný a zelený trávník paří rozhodně ke každému domu. Jenže, kdo to někdy zkoušel, dobře ví, že takový trávník je často jen snem, kterého se nedaří dosáhnout. Častou chybou bývá chybné či zcela absentující hnojení. Jak na to, aby trávník skutečně prospíval a dělal vám radost?

Hnojit trávník je nezbytné, to tuší asi každý. Faktem ale je, že spousta lidí toto zanedbává a myslí si, že tráva si nějak poradí sama. Jenže ono to tak úplně neplatí. Bez hnojení si prostě tráva bude růst dle počasí a dostupnosti živin v půdě. Sami pak uvidíte, že to často znamená jen pár trsů suché trávy sem tam, ale hustý porost rozhodně nečekejte.

Jaké živiny trávník potřebuje?

Pokud chcete mít krásný zelený a hustý trávník, který je bez mechů a plevelů, měli byste se hnojení věnovat hned několikrát ročně. Tyto živiny jsou pro váš trávník vůbec nejdůležitější a neměly by mu scházet.

  • Dusík. Je to základní stavební prvek, který podporuje růst a má regenerační vlastnosti.
  • Draslík. Dovede podpořit odolnost travin vůči suchu, vymrzání a chorobám.
  • Fosfor. Zajišťuje a podporuje tvorbu a růst kořenového systému.
  • Hořčík. Podporuje tvorbu chlorofylu, který je nezbytný pro optimální průběh fotosyntézy,
  • Síra. Není obsažena ve všech hnojivech, ale důležitá je zejména na jaře, a to zejména tam, kde byl trávník postižen plísní sněžnou.

Kdy je potřeba hnojit?

Nelze přesně stanovit, jak často. Záleží totiž především na tom, jaké hnojivo budete používat. Běžně prodávaná hnojiva se totiž rozdělují na krátkodobá a dlouhodobá.

Krátkodobá hnojiva

Pokud potřebujete, aby se živiny dostaly k rostlině hodně rychle, volte tento typ hnojiva. Takové hnojivo by se mělo užívat asi 7x–15x za sezonu, což znamená, že na to musíte častěji myslet a vyhradit si na to čas. Nevýhodou může být, že po aplikaci hnojiva roste tráva najednou rychle a nárazově, což může působit potíže. Problémem může být také ztrátovost způsobená vyplavováním do jednoho místa, kde se tráva může i spálit.

Dlouhodobá hnojiva

Pro dlouhodobou údržbu trávníku volte tento typ hnojiva, které vám navíc i ušetří čas a práci. Hnojí se jen asi 2x–3x za sezonu. Hnojivo má přesně vyvážený obsah živin (N, K, P a Mg) a nehrozí nebezpečí popálení trávníku.

Co se dočtete na obalu?

Existují stovky druhů hnojiv a pro standardního spotřebitele jsou vesměs univerzální, takže chybu jen tak neuděláte, a proto se nemusíte při nákupu nějak obávat. Vyplatí se ale pro jistotu ověřit, že výrobce zaručuje zdravotní nezávadnost a bezpečnost pro zdraví lidí i zvířat.  

Na obalu se také dočtete, jak dlouho se hnojivo na trávníku rozpouští. Některá kvalitní dlouhodobá hnojiva mají účinek sedmdesát dní a více, takže zcela postačí hnojení dvakrát až třikrát za sezonu. Klíčovou roli hraje také velikost granulace, která je upravena tak, aby se hnojivo dostalo i do nejhustšího porostu a nepopálilo horní část travního porostu.

Kolik zaplatíte?

Cena hnojiv se výrazně liší. Pokud chcete vybírat i dle ceny, ověřte si vždy, pro jak velkou plochu je gramáž určena a jak často se doporučuje hnojivo použít. Obvykle totiž platí, že levnější hnojiva se musí aplikovat častěji, takže ve výsledku levnější ani být nemusí. Vyplatit se tedy mohou dlouhodobější hnojiva, za která sice při nákupu dáte o něco více peněz, ale poté vám daleko déle vydrží. Prodávají se v granulovaném stavu – jsou lepší než tekutá hnojiva, která se rychle spotřebují.

ZDROJ: https://www.homesandgardens.com/gardens/how-to-fertilize-a-lawn
ZDROJ obrázku: Autor/ka fotografie: Max Vakhtbovych: https://www.pexels.com/cs-cz/foto/oblacno-budova-stavba-zahrada-5997996/

Štítky

Podobné články

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Back to top button